Wydarzenie to obchodzone jest od 24. lat w całej Polsce w niedzielę poprzedzającą wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. To szczególny czas, gdy łącząc się w modlitwie z obecnym papieżem, zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II.
Każdy Dzień Papieski ma swoje hasło, które wskazuje na wybrany obszar papieskiego nauczania. W tym roku słowa te brzmią: ,,Św. Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”, a tegoroczny dzień papieski obchodziliśmy 13 października.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W tym dniu w siemiatyckich kościołach po każdej Mszy św. zbierano datki, które za pośrednictwem Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wspierają uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin w pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu talentów. W ten sposób siemiatyczanie po raz kolejny włączyli się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.
Reklama
Wieczorem odbyły się oficjalne obchody Dnia Papieskiego przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II i w kościele Wniebowzięcia NMP. W uroczystościach brali udział przedstawiciele samorządów, szkół, firm i instytucji, służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe, orkiestra OSP, schola parafialna, kapłani i siostry zakonne. Trudnością w realizacji zaplanowanego scenariusza obchodów był padający rzęsisty deszcz. Najpierw zgromadzono się w kościele, gdzie orkiestra OSP zagrała dwa utwory dedykowane pamięci Papieża Polaka, potem gospodarz parafii ks. Jerzy Cudny zaprosił do wyjścia pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Po powrocie do świątyni, zgromadzeni uczestniczyli we Mszy Św. i nabożeństwie różańcowym.
Ks. Jerzy Cudny podkreślał, że wyjątkowość tegorocznego Dnia Papieskiego wynika z daty, bowiem 13 października to ostatnie w roku Nabożeństwo Fatimskie. Jak przypomniał kapłan: – Ojciec Święty miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Fatimskiej. Jego życie i pontyfikat były mocne splecione z przepowiedniami fatimskimi, a także z tym, co dokonało się również na Placu św. Piotra, kiedy zamachowiec chciał zabić i skutecznie zlikwidować, usunąć z życia publicznego tego Wielkiego Człowieka.
Zwracając się do zgromadzonych na Mszy św. ks. Cudny przypominał, że nasz wielki rodak św. Jan Paweł II zawsze podkreślał godność każdego człowieka: – Dziś dziękujemy z całym Kościołem za Jego życie, za Jego posługę kapłańską, za pontyfikat, za wszystko to co zrobił dla świata, a także dla każdego człowieka. Jego wielka miłość do Pana Boga, do Matki Najświętszej miały swoje odbicie w wielkiej miłości, szacunku i czci oddawanej każdemu najmniejszemu, najskromniejszemu czy najuboższemu człowiekowi.