Reklama
5
6-7
Obserwator
8-9
treści wiary
Każdy wie, że lepiej być cierpliwym niż niecierpliwym, wytrwałym niż niewytrwałym.
Wierny lud, wierny święty lud Boży, ma duszę, a ponieważ możemy mówić o duszy ludu, możemy mówić o hermeneutyce, o sposobie postrzegania rzeczywistości, o sumieniu.
14-15
liturgia tygodnia
Choć od początku istnienia Kościoła chrześcijanie na różne sposoby gromadzili się na modlitwie – w rodzinach, z przyjaciółmi i sąsiadami – to znakiem naszych czasów są powstające liczne małe wspólnoty i grupy religijne.
Funkcje kapłańskie mogli pełnić tylko ci, którzy należeli do rodu kapłańskiego. Tym samym kapłaństwo był dziedziczne i przechodziło z ojca na syna.
Nie ma żadnego ważniejszego wydarzenia w całej historii ludzkości niż to, że w Jezusie Chrystusie dla nas i dla naszego zbawienia Syn Boży stał się człowiekiem.
„Tworzył syntezę działalności ewangelicznej i wychowania” – tak o bł. Michale Rua mówił Jan Paweł II.
17-20
moim zdaniem
Niebo, piekło i czyściec są potencjalną i realną możliwością każdego człowieka.
21
życie Kościoła
Liczba młodych ludzi porzucających wiarę jest niepokojąca. Czy trend ten można jeszcze odwrócić? Na pewno nie można tracić nadziei.
Obrady drugiej sesji Synodu o synodalności (2-27.10.) śledziło wielu dziennikarzy, wśród nich Andrea Gagliar-ducci, doświadczony włoski watykanista z agencji ACI Stampa, z którym rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
O seminarium „Redemptoris Mater” Drogi Neokatechumenalnej, które posyła księży z różnych krajów w najdalsze zakątki świata, z jego rektorem ks. Matteo Campagnaro rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Zakończyły się prace konserwatorskie przy baldachimie Bazyliki św. Piotra. Arcydzieło Berniniego powróciło do dawnego splendoru.
22-29
punkt widzenia
Z powszechnego cenzurowania internetu słynie Chińska Republika Ludowa, gdzie błyskawicznie znikają treści, które są np. niezgodne z linią partii. Okazuje się, że Polska i cała Unia Europejska zmierzają w podobnym kierunku.
Uderzenia w toruńską rozgłośnię są próbą osłabienia konserwatywnej sceny medialnej w Polsce, a także oznaką problemów rządu Donalda Tuska. – Gdy rząd sobie nie radzi, to rozpoczyna polowanie, by odwrócić uwagę niezadowolonych wyborców – mówi Krzysztof Skowroński, były prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
32-33
moim zdaniem
Nie sposób rok po wyborach uwierzyć, iż naród tak piękny i dumny może wybrać na swoich włodarzy ludzi tak skrajnie nieodpowiednich, tak głęboko antypolskich, tak skrajnie cynicznych.
Donald Trump nie jest człowiekiem, który mógłby uosabiać konserwatywne ideały, jego wygrana jednak będzie dla Polski okazją do oddechu.
34-35
36-37
38-39
niedziela z kulturą
44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Jest jednym z najstarszych oraz najbardziej znanych warzyw na świecie. Uprawiana jest od blisko 5 tys. lat.
O tym, jak wspierać układ immunologiczny, mówi dr n. med. Włodzimierz Wróbel.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Pierwsze dni listopada to na całym świecie czas, kiedy czcimy świętych i wspominamy bliskich, którzy odeszli.
Bóg sprawił, że jako człowiek mogłem się narodzić na nowo, bym mógł pomagać innym – mówi Tomek Manikowski.
Tym razem będzie o drodze rozwoju duchowego. Nazwałam ją moją drogą do wieczności...
Im bliżej końca roku, tym częściej zastanawiamy się nad nowym kalendarzem. Jaki wybrać?
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej i związany z tym niedobór ruchu powoduje liczne negatywne konsekwencje zdrowotne.
Od stuleci chrzan był używany do konserwowania żywności oraz w medycynie ludowej.
W każdej niemal chwili wpatrujemy się w ekran telefonu w poszukiwaniu nowych wiadomości. Choć to niezdrowe, nie możemy przestać.
To jesienne warzywo ma uniwersalne zastosowanie w kuchni. Jest niskokaloryczne, za to zawiera dużo błonnika. Świetnie więc wpływa na naszą sylwetkę. Dziś prezentujemy przepisy na dietetyczne dżemy i musy.
Przy okazji pobytu w południowej części kraju faraonów warto zajrzeć do nubijskiej wioski – enklawy inności.
66-79
Niedziela Plus
...ołtarz w lubaszowskim sanktuarium udekorowany jest darami lasu?
Dzięki takim akcjom nasi chorzy czują się mniej samotni, widzą, że są tacy, którzy towarzyszą im w cierpieniu. Tak było i tym razem.
Pomagamy tym, którzy sobie sami pomóc nie mogą – podkreśla prezes Wacław Romański.
Wydarzenie zgromadziło w ciągu 2 dni 4 tys. osób z różnych parafii diecezji tarnowskiej!
Diecezjalne obchody XXIV Dnia Papieskiego odbyły się w opolskim kościele św. Jacka z udziałem kilkudziesięciorga stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Fenomen hospicjum polega na tym, że ludzie, którzy doświadczają tu choroby terminalnej, mają w sobie ogromne pragnienie życia – podkreślił bp Zbigniew Zieliński.
Fundacja im. ks. Czesława Wali buduje Dom dla Osób Niesłyszących. Społecznicy tym samym spełniają marzenie zmarłego 4 lata temu twórcy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie.
Podczas corocznej modlitwy „Umrzeć z nadziei” poznańska Wspólnota Sant’Egidio w kościele św. Jana Vianneya na Sołaczu wspominała tych, którzy stracili życie na morzach, w rzekach, na pustyni czy w lasach, i poleciła ich wszystkich Bożemu Miłosierdziu.
Niedziela bielsko-żywiecka
Przez okna seminaryjne patrzyłem, jak na jego śmierć oczekiwali dziennikarze, by relacjonować, jak reaguje Kraków na ostatnie dni i godziny papieża. On zaś, gdy nawet zamilknął i zdawałoby się, że już umarł, to przecież przemawiał – mówił bp Roman Pindel w Rychwałdzie.
Dziś poświęcana świątynia wyraża wiarę opartą o wyznanie apostołów, ale też ma przypominać, że każdy winien trwać w tej wierze, by wraz z innymi być częścią żywego i wciąż rosnącego Kościoła – powiedział bp Roman Pindel podczas uroczystości poświęcenia kościoła Matki Bożej Różańcowej w Zabłociu.
Górale zawsze uciekali się pod opiekę Boga i twierdzą, że, jak się wstanie z łóżka, to już głowa jest bliższa nieba.
Niedziela częstochowska
To miłość i wiara były inspiracją dla wiernych parafii w Myszkowie do współdziałania oraz przyjęcia w swojej świątyni ikony Czarnej Madonny. W Adwencie kontynuacją wędrówki Maryi będzie nawiedzenie obrazu Matki Bożej w domach tej wspólnoty.
Według jednych, jest matką głupich, inni twierdzą, że umiera ostatnia. Nadzieja była przewodnim motywem dnia skupienia i formacji parafialnych rad duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej, który odbywał się na Jasnej Górze.
Ostatnio słyszałem, że jestem kościelnym hotelarzem. Tutaj też dzieci się wpisały, że fajnie było spędzić czas w katolickim hotelu – mówi, pokazując księgę gości, Marcin Stefański, który prowadzi Dom Pielgrzyma „Przystanek Wiara” przy ul. Radomskiej 25 w Częstochowie.
Niedziela podlaska
– Ojciec Św. Jan Paweł II zawsze troszczył się i walczył o godność człowieka, każdej osoby ludzkiej. Nauczał, że cena człowieka to cena Krwi Chrystusowej przelanej na krzyżu – przypominał dziekan siemiatycki ks. Jerzy Cudny podczas Mszy św. w Dniu Papieskim.
Boćki. Album rodzinny. Pokolenia to tytuł otwartej wystawy plenerowej umieszczonej na ogrodzeniu szkoły i Instytutu Społecznego Pactum w Boćkach, naprzeciwko Gminnego Ośrodka Kultury.
W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, 7 października, parafię wizytował bp Piotr Sawczuk.
Niedziela kielecka
Jak być dobrym, „pięknym” kapłanem? Co to znaczy: dobry pasterz? Jakie są współczesne konteksty kapłaństwa oraz kapłaństwo jako „tworzenie kultury ducha” – te i inne zagadnienia wybrzmiały podczas inauguracji nowego roku akademickiego.
Busko-Zdrój Do parafii św. Brata Alberta przybyło blisko 4500 czcicieli Maryi wraz ze swoimi opiekunami.
Kim jestem w kontekście dążenia ku świętości? Czym to zdążanie jest? Przed nami wigilia Wszystkich Świętych, czyli Noc Świętych, która od kilkunastu lat w diecezji gromadzi rzesze wiernych na modlitwie i czuwaniu w obecności relikwii.
Niedziela małopolska
Wiemy, że mamy szczególną misję – powiedział Karol Jankosz, dziękując w imieniu nowych moderatorów i animatorów.
Dla takich chwil warto być księdzem, warto być biskupem, warto być tutaj – mówił bp Janusz Mastalski.
Chcemy zobaczyć o. Dehona jako klucz do naszej duchowości i klucz do interpretowania świata oraz człowieka – powiedział ks. dr Damian Płatek, sercanin, rozpoczynając dyskusję panelową o współczesnym duszpasterstwie.
Niedziela lubelska
Radość jest siostrą nadziei. Niech obie mobilizują do wytężonej pracy i do poszukiwania prawdziwej mądrości – powiedział abp Stanisław Budzik.
Nadzieja jest pełnym ufności spojrzeniem w przyszłość – powiedział abp Stanisław Budzik.
Moja rodzina była zaangażowana w pomoc Żydom w czasie wojny – mówi prof. Ryszard Maciejewski, dziekan Wydziału Medycznego KUL.
Niedziela legnicka
W drugą sobotę października do Legnicy przyjechali z Polski i zza granicy ci, których zafascynowała osoba libańskiego mnicha.
13 października obchodzony była w Polsce jako XXIV Dzień Papieski. Z tej okazji odbywały się różne spotkania, wydarzenia i uroczystości. Oto kila pierwszych relacji z terenu diecezji. Dzień Papieski odbył się pod hasłem: „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
12 października w Domu Słowa w Legnicy odbył się III dzień skupienia pracowników służby zdrowia.
Niedziela łódzka
W łódzkiej katedrze odbyły się święcenia biskupie o. Piotra Kleszcza, franciszkanina oraz ks. Zbigniewa Wołkowicza.
Z emerytowanym proboszczem – ks. Henrykiem Betlejem i obecnym proboszczem – ks. Marcinem Jarzenkowskim, w 35-lecie powstania parafii św. Łukasza w Łodzi, rozmawia ks. Paweł Gabara.
W tym roku mija 40 lat od brutalnej zbrodni dokonanej przez funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa PRL na bł. ks. Jerzym Popiełuszce.
Niedziela przemyska
Odprowadzamy je na miejsce wiecznego spoczynku, bo życie ludzkie od poczęcia do śmierci jest święte – mówiła podczas uroczystości w Krośnie Beata Guzik, inicjatorka pochówków dzieci zmarłych przed urodzeniem.
W Rakszawie Górnej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Ksiądz Damian odczytał głos Boży w swoim sercu, który już niedługo zaprowadzi go do odległych stron świata.
Spoglądajmy oczami duszy na tych, którzy od nas odeszli, których już z nami nie ma. Dusza przecież nigdy nie umiera.
Niedziela rzeszowska
Chóry to szczególne wspólnoty, który pieśnią budzą otuchę i ducha wiary, nadziei i miłości.
O posłudze nuncjusza papieskiego i zawołaniu biskupim z abp. Kryspinem Dubielem, nuncjuszem apostolskim w Angoli, na Wyspach Świętego Tomasza i Wyspie Książęcej rozmawia ks. Jakub Nagi.
Jako chrześcijanie, a także jako Polacy, powinniśmy być dumni z naszych nekropolii (od greckiego nekropolis – miasto umarłych), czyli cmentarzy.
Niedziela sandomierska
W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, 24 osoby z parafii św. Jadwigi Królowej zawierzyło się Maryi.
To tytuł koncertu z okazji XXIV Dnia Papieskiego, który dedykowany był Mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej „Barka”.
W kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu została przygotowana wystawa poświęcona pamięci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Niedziela sosnowiecka
– W pewnym momencie możemy poczuć się zaskoczeni, czasem nawet wstrząśnięci. Jeśli Jezus jest z nami, dlaczego spotykają nas tak trudne wydarzenia? – zapytał w homilii bp Artur Ważny.
Jak rozmawiać z młodymi, gdy się jest boomerem i co oznacza imię Róg-z-kremem-do-powiek? Na te i inne pytania odpowiada bp Artur Ważny.
Przy okazji jesieni, która zdaje się wygrała już ostatecznie pogodowy bój z latem, postanowiliśmy przyjrzeć się jesieni kapłańskiego życia, zaglądając do Domu Księży św. Józefa.
Niedziela świdnicka
Muzyka chrześcijańska ma moc poruszać serca i prowadzić ludzi ku głębszemu doświadczeniu wiary – powiedział redakcji Niedzieli Świdnickiej ks. kan. Sławomir Białobrzeski, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Ząbkowicach Śl.
Zgodnie z diecezjalną tradycją epilog Pieszej Pielgrzymski Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, który odbył się w Bardzie Śląskim, zakończył tegoroczny sezon pielgrzymkowy.
Tegoroczna Niedziela Misyjna, obchodzona 20 października pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”, była czasem modlitwy i wsparcia dla misjonarzy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jest to podniosłe oficjalne potwierdzenie tego, że pierwszoklasiści są uczniami naszej szkoły – tłumaczy Marek Hajdukiewicz, zastępca dyrektora.
Mimo że od cudownych wydarzeń minęło przeszło 100 lat, wciąż odprawiane są tzw. Nabożeństwa Fatimskie.
Dla niego była to droga, którą podążał codziennie, ponieważ odcięcie się od ludzkiego cierpienia i biedy, byłoby odcięciem się od Chrystusa – powiedział w homilii bp Henryk Wejman.
Niedziela toruńska
Są tacy, dla których Kościół nie jest potrzebny. Są też tacy, którzy nieustannie modlą się o powołania kapłańskie oraz za tych, którzy już pełnią służbę w Kościele.
O tym, czym jest rok propedeutyczny, jakie cele stawia i ilu kleryków rozpoczęło formację, z ks. Bartoszem Adamskim rozmawia ks. Przemysław Witkowski.
Młodzież ze wspólnot rejonu toruńskiego spotkała się na dniu skupienia.
Niedziela warszawska
Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza w kościele św. Stanisława Kostki za warszawskim Żoliborzu była kulminacyjnym punktem obchodów 40. rocznicy męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Czterech pallotynów przyjęło w kościele seminaryjno-parafialnym Królowej Apostołów święcenia diakonatu z rąk bp. Piotra Gregera.
Spotkali się na warszawskim Zaciszu, aby przygotować się do wyjazdu na ponad roczny wolontariat z Fundacją Domy Serca. Jak wyglądał ostatni etap ich misyjnej formacji?
Niedziela wrocławska
Z wdzięcznością myślę o was i za to świadectwo waszej wiary i miłości Boga bardzo wam dziękuję – zwrócił się do wiernych metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Zamek, który przez całe stulecia był w cieniu historii, odzyskuje należyte miejsce – otwarta została nowa ekspozycja podziemi zamku Piastów Śląskich.
Chcemy otworzyć się na działanie Ducha Świętego – powiedział abp Józef Kupny.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Od dwóch lat parafianie z Huty Krzeszowskiej i okolic wyruszają w pierwszą sobotę miesiąca na Jasną Górę na comiesięczne nabożeństwo zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski.
W czerwcu 1999 r. na ziemię diecezji zamojsko-lubaczowskiej przybył największy gość w historii – Ojciec Święty Jan Paweł II. W tym samym roku w Biłgoraju, jako wotum wdzięczności za Jego pontyfikat i wizytę na zamojskiej ziemi, w Biłgoraju powstało Katolickie Liceum Ogólnokształcące, które za swojego patrona obrało sobie właśnie wielkiego Papieża Polaka.
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą 16 października – dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża – obchodzony jest w całej Polsce Dzień Papieski.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Potrzebny jest ktoś, kto ma serce, kto ma wrażliwość, powiemy: współczucie, które nie ogranicza się tylko do słowa, ale również do gestu, do konkretnej pomocy – mówił bp Tadeusz Lityński podczas gali nagrody Lubuski Samarytanin.
W konkatedrze 16 października odbyła się uroczystość odpustowa ku czci św. Jadwigi Śląskiej. W tym roku przypada 850. rocznica jej urodzin.
Ogromne osiedle bez kościoła, konieczność zorganizowania katechezy dla ponad 6 tys. dzieci, trudności z uzyskaniem terenu i zgody na budowę świątyni – takie były początki parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze, która liczy już 40 lat.