Reklama
9
Temat Numeru
Jestem Polakiem, więc piję”. Gdy słyszę te słowa, boli mnie dosłownie wszystko.
11-13
Treści wiary
Coraz częściej spotykamy się z osobami, które określają się jako zielonoświątkowi chrześcijanie. Nie są już katolikami, choć byli nimi do niedawna, spotykają się w małych grupach, w których – jak mówią – uzdrawiają chorych przez nałożenie rąk i modlitwę zebranych. Ich nabożeństwa w zborze diametralnie różnią się od Mszy św. Kim są zielonoświątkowcy? Czy katolicy mogą brać udział w nabożeństwie w zborze zielonoświątkowym?
Zielonoświątkowcy to wspólnoty wyrosłe z ruchu odwołującego się do zesłania Ducha Świętego na Apostołów w dniu Pięćdziesiątnicy (Zielonych Świąt). Uważają oni, że wydarzenie opisane w Nowym Testamencie nie było jednorazowe, ale występuje nadal tam, gdzie Duch Święty działa bezpośrednio dla ożywienia wiary.
15-16
Życie Kościoła
O pobożności diecezji tarnowskiej świadczą nie tylko statystyki. Jest tu najwięcej księży, na religię uczęszcza najwięcej uczniów, najwięcej osób uczestniczy w praktykach religijnych. Skąd ten fenomen?
W tym roku przypada 400. rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Z tej okazji metropolita przemyski abp Adam Szal zaproponował ogólnopolską nowennę za kapłanów oraz w intencji nowych powołań kapłańskich. Inicjatywa ta spotkała się z życzliwym przyjęciem w wielu polskich diecezjach.
Mam do krytyków Benedykta XVI jedno pytanie: czy są w stanie po 40 latach przypomnieć sobie, z kim i o czym rozmawiali danego dnia?
Bezprecedensowy, pokazujący powagę, ale i grozę sytuacji jest ostatni list abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego polskiego episkopatu. To kolejny głos metropolity poznańskiego w sprawie, którą wszyscy żyjemy od kilku tygodni. Ten jest wyjątkowy ze względu na jego adresatów: biskupów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy
18-25
Sprawy rodzinne
Pojawienie się ustawodawczej inicjatywy powołania badawczej jednostki zajmującej się rodziną wywołuje dużą radość i budzi wielkie nadzieje.
Jeśli nic nie zrobimy z demografią w Polsce, to będziemy musieli przyjmować migrantów. Innej drogi nie ma – mówi Bartłomiej Wróblewski, autor projektu ustawy powołującej Polski Instytut Rodziny i Demografii.
Kredyt na zakup domu czy mieszkania jest zobowiązaniem na wiele lat, dlatego warto dobrze przemyśleć jego zaciągnięcie i koszty z tym związane.
Wielki Post w rodzinie to nie lada wyzwanie. Niejeden rodzic się zastanawia, czy w ogóle podoła, czy ten temat go nie przerośnie. Co zatem zrobić, żeby dzieci dobrze przeżyły ten czas?
26-31
Punkt widzenia
Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie oznacza, że teraz Komisja Europejska będzie mogła dowolnie karać Polskę. Problemem może się jednak okazać nadinterpretacja tego wyroku
KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power, która zbuduje dla naszego miedziowego potentata małe reaktory atomowe. To przełom w polskiej energetyce.
Eksperci szacują, że ogrzewanie stanowi 70-80% energii zużywanej w naszych domach, a tym samym jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
34-36
Prasa zagraniczna
38
42-43
Dobre rady
Mimo swojego niewielkiego rozmiaru warzywo to ma bardzo dużo właściwości
Mimo swojego niewielkiego rozmiaru warzywo to ma bardzo dużo właściwości. Jedną z nich jest wspomaganie układu odpornościowego. To dlatego mamy przemycają ją w posiłkach dla swoich dzieci
Nie wystarczy chcieć schudnąć. Trzeba jeszcze wiedzieć jak. O metodę pytamy więc eksperta
W jaki sposób, kupując miód, rozpoznać, czy jest zafałszowany czy nie?
Od 20 lat opiekuje się mną znajoma. Z wdzięczności chcę jej zapisać swoje mieszkanie. Jak to zrobić, by zapłaciła jak najmniejszy podatek?
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Podobno najlepsza muzyka filmowa to ta, której w czasie oglądania nie słyszymy. Jest dopełnieniem, tłem. Na przeciwnym biegunie leżą filmowe frazy Johna Williamsa, bodaj najbardziej utytułowanego kompozytora filmowego, które w wielu scenach stają się równoprawnym aktorem, a przynajmniej – narratorem. Co tu ukrywać, to ikoniczne partytury w całej historii kinematografii
53-65
Moim zdaniem
Żyć trzeba nawet w obliczu planetarnego zagrożenia..
66
Zrozumieć świat
Choć Polski Ład ciągle natrafia na techniczne problemy, założenia tej największej od 30 lat reformy podatkowej są słuszne
Dla Polski najważniejsze jest skoncentrowanie wysiłków dyplomatycznych na zażegnaniu konfliktu na Ukrainie. Na ile pomogą nam w tym Chiny?
O systemie woke, Antifie i politycznej poprawności w USA mówi prof. Jakub Grygiel z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki w Waszyngtonie.
Nie spełniły się najczarniejsze scenariusze, choć problem pozostaje.
67-74
dodatek
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowo Boże odczytywane i rozważane w VIII niedzielę zwykłą w roku C wprowadza nas w klimat obecnego tygodnia, który od środy zapoczątkuje czas przygotowania paschalnego, a więc okres liturgiczny wiodący ku Misterium Paschy. Wiemy przecież, że każda niedziela jest „małą Wielkanocą”, a jej źródło wypływa z tego dnia, gdy Chrystus zmartwychwstał.
Piętnasty rozdział 1. Listu do Koryntian to głęboka medytacja św. Pawła Apostoła nad tajemnicą zmartwychwstania
Co oznacza ołtarz i dlaczego jest taki ważny w celebracji Mszy św.?
Została koronowana na królową Niemiec i cesarzową, mimo to wyrzekła się wszystkich godności, aby poświęcić się służbie Bożej w zakonie. Z oddaniem wspierała ludzi, zwłaszcza ubogich.
III-VIII
Niedziela Plus
Jak ja mogłabym sama wymyślić coś takiego? Wszystko stało się tak, że nawet nie zdałam sobie z tego sprawy: zanurzyłam się w Bożym Miłosierdziu i zakasałam rękawy, aby kochać, kochać, kochać... i służyć! – stwierdziła s. Elvira Petrozzi, założycielka Wspólnoty Cenacolo.
Janina Wasiłojć-Smoleńska była szlachetną postacią swojego pokolenia, przeszła szlak charakterystyczny dla Żołnierzy Wyklętych. Na Pomorzu wspomnienia o niej są wciąż żywe.
Na cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku znajdują się groby Danuty Siedzikówny ps. Inka i Feliksa Selmanowicza ps. Zagończyk
Niedziela bielsko-żywiecka
Rozum i wiara to dwie drogi poznawania Boga – powiedział o. Wojciech Surówka, dominikanin, podczas kolejnej katechezy w hałcnowskiej bazylice. Podjął on temat związany z I przykazaniem Dekalogu.
Zakończyła się zbiórka pieniędzy na I etap budowy Przestrzeni Opatrzności dla niepełnosprawnych chłopców.
„Niezastąpieni. Rodzina zastępcza” – to tytuł akcji, która swym zasięgiem oplotła całą diecezję bielsko-żywiecką
Niedziela częstochowska
Kiedy byłem posyłany na parafię w Ciężkowicach, bp Antoni Długosz powiedział do mnie: To jest mała parafia, ale tam są bardzo dobrzy ludzie – zwierza się ks. Wojciech Kozieł
Tym, co nie tylko przyciąga, ale przede wszystkim zatrzymuje młodych przy ołtarzu, jest wspólnota chłopaków, którzy razem robią bardzo dużo pięknych rzeczy – mówi ks. Sebastian Kosecki, wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu, opiekun tamtejszej 50-osobowej Liturgicznej Służby Ołtarza
Ksiądz Jacek Michalewski, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie, należy do zespołu koordynującego proces synodalny w archidiecezji częstochowskiej.
Niedziela podlaska
W Nadbużańskim Ośrodku Ewangelizacji w Drohiczynie odbyły się warsztaty muzyczne pt.: Rap jako środek komunikacji z młodzieżą.
W obchody 55. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu zaangażowany jest Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski oraz Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu, założony w 1968 r. przez kapucynów.
O posłudze pośród żołnierzy pełniących służbę na granicy z Białorusią, rozmawiamy z ks. ppor. Emilem Skoblem.
Niedziela kielecka
Na starej, wciąż odkrywanej nekropolii, spoczywają także polegli podczas I i II wojny światowej.
W czasie Wielkiego Postu częściej patrzymy na krzyż Jezusa. Ten symbol śmierci jest dla nas świadectwem odkupienia i nierozerwalnie łączy się z wiarą. Żyjemy w diecezji, w której wiele osób walczyło o krzyż, stawało w jego obronie, niektórzy za krzyż oddawali życie. Jednym z nich był sługa Boży Ignacy Trenda.
Przed nami wszystkimi Wielki Post. Jaki on będzie w tym roku? Czy odbędą się rzeczywiste rekolekcje,czy tylko on-line? Czy w tym szczególnym czasie – nawrócenia, pokuty i modlitwy, do praktyk powrócą ci, którzy z różnych przyczyn z nich zrezygnowali?
Niedziela małopolska
Skutki alkoholizmu dotykają nie tylko pijących, ale także ich dzieci – nawet gdy te wchodzą już w dorosłość…
Bardzo niebezpiecznie jest odprawić dobre rekolekcje, bo one wywracają nasze życie – stwierdza w rozmowie z Niedzielą rekolekcjonista ks. Piotr Adamczyk.
Wychowywały się przy parafii św. Marcina z Tours w Krzeszowicach. Trzy siostry józefitki – dwie rodzone siostry i nowa matka przełożona zgromadzenia.
Niedziela lubelska
Kościół jest miejscem, w którym każdy człowiek otrzymuje pomoc.
Troszczą się o dzieci i młodzież. To skarb, który w ich rękach złożyła Matka Boża.
Ferie to doskonały czas na spotkanie z rówieśnikami i z Panem Bogiem.
Niedziela legnicka
1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Tradycyjnie z okazji Walentynek zakochani mogli odwiedzić i pomodlić się przy relikwiarzu św. Walentego.
W Wyższym Seminarium Duchownym trwała II seria rekolekcji dla młodzieży męskiej.
Niedziela łódzka
Światowy Dzień Chorego jest po to, aby zobaczyć, że są wokół nas ludzie potrzebujący zarówno pomocy medycznej, jak i doświadczenia przez nas bliskości Boga.
Z ks. Zbigniewem Traczem, kanclerzem łódzkiej kurii i koordynatorem Pielgrzymki Jubileuszowej Archidiecezji Łódzkiej do Rzymu, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Stając w pokucie i uniżeniu, poddani Duchowi Świętemu, postanowili wspólnie pisać historię.
Niedziela przemyska
Metropolita przemyski zaprasza do podjęcia modlitwy w intencji kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W tej sprawie wystosował specjalny komunikat.
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes i Światowy Dzień Chorego w archidiecezji przemyskiej odprawiono Eucharystie z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
Warto wiedzieć, że typowe pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba ma charakter indywidualny i odbywa się samotnie lub w kilkuosobowych grupkach; można je rozpoczynać i kończyć w dowolnym czasie i miejscu.
Niedziela rzeszowska
Parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara jest pierwszą parafią erygowaną w Rzeszowie po powstaniu diecezji.
Jacek Krawczyk z podrzeszowskiej Palikówki był obdarzony niezwykłą wrażliwością na świat.
Wszyscy jesteśmy zobowiązani do działania na rzecz unikania wojen.
Niedziela sandomierska
Podporucznik Kazimierz Morgaś ps. Bufor, powstaniec warszawski, świętował 90 urodziny.
Wizyta delegacji w Zespole Szkół im. por. Józefa Sarny.
W Tarnobrzegu powstaje hospicjum paliatywne na którego dokoń-czenie potrzeba jeszcze dużo środków materialnych. Dlatego Fundacja „Ciepło i serce” rozpoczęła kampanię o odpisanie 1% podatku.
Niedziela sosnowiecka
W polskim społeczeństwie wciąż żywo pamięta się o „naszym” Ojcu Świętym – Janie Pawle II, czego przykładem są liczne inicjatywy.
35 lat temu, 15 lutego 1987 r., biskup pomocniczy senior Piotr Skucha przez posługę prymasa Polski kard. Józefa Glempa został wyświęcony na następcę Apostołów i przyjął sakrę biskupią.
Podczas ferii w Domu „Szilo” w Czeladzi obył się 9-dniowy Kurs Oazowy dla animatora.
Niedziela świdnicka
Na stronach internetowych Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek w Dzierżoniowie pojawił się komunikat związany z trudną decyzją Rady Generalnej Zgromadzenia.
Tymi, pełnymi otuchy, słowami bp Marek Mendyk zachęcał w czasie rekolekcji katechetów do modlitwy i gorliwej pracy nauczycielskiej.
Już od trzech lat wspólnie zdobywają górskie szczyty i pokonują własne bariery. Teraz nadszedł czas, aby wspiąć się jeszcze wyżej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W nadodrzańskim sanktuarium Królowej Pokoju wierni, z błogosławieństwem abp. Andrzeja Dzięgi, trwali na różańcu pokutnym w intencji pokoju na świecie i w Polsce.
Uczniowie wolińskiej szkoły podstawowej przygotowali Walentynkowy Koncert Charytatywny O miłości prawdziwej dedykowany Seniorom Polonii Kirgiskiej.
Bogumiła Bohdaniec, prowadząca od 1977 r. poradnię rodzinną w parafii św. Jerzego w Goleniowie, uhonorowana została Krzyżem Zasługi Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Niedziela toruńska
O ewangelizacji połączonej z biegami terenowymi i struganiem łuku z Mateuszem Rutkowskim rozmawia Renata Czerwińska.
O Tygodniu Małżeństwa zrobiło się głośniej całkiem niedawno, z roku na rok inicjatywa zatacza w Polsce coraz szersze kręgi – i słusznie!
Podróżując na południe Polski, nie wyobrażamy sobie ominięcia kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Cofnijmy jednak się o kilkadziesiąt lat, kiedy spotkania z Matką były zakazane.
Niedziela warszawska
O tym, czy nasze marzenia o Kościele pokrywają się z marzeniami Jezusa, jak dotrzeć do młodych i co będzie się działo przy metrze Centrum z ks. Kamilem Falkowskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wykonują pieśni religijne i świeckie. Z podziałem na głosy i w różnych językach. Ich śpiew wzrusza słuchających, a między nimi zawiązują się nawet najbliższe relacje.
Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego a Paolo prowadzi Ośrodek Wsparcia dla Osób z Niepełnosprawnościami „Promyk Jesieni”. Niestety, po 14 latach finansowania, z powodu niefortunnego błędu formalnego stowarzyszenie utraciło dalsze wspieranie ośrodka, który dla podopiecznych stał się więcej niż drugim domem.
Niedziela wrocławska
Parafialny Klub Sportowy Augustyn, działający przy kościele braci kapucynów we Wrocławiu powstał w 1997 r. Młodzi piłkarze ciężko trenują i grają regularnie w lidze. Od lutego trwa nabór kolejnych zawodników.
Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji na początek Wielkiego Postu, które pomogą w jego dobrym przeżyciu.
Z kalendarza wynika – „kolejny Wielki Post w moim życiu”. Może tym razem warto uczynić coś, aby ten czas spędzić „trzeźwo, pobożnie i sprawiedliwie”? Na progu tego czasu pomaga nam ks. Aleksander Radecki.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Eliminacje powiatowe XXIX edycji konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele odbyły się na terenie diecezji.
Takich miejsc w Polsce jest ponad trzydzieści. Jedno z nich znajduje się na terenie naszej diecezji.
Kluby seniora realizowane przez powiat biłgorajski przy współpracy z gminą Tereszpol rozpoczęły swoją działalność.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
We wtorek 15 lutego w katedrze wrocławskiej odbyła się nowenna przed beatyfikacją sióstr Paschalis i jej dziewięciu towarzyszek męczenniczek. Nowenna rozpoczęła się nabożeństwem eucharystycznym, a po nim bp Tadeusz Lityński odprawił uroczystą Mszę św.
Rok 1945. Do powojennego Czerwieńska przybywa pierwszy proboszcz ks. Ignacy Zoń. Kapłan zabiera ze sobą niewiele, jedynie małą walizkę, jednak w sercu przechowuje to, co najcenniejsze – niezwykłą historię człowieka, który ukochał Polskę, orędownika niepodległości Ojczyzny, co zaprowadziło go na Golgotę – do kazamatów stalinowskiego więzienia.
Ledwie skończyły się jedne praktyki diakońskie, a już zaczęły się kolejne. I to takie, jakich wcześniej nie było.