Uroczystej Mszy św. konsekracyjnej 1 października przewodniczył bp Roman Pindel. Razem z nim przy ołtarzy stanęli kapłani żywieckiego dekanatu, księża którzy pracowali w parafii św. Michała Archanioła w Łękawicy, oraz duchowni wywodzący się z tej parafii.
– Kiedy spalił się nasz zabytkowy parafialny kościół mieliśmy wrażenie, że świat zwalił się nam na głowę. Wielu z nas pamięta krwawą łunę na niebie, bezsilność wobec żywiołu oraz pełną rozpaczy świadomość bezpowrotnej utraty świątyni, bez której trudno nam będzie zrozumieć samych siebie. Stawialiśmy pytanie, co będzie dalej, jak przyjdzie nam żyć bez domu Boga wśród nas, wielu pytało czy jesteśmy w stanie wznieść nowy kościół – mówił we wstępie do liturgii proboszcz parafii ks. kan. Jerzy Smalcerz. – Odpowiedzią na te troski i pytanie jest uroczystość konsekracji tego kościoła wzniesionego na miejscu spalonej świątyni – dodał budowniczy, prosząc biskupa o dokonanie aktu poświęcenia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Z kolei Pasterz diecezji podziękował parafianom za zaangażowanie w dzieło budowy. Wspomniał także wizytę swojego poprzednika, który po pożarze zachęcał mieszkańców Łękawicy do podjęcia trudu budowy nowej świątyni. – Wiem, że wasz odzew był wspaniałomyślny. Czyny, które poszły za słowem zachęty biskupa Tadeusza, za gorliwością proboszcza, z pierwszymi którzy organizowali zgromadzenia ekipy – to pokazuje, że leżało wam na sercu pragnienie odbudowania świątyni – mówił biskup Roman. Po homilii dokonał aktu konsekracji. Liturgia tego obrzędu przewiduje odmówienie modlitwy konsekracyjnej, namaszczenie ołtarza i ścian kościoła poświęconym olejem oraz okadzenie ołtarza ludu i świątyni.
Konsekracja zwieńczyła historię z tragicznym pożarem w tle. Pierwsza wzmianka o kościele w Łękawicy pochodzi z 1348 r. Drewniana świątynia przez wieki służąca mieszkańcom Łękawicy, Łysiny, Kocierza i Okrajnika i należąca do najpiękniejszych zabytków budownictwa sakralnego w Polsce spłonęła 26 października 1992 r. Trzy dni później parafię odwiedził ówczesny ordynariusz biskup Tadeusz Rakoczy zachęcając parafian do podjęcia budowy nowej świątyni. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w czerwcu 1993 r. We wrześniu 1997 r. biskup Rakoczy poświęcił nowo wybudowaną świątynię. W kolejnych latach parafianie pod przewodnictwem proboszcza sukcesywnie uposażali świątynię, przygotowując ją do konsekracji.
W łękawickiej parafii dedykowanej św. Michałowi Archaniołowi wychowywał się w pierwszych latach życia błogosławiony Michał Tomaszek, franciszkanin zamordowany wraz ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim w 1991 r. przez terrorystów „Świetlistego szlaku” w peruwiańskim Pariacoto. Relikwie i obraz wyniesionego do chwały ołtarzy męczennika znajdują się w bocznej nawie konsekrowanej 1 października świątyni.