Reklama
z Watykanu
4
z Polski i ze świata
5
6
batalia o życie
Podsycane przez opozycję „czarne protesty” wystraszyły polityków i wycofali oni swoje poparcie dla inicjatywy ustawodawczej „Stop aborcji”
9-11
temat numeru: pierwsze piątki miesiąca
Któż nie nawiedził w swym życiu kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa lub nie modlił się przed wizerunkiem Zbawiciela z przebitym Sercem! Skąd wzięła się popularność tego rodzaju kultu i czego za żadne skarby nie należy w nim przegapić?
14-16
20-21
cuda • bł. ks. Jerzy Popiełuszko
Wśród tych, którzy doznali cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jest również współpracownik „Niedzieli”. To Grzegorz Kryszczuk z Wrocławia
22-24
28-29
liturgia tygodnia
Do nas jest skierowane zaproszenie Jezusa, aby zawsze i nieustannie się modlić. Dla zilustrowania tej konieczności ukazana jest przypowieść o wdowie, która naprzykrza się nieuczciwemu sędziemu.
32-33
36-37
z prasy zagranicznej
39
39
50-lecie Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie
Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie rozpoczyna w tym roku obchody jubileuszu 50-lecia istnienia. Można stwierdzić, że instytut, który obchodzi już złoty jubileusz, powstał jako owoc Soboru Watykańskiego II
42-43
felietony
44
z daleka i z bliska
Kogo i czym może zachwycić Malta? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie, ale w każdej będą oddech bryzy, błękit morza, za potężnymi murami pojawią się rdzawe zbroje joannitów, połyskujące w promieniach słońca
Biskup kaliski Edward Janiak osobiście zasadził żonkile w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. – Ilekroć tutaj przychodzę, zawsze uświadamiam sobie, że wszyscy jesteśmy nosicielami nadziei – powiedział podczas zakładania żonkilowych Pól Nadziei w Kaliszu.
46-47
rodzina • poradnik
48
propozycje
49
Niedziela Młodych
Czy miałeś kiedyś wątpliwości, od jakiego momentu zaczyna się człowiek? Jeśli spotkałeś kogoś, kto cię przekonywał, że dokonanie aborcji nie miało żadnego wpływu na jego życie, że potraktował to jako pozbycie się „problemu”, by nie zmarnować wolności, szansy na dobry start, że w ogóle o tym nie pamięta – NIE WIERZ W TO.
Czy da się zapomnieć, że zrezygnowało się z kogoś najbliższego? Że się na własne życzenie pozbyło swojej cząstki, która nie odrośnie? Że niczym się jej nie zastąpi...
16 października 1978 r. Świat poznaje nowego papieża. Nikomu nie przechodzi przez myśl, że to ten następca św. Piotra zmieni oblicze Ziemi, niczym jego pierwowzór. Kard. Karol Wojtyła, człowiek zza żelaznej kurtyny, wprowadził Kościół i ewangelizację na nowe tory. Zmarł 2 kwietnia 2005 r. Po jego śmierci Polska „zapłonęła” tysiącami świec. Cały kraj pogrążył się w długiej żałobie...
W 39. numerze „Niedzieli Młodych” ogłosiliśmy konkurs. Poprosiliśmy was o dokończenie zdania: „Czuję się szczęśliwy, kiedy...”. Poniżej zamieszczamy zwycięskie wypowiedzi.
50-53
różne
57
Bardzo sycące danie, popularne w kuchni polskiej i litewskiej – kluski ziemniaczane, solidnie okraszone boczkiem. Najczęściej nadziewane mięsem, ale też np. grzybami czy grzybami z kiszoną kapustą. Odpowiednikiem kartaczy na Litwie są cepeliny
57-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Pasterze naszej diecezji oprócz wielowątkowej posługi w naszym diecezjalnym Kościele podejmują także zadania w ramach Konferencji Episkopatu Polski.
– Od 140 lat poprzez posługę sióstr pragniemy ukazywać w klasztorze, że najważniejsza jest miłość. Co więcej – od 20 lat droga miłości ukazywana jest ludziom młodym – podkreśla przełożona Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Cieszynie s. Julia Puchała.
Rekonstrukcja historycznych walk między Polakami a Szwedami rozpoczęła XII Zaduszki Narodowe na Matysce.
Najpierw w Łękawicy przez wieki stała świątynia drewniana. Potem przyszła tragedia ognia. Po pożarze wysiłek duszpasterzy i parafian. Wreszcie zwieńczenie budowy nowego kościoła liturgicznym aktem konsekracji.
Niedziela częstochowska
Otrzymałem kiedyś drogą mailową sympatyczne życzenia wielkanocne od parlamentarzysty, któremu niejeden raz mogłem w życiu pomóc – niekiedy łączyło się to z przykrościami, ale finał był zawsze pozytywny.
W Maluszynie upamiętniono ks. Antoniego Bogdańskiego – wychowawcę Prymasa Tysiąclecia i pierwszego naczelnego kapelana ZHP.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rozprzy ma już 110 lat. Z tej okazji we wrześniu zorganizowano uroczystości jubileuszowe, które połączono ze 101. rocznicą utworzenia 6. Pułku Legionów walczących w wielkiej wojnie lat 1914-1918 o wyzwolenie Polski z jarzma zaborów.
Niedziela podlaska
Dzisiejszy numer „Niedzieli Podlaskiej” w znacznej mierze poświęcamy seminarium drohiczyńskiemu, a to z tego względu, że 6 października uczelnia zainaugurowała 60. rok działalności (relacja z tego wydarzenia znajduje się na str. VI).
Z ks. Marcinem Szymanikiem, prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie, rozmawia Edyta Hartman.
16 października przypada rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Niedziela kielecka
To było największe z dotychczasowych spotkań Róż Żywego Różańca w diecezji kieleckiej. W pierwszą sobotę października do sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy przyjechało ponad 6 tys. czcicieli Maryi.
Św. Józef jest patronem kościoła w Dobrzeszowie. Oblubieniec Maryi nosi przydomek „robotnik”. Ciekawe dlaczego? Ani w Dobrzeszowie, ani w najbliższej okolicy nie było żadnej fabryki, w której pracowali robotnicy.
Poetka, eseistka, krytyk literacki i redaktorka książek od wielu lat pracująca i publikująca w Kielcach, członkini warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich – Zofia Korzeńska zmarła w wieku 85 lat, 15 września 2016 r.
Niedziela małopolska
W ramach trwającego właśnie (od 28 września aż do 27 października) XXX Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, organizowanego przez Klub Inteligencji Katolickiej z Nowego Sącza pod hasłem „Wiara. Chrzest. Nadzieja”, zainicjowano spotkanie autorskie z o. Leonem Knabitem OSB.
15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. O lokalnych działaniach na rzecz tej grupy osób rozmawiamy z s. Irminą Landowską, dyrektorką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im św. Tereski w Rabce-Zdroju.
Na tegoroczny (mocno spóźniony) urlop zabrałam do podręcznego bagażu książkę ukazującą piękno ziemi pienińskiej.
Niedziela lubelska
Jesienią Lublin tętni życiem. Wraz z powracającymi po wakacjach studentami w mieście robi się kolorowo i tłoczno. Dzięki społeczności akademickiej największe na wschodniej ścianie Polski miasto zyskuje kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.
Parafię pw. św. Klemensa i św. Małgorzaty w Klementowicach odwiedził abp Stanisław Budzik. Metropolita Lubelski w ramach wizytacji kanonicznej spotkał się z wiernymi w kościele parafialnym oraz w kaplicy w Stoku.
Z ks. Mirosławem Grendusem – dyrektorem Polskiej Grupy Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata, ks. Mieczysławem Nowakiem – pierwszym dyrektorem PGPRdLŚ oraz ks. Stanisławem Zającem – koordynatorem RdLŚ dla krajów Europy Wschodniej – rozmawia Grzegorz Jacek Pelica.
Niedziela legnicka
W marcu 2017 r. minie dokładnie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Na Dolnym Śląsku znajduje się wiele miejsc kultu świętej Księżnej, dlatego abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, ogłosił dla trzech dolnośląskich diecezji (wrocławskiej, legnickiej i świdnickej) Rok Jadwiżański.
Niedziela 2 października była czasem spotkania dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM) i Podwórkowych Kół Różańcowych w Krzeszowie.
Niedziela łódzka
Z okazji XVI Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był w minioną niedzielę (9 października), pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”, odbyła się zbiórka na program stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej przygotował dla młodzieży szkolnej rajd edukacyjny i konkurs wiedzy historycznej pt. „Kryptonim «Dorsze»”.
Grobów 163 poległych w Bitwie Łódzkiej żołnierzy w rosyjskich mundurach, pochowanych tu na przełomie 1914 i 1915 r., oraz depozytu ukrytego w czasie II wojny światowej szukali w drugi weekend października poszukiwacze i archeolodzy przy kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.
Niedziela przemyska
Redagowanie tekstów jest jakąś formą zdolności, które przed wypaleniem ratuje nadzieja, że ktoś je jednak przeczyta, czasem może zamyśli się nad nimi.
30. rocznica święceń biskupich abp. Józefa Michalika.
Kazachskie stepy przesiąknięte są męczeństwem Polaków. Jeden z nich ks. Władysław Bukowiński dostąpił chwały ołtarzy.
Niedziela rzeszowska
Historia miasta od połowy XVI wieku była związana z potężnym litewskim rodem magnackim. Pierwszym panem na Nieświeżu, który się tu osiedlił, był Mikołaj Radziwiłł, zwany Czarnym.
Krucjata różańcowa – modlitwa w intencji Ojczyzny w Rzeszowie ma już swoją tradycję. Jednym z jej wymiarów jest procesja różańcowa.
Jak usprawnić i jeszcze bardziej rozwinąć współpracę samorządu i organizacji obywatelskich na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu – o tym właśnie dyskutowali przedstawiciele rządu, samorządu i organizacji obywatelskich w ramach I Podkarpackiego Forum Obywatelskiego.
Niedziela sandomierska
Dziś przestrzegamy przed zagrożeniami płynącymi z Halloween.
„Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej”.
Rozmowa z Martą Kilarską o pieszym pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela.
Niedziela sosnowiecka
Trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Wśród licznych świadków, którzy pomagają iść drogą miłosiernej miłości jest patron naszej diecezji św. Brat Albert Chmielowski.
Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.
Według statystyk w Polsce co roku umiera ok. 50 tys. dzieci, z czego najwięcej, bo aż 40 tys. – w okresie prenatalnym. To właśnie z myślą o nich i ich rodzinach powstają pomniki dzieci utraconych – symboliczne mogiły.
Niedziela świdnicka
Z s. Seemą Panną z Indii rozmawia ks. Sławomir Marek.
Któż z nas nie chciałby mieć w gronie swojej najbliższej rodziny albo przynajmniej wśród osób bliskich i znajomych, jakiegoś wielkiego, wybijającego się człowieka? Z dumą wspominamy nasze spotkanie i kontakty z wybitnymi osobistościami, z ludźmi, którzy nam imponują i cieszą się wysokim autorytetem.
W księgarniach katolickich i nie tylko warto zapytać o świeżą publikację, wkraczającą na czytelniczy rynek pt. „Ekologia ponad granicami” – pod redakcją Katarzyny Halkowicz i ks. Jarosława M. Lipniaka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Patriotyzm Jana Pawła II przejawiał się zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i tym wewnętrznym.
Każdy kościół jest świętym miejscem oddawania hołdu i czci Bogu. Jest miejscem sprawowania Eucharystii, modlitwy i sakramentów świętych, które mają wprowadzać wszystkich w aurę świętości.
W niedzielne popołudnie 25 września br. wspólnota parafialna w Kamieniu Pomorskim przeżywała niewątpliwie bardzo ważne duchowo, ale też historycznie wydarzenie.
Niedziela toruńska
Kościół lokalny raduje się i dziękuje Bogu za dar życia i pasterskiej posługi pierwszego i jedynego biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Czyni to w 30. rocznicę jego święceń biskupich.
Obłóczyny, czyli przyjęcie stroju duchownego, to szansa na przesunięcie się w kierunku głębszych wód duchowości. Kto więc do tej pory uczył się „pływać”, zyskuje możliwość wypłynięcia na głębię. Kto wcześniejsze lata formacji zaniedbał, może napić się wody, a nawet zatonąć.
W klasztorach karmelitańskich wspomnienie liturgiczne św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła, jest uroczystością. Poprzedza ją nowenna, podczas której wzywane jest wstawiennictwo patronki uczącej pełnego zaufania i zawierzenia miłosiernemu Bogu.
Niedziela warszawska
Prawie 16 tys. studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z ks. Robertem Pękackim, proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Baniosze, rozmawia Artur Stelmasiak.
Sześć małżeństw raz w miesiącu spotyka się, aby modlić się razem, rozważać Słowo Boże i wzajemnie umacniać.
Niedziela wrocławska
Podczas jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II mówił, że ludzie święci nie umierają. Prosił wówczas, by Jego Rodacy nie tylko nie bali się dążyć do świętości, ale by uczynili nowe tysiąclecie erą ludzi świętych!
Istnieje we Wrocławiu miejsce, gdzie dosłownie „czuć” piastowskie korzenie miasta, gdzie widać jego polską historię. Pod klasztorem Sióstr Szkolnych de Notre Dame znajdują się relikty piastowskiej siedziby z XII-XIII wieku i odsłaniają coraz więcej tajemnic.
Ponieważ jestem chemikiem, będę szczególnie wspierał humanistów – mówi w rozmowie z Krzysztofem Kunertem nowy rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski.
Z ks. Mirosławem Malińskim „Maliną”, duszpasterzem akademickim z Maciejówki, rozmawia Krzysztof Kunert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wielu z nas miało w swoim życiu pewne chwile zwątpienia. Czasem małe a może nawet większe. Niektórzy znają także doświadczenie człowieka będącego poza nawiasem, cierpienie niechcianego dziecka, wyłączenie z grupy, pomijanie w towarzystwie, wykreślenie przez tych, co mają coś do powiedzenia.
W czasie Mszy św. kazanie na temat: „Ziemi – zawsze wiernej” wygłosił Prymas Polski. Przypomniał, że na milenijnym szlaku Lubaczów jest 21. z rzędu diecezją, która śpiewa swoje wielkie „Te Deum” narodu.
Z Dominikem Jabsem, twórcą dzieł poświęconych osobie Męczennika z Żoliborza, rozmawia ks. Krzysztof Hawro.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W tym tygodniu, dokładnie 19 października, przypada wspomnienie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
1050. rocznica Chrztu Polski łączy się nierozerwalnie z królewską dynastią Piastów. To wywodzący się z tego rodu książę Mieszko I przyjął wiarę w roku 966. Jego syn król Bolesław Chrobry utwierdzał chrześcijaństwo w państwie.
Z ks. dr. Mariuszem Dudką rozmawia Kamil Krasowski.