Pod hasłem „Łączą nas góry” kryją się wycieczki dla osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich organizowane w okresie letnim przez Fundację Ładne Historie. Nowa inicjatywa – „(Po)łączą nas góry” – stanowi rozwinięcie projektu realizowanego od 2019 r. Głównym celem jest pomoc rodzinom osób z niepełnosprawnościami w organizacji czasu wolnego. Organizatorzy wyjaśniają, że to ważny krok w udostępnianiu turystyki górskiej dla osób z niepełnosprawnościami, na który uczestnicy są już gotowi.
– Kilka rodzin, które regularnie biorą udział w naszych wycieczkach, wspólnie zorganizowało poza sezonem wyprawę na Ślężę. W tym przedsięwzięciu wsparli ich zaprzyjaźnieni wolontariusze. My zostaliśmy zaproszeni na tę wycieczkę jako uczestnicy i było to dla nas budujące doświadczenie. Ten przykład pokazał, że rodziny są w stanie samodzielnie zorganizować wyprawy w góry i właśnie do tego chcemy zachęcić innych za pośrednictwem nowego projektu – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cenne wskazówki
Do pomocy przy projekcie mogły zgłaszać się osoby z niepełnosprawnościami, które będą pomagać w wybieraniu i sprawdzaniu górskich szlaków. Jednak zanim przystąpią do działania, muszą przejść odpowiednie szkolenia, które pomogą im w trakcie pracy przy projekcie.
Reklama
– Będziemy ćwiczyć przede wszystkim miękkie kompetencje, które później przydadzą się także w różnych sytuacjach życiowych. Pochylimy się też nad pracą w grupie, komunikacją interpersonalną czy wystąpieniami publicznymi – wyjaśnia Sylwia Świerczyńska. Przewidziano także szkolenia z turystki górskiej, podczas których uczestnicy dowiedzą się, na co zwracać uwagę w czasie organizacji wycieczek.
Zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce wiosną i latem, gdy osoby z niepełnosprawnościami wraz z wolontariuszami i Danielem Gerusem, wyruszą na górskie szlaki w celu ich zinwentaryzowania.
– Chcemy włączyć osoby z niepełnosprawnościami do tworzenia tego projektu już od samego początku, ponieważ ich wrażenia i uwagi dotyczące danej trasy będą dla nas cenną wskazówką – mówi pomysłodawca projektu.
Wymiana doświadczeń
Zebrane w ten sposób dane pomogą w opracowaniu specjalnej strony internetowej. Będzie to przestrzeń dla rodzin osób z niepełnosprawnościami, w której znajdą wszystkie informacje niezbędne przy organizacji górskich wypraw we własnym zakresie.
– Na początku szczegółowo opiszemy 15 tras. Do każdej z nich zostanie przygotowana specjalna mapka, przystępny opis wraz z krótką charakterystyką geograficzną i przyrodniczą. Umieścimy też dane dotyczące liczby kilometrów, średni czas wejścia i powrotu, profil wysokościowy czy nawierzchnię szlaku – wymienia Daniel.
Za pośrednictwem strony internetowej będzie można się zapoznać także z innymi organizacjami zajmującymi się turystyką społeczną. Pomoże to w wyszukiwaniu wydarzeń i planowaniu czasu w gronie przyjaciół, będzie to również dobra okazja do wymiany doświadczeń.