Reklama
edytorial
Codziennie wieczorem z Jasnej Góry rozlega się głos dzwonów, które wzywają Polaków na godz. 21.00 do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie jasnogórscy zakonnicy wraz z pielgrzymami wypowiadają słowa: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam”.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej sprzymierzeńcy w Unii Europejskiej zafundowali sobie specjalnego totolotka: 250 tys. euro za każdego nieprzyjętego uchodźcę. To ponad milion złotych! Bo, według Pani Kanclerz, ze strony krajów unijnych oczekuje się lojalności w pomocy uchodźcom.
3
z Watykanu
4
ze świata
5
z Polski
7
8
sanktuaria
W naszym kraju jest wiele kościołów pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, ale badania przeprowadzone we wszystkich diecezjach w Polsce wykazały, że jest tylko jedno sanktuarium na prawach diecezjalnych pod tym wezwaniem – Prostyń na Podlasiu
12
Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia
13
początki drogi do świętości • 28 maja 2016 r. • 35. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego
„Mając przed oczyma kapłańskie posłannictwo «z ludu wzięci i dla ludu postanowieni w tym, co do Boga należy» (por. Hbr 5, 1), musimy uczyć się umiejętności przekraczania siebie” – mówił kard. Stefan Wyszyński 17 listopada 1970 r. do alumnów Seminarium w Gnieźnie
14-15
26 maja • Dzień Matki
Pan Bóg bezgranicznie zaufał matce. Gdy stwarzał kobietę, w niej znalazł miejsce, by nowe życie, które On ukochał, mogło się rozwijać.
24-25
26 maja • uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Wniebowstąpienie Pana Jezusa było jednym z przełomowych momentów w historii zbawienia. Zbawiciel przy okazji tego wydarzenia wypowiedział znamienne słowa: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20)
28-29
uczynki miłosierdzia względem ciała
„Byłem głodny, a daliście mi jeść”. Warto uważnie przeczytać 25. rozdział Ewangelii według św. Mateusza. Na Sądzie Ostatecznym Pan Jezus powie do tych, którzy spełniali uczynki miłosierdzia: „Weźcie w posiadanie królestwo”.
29
wiara i życie
O Trójcy Przenajświętszej wiemy, że jest jedynym Bogiem. To Ojciec, Syn i Duch Święty. Każda z Osób w pełni, w jedności wzajemnej. Czy każdy ochrzczony potrafi prawidłowo wytłumaczyć tę prawdę wiary?
Niezgłębiona ludzkim rozumem prawda o Trójcy Świętej doczekała się w historii sztuki wielu reprezentacji graficznych. Spośród wielu proponowanych przez artystów modeli interpretacyjnych przodują trzy. Pierwszy nazywany bywa często „okiem Opatrzności”. Boki równoramiennego trójkąta, w który wpisane jest oko, wskazują na trzy Osoby Boskie.
30-31
liturgia tygodnia
Mówi się, że prawda o Trójcy Świętej jest bardzo trudnym dogmatem, no bo jak zrozumieć, że Bóg jest jeden w trzech Osobach? Czy nie prościej wierzyć w jedną, doskonałą, nieskończoną Osobę Boską, jak to mamy w judaizmie albo w islamie? To prawda, że Bóg w Trójcy Jedyny jest tajemnicą, której przeniknąć naszym rozumem nie potrafimy.
32-33
felieton
To było jak sto wstrząsających, sensacyjnych okładek gazety w jeden dzień – tak znajomy redaktor skomentował raport o stanie państwa po rządach PO-PSL przedstawiony w Sejmie przez premier Beatę Szydło. I miał rację. Skala patologii w państwie przeraża
35
36-37
fakty • opinie
Za rachunkiem wystawionym politykom PO-PSL w wyborach przychodzi czas na odpowiedzialność przed sądami.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Niedawno jeszcze rządzący establishment, a dziś opozycja protestuje. Nie tylko werbalnie w zaprzyjaźnionych stacjach radiowo-telewizyjnych i Internecie, ale wychodzi na ulice. Kulminacją protestu miał być od dawna zapowiadany marsz, by przypomnieć tylko słowa lidera PO Grzegorza Schetyny.
42-43
minister rolnictwa i rozwoju wsi wyjaśnia
Powszechnie pomija się również fakt, że taka osoba będzie mogła nabyć nieruchomość rolną, która położona jest na obszarze przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na cele inne niż rolne.
44-45
turystyka • planujemy wakacje
Co trzeci, czwarty z nas wyjedzie podczas wakacji za granicę. I choć przez biura turystyczne są organizowane przebojowe wyjazdy do Grecji i Hiszpanii, to Polacy stale pamiętają o wakacyjnych walorach Chorwacji i Włoch, a w tym roku dodatkowo przypomnieli sobie o Bułgarii.
Nie mam konkretnych planów, jakoś specjalnie nie szykuję się na lato – mówi Ryszard Makowski, satyryk, pieśniarz i publicysta.
47
Muzyczne Dary • 750 notowań
Lista przebojów „Muzyczne Dary”, prezentująca muzykę chrześcijańską, to fenomen. Mogła istnieć tylko kilka miesięcy, góra rok, dwa. A działa już ponad 15 lat, a więc 750 tygodni, czyli ma 750 notowań
48-49
Niedziela Młodych
Maj już niemal przebiegł przez nasze życie. Czas więc najwyższy, żeby zatrzymać się przy Maryi. Czy przez te trzy tygodnie maja choć raz udało ci się choćby westchnąć do Niej? Zadać sobie kilka pytań… Jaką masz z Nią relację? Czy w ogóle jest Kimś istotnym w twoim życiu? Czy odgrywa bądź kiedykolwiek odegrała jakąkolwiek rolę w tym, co za tobą?
„To, co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić”
50-53
54
Ciasto jest bardzo łatwe w przygotowaniu, zrobienie placków nie zajmuje zatem dużo czasu. Zsiadłe mleko nadaje im pulchność i dobry smak (mleko można też zastąpić kefirem). Placki proponujemy podawać z cukrem pudrem lub według upodobań – z dżemem, miodem czy ze świeżymi owocami.
56-58
Niedziela bielsko-żywiecka
Dziś mija kolejna rocznica obecności Jana Pawła II na podbeskidzkiej ziemi. Od tamtych chwil, kiedy Ojciec Święty odwiedził Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec, ciągle, nieubłaganie upływa czas.
Wierny sługa słowa Bożego to jest pierwsze określenie waszego urzędu diakońskiego. Wypełniajcie te misję wiernie i gorliwie – mówił bp Roman Pindel do przyszłych diakonów. 7 maja Biskup wyświęcił na urząd diakona 12 kleryków.
W kościele św. Bartłomieja w Czańcu, 7 maja ks. proboszcz Stanisław Śmietana powitał kilkudziesięciu krewnych Jana Pawła II, którzy od Mszy św. rozpoczęli okolicznościowy Zjazd Rodu Wojtyłów.
Niedziela częstochowska
Postawmy sobie dziś pytanie: Czym jest Eucharystia?
Są aktywni, pełni energii, uśmiechnięci. Mają czas na to, by się spotkać. Miejscem, w którym mogą realizować swoje pasje, jest Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przy ul. Rapackiego 3/5 w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej kieruje naszą uwagę do parafii pod tym samym wezwaniem w Prostyni, która dzisiaj przeżywa odpust parafialny, jeden z dwóch – po św. Annie.
W parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie od 1 do 8 maja na odbywały się misje święte, które na zaproszenie tamtejszego proboszcza ks. Piotra Arbaszewskiego prowadzili redemptoryści o. Grzegorz Lachowicz oraz o. Andrzej Mikuć.
Z s. Faustyną, albertynką ze zgromadzenia w Jabłonnej Lackiej, rozmawia al. Rafał Oleksiuk.
Niedziela kielecka
To nie było zwyczajne bierzmowanie. Radość, wzruszenie, łzy, wzajemna życzliwość, dobroć – wszystko to, czym na co dzień nas, zdrowych, zawstydzają osoby niepełnosprawne, zostało spotęgowane łaską darów Ducha Świętego.
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi” siedmioma wspaniałymi koncertami, które odbyły się w wypełnionych po brzegi kościołach, potwierdził swoją rangę.
Św. Jakub Większy Apostoł jest czczony w Kościele katolickim, anglikańskim, ewangelickim, ormiańskim, koptyjskim i prawosławnym. Patronuje wielu kościołom na całym świecie.
Niedziela małopolska
Jakiś czas temu spotkałam młodą kobietę, która wyznała, że to dzięki mnie ma... dziecko. Gdy zdziwiona i zaskoczona tym twierdzeniem zaczęłam pytać, skąd takie przekonanie, moja rozmówczyni wyciągnęła wydrukowany, starannie złożony artykuł.
Najważniejsze jest pragnienie Jezusa i to, abyśmy mieli serca żyjące i otwarte – powiedział o. Krzysztof Czerwionka CR, misjonarz miłosierdzia i pasterz wspólnoty Galilea podczas czuwania w wigilię zesłania Ducha Świętego.
W tym domu mieszkają przyszłe mamy oraz te, które właśnie urodziły swe maleństwa. Wspólnym mianownikiem tych kobiet jest samotne przeżywanie pierwszego etapu macierzyństwa.
Niedziela lubelska
Z okazji kapłańskich jubileuszy mówimy o kapłaństwie i dajemy o nim świadectwo, winniśmy to czynić w postawie wielkiej pokory, świadomi, iż Bóg nas „wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski” (2 Tm 1,9) – napisał św. Jan Paweł II w książce „Dar i Tajemnica”.
Abp Bolesław Pylak, emerytowany ordynariusz archidiecezji lubelskiej i najstarszy biskup w Polsce, zbliża się do 50. rocznicy swoich święceń biskupich i 95. urodzin.
Archidiecezja lubelska ma 11 nowych diakonów.
Niedziela legnicka
O misjach fatimskich oraz o powstającym sanktuarium z ks. Markiem Maciążkiem rozmawia Monika Łukaszów.
Niedziela łódzka
Gdy myślę o kapłaństwie, to od razu przypomina mi się wiersz ks. Jana Twardowskiego. Prosty, wzruszający, w którym ksiądz poeta mówi o tym, co najważniejsze: o tej niezrozumiałej tajemnicy duszy.
Do tego, by zabrać ze sobą obrazek Jezusa Miłosiernego oraz w trakcie drogi odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia – Iskra zachęca młodych, którzy różnymi środkami transportu będą pielgrzymować na Światowe Dni Młodzieży do Polski.
Jedni muśnięciem zaznaczają swoje życie, a inni, jak Radosław Kluska, pozostawiają ślady w granicie. Żył pięknie i szybko.
Niedziela przemyska
W ub. tygodniu spoglądaliśmy na zdjęcia diakonów i neoprezbiterów i pewnie w niejednym z nas zrodziła się myśl, jak potoczy się ich życie.
List pasterski Księdza Arcybiskupa do diecezjan.
Rajd Pątniczy jest ściśle związany z osobą św. Jana Pawła II. Został bowiem zainicjowany dla upamiętnienia jego pobytu w diecezji przemyskiej 2 czerwca 1991 r.
Niedziela rzeszowska
Maj od stuleci poświęcany jest czci Najświętszej Maryi Pannie. Również na Podkarpaciu...
O wolnej niedzieli, perspektywach emerytalnych, umowach śmieciowych i zarobkach z szefem rzeszowskiej „Solidarności” Romanem Jakimem rozmawia Iwona Kosztyła.
Niedziela sandomierska
Tak jak niepełnosprawni są dla nas darem, podobnie i my jesteśmy darem dla nich. Dzisiejsze spotkanie uświadamia nam jednak, że wciąż robimy za mało – mówił w Rudniku nad Sanem bp Krzysztof Nitkiewicz.
Prawie pół roku trwały prace konserwatorskie przy obrazie „Pokłon Trzech Króli”. Stanowił on pierwotnie najpewniej centralną część nastawy ołtarza pw. Trzech Króli w dawnej kolegiacie sandomierskiej.
Do kościoła parafialnego we Wrzawach zostały wprowadzone relikwie św. Joanny Beretty Molla, żony, matki i lekarki, kanonizowanej 16 maja 2004 r. przez św. Jana Pawła II.
Niedziela sosnowiecka
Diakonat to ważny etap w drodze do kapłaństwa. Biskup nakłada swoje ręce na nowo wyświęcanych, jednak „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”.
Marsz w obronie życia nienarodzonych był zwieńczeniem III Dni Życia i Rodziny w Będzinie. Marsz rozpoczął się w sobotę 7 maja od Koronki do Miłosierdzia Bożego w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Syberce.
Biskup Grzegorz Kaszak przewodniczył Mszy św. z okazji wspomnienia patrona parafii św. Stanisława w Czeladzi. Podczas liturgii, celebrowanej 9 maja, Pasterz Kościoła sosnowieckiego udzielił także sakramentu bierzmowania 84 kandydatom.
Niedziela świdnicka
W sobotę 21 maja 2016 r. przyjęli święcenia kapłańskie i stali się kolejnymi prezbiterami diecezji świdnickiej. Dzisiaj przeżywają swoją pierwszą Mszę św. prymicyjną.
Podczas każdej Mszy św. w jej centralnym momencie słyszymy słowa celebransa: „Oto wielka tajemnica wiary” lub słowa podobne, w których jest oznajmienie, że Eucharystia jest wielką tajemnicą wiary.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana to owoc ustanowionego przez papieża Benedykta XVI Roku Kapłańskiego oraz przedłużenie wcześniejszej inicjatywy św. Jana Pawła II – Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów (1995 r.).
Nasza archidiecezja z bogatą historią tych ziem doświadczona została w minionych wiekach najpierw obecnością protestantyzmu, a następnie gehenną II wojny światowej.
Matka zajmuje w całej ludzkości miejsce wyjątkowe, a to dlatego, że daje życie. Zostało to zaznaczone już w odniesieniu do pierwszej wspomnianej w Biblii kobiety i pierwszej matki, której pierwszy mężczyzna nadaje najbardziej odpowiednie imię – Ewa.
Niedziela toruńska
Jesteśmy w drodze do wieczności. W tej wędrówce pomocne są znaki świadczące o tym, że nie jesteśmy sami, że przewodzi i towarzyszy nam Jezus.
W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i w 1050. rocznicę Chrztu Polski w diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski konsekrował kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie II w Toruniu.
W Centrum Dialogu w Toruniu 7 maja odbyło się spotkanie z cyklu „Odważ się na miłosierdzie”, który organizuje „Głos z Torunia”.
Niedziela warszawska
Proces zmierzający do beatyfikacji zmarłego przed 35 laty kard. Stefana Wyszyńskiego ma się ku końcowi. Prymas Tysiąclecia zostanie najpewniej wyniesiony na ołtarze w przyszłym roku.
Sześcioletnia formacja kapłańska jest jak długie narzeczeństwo, to czas rozeznania powołania. Ta droga nie zawsze kończy się przy ołtarzu.
Jakie było najważniejsze, przełomowe wydarzenie w życiu zmarłego przed 35 laty kard. Stefana Wyszyńskiego? Według wieloletniego kapelana i sekretarza Prymasa Tysiąclecia, ks. Bronisława Piaseckiego, było to jego uwięzienie.
Niedziela wrocławska
W ponad 140 miastach w Polsce odbywają się Marsze dla Życia i Rodziny. We Wrocławiu pochód przejdzie ulicami miasta 29 maja, a towarzyszyć mu będzie hasło „Rodzina bezcennym darem”.
Wielkim skarbem wrocławskiej katedry jest piękna monstrancja, zwana słoneczną, z fundacji biskupa Sebastiana von Rostocka, zarządzającego diecezją w latach 1664-1671.
Monstrancje z Najświętszym Sakramentem, wystawionym codziennie w kaplicach i na ołtarzach kościołów są stałym zaproszeniem Jezusa skierowanym do każdego. Czy planujesz wśród codziennych zajęć spotkanie z samym Jezusem, który czeka na Ciebie w Najświętszym Sakramencie?
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Przede wszystkim w kościele mamy poprzez sakramenty święte żywy dostęp do Bożej łaski. W nim jesteśmy pouczani przez słowo Boże o tym, co było, co jest i co będzie.
Blisko 100 lat temu, w 1917 r., w Fatimie troje pastuszków: Łucja, Franciszek i Hiacynta ujrzało Matkę Bożą. Matka Najświętsza spotykała się z dziećmi od maja do października każdego 13 dnia miesiąca.
Z ks. Krzysztofem Hawro, zastępcą kierownika duchowego Komicjum Legionu Maryi, rozmawia Anna Maciukiewicz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W tę niedzielę przypada liturgiczne wspomnienie jednej z najpopularniejszych świętych. Chodzi o św. Ritę z Cascii.
14 maja w zielonogórskiej konkatedrze bp Tadeusz Lityński udzielił święceń diakonatu dziewięciu alumnom.
19 maja 1946 r. ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Katolickiego dla Ziem Odzyskanych”.
Z Anną Marią Fedurek rozmawia Kamil Krasowski.