Reklama
Obserwator
Spór o reformę edukacji jest tylko polityczny, a nie merytoryczny. Opozycja chce, by samorządy miały pełną kontrolę nad edukacją, a ministerstwo domaga się wpływu na to, co się dzieje w szkołach.
5-8
9
temat numeru
Cenzura w mediach istniała zawsze – w postaci doboru informacji, kolejności ich prezentacji, komentowania, pomijania niektórych wydarzeń. Jednak w 2021 r. i na początku 2022 r. nasilenie cenzury medialnej staje się coraz bardziej dotkliwe, szczególnie w stosunku do treści religijnych w sieci.
Wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, jest okazją do zadania naszym odbiorcom ważnych pytań: o czym pisać, aby być bliżej wierzących? Co sprawi, że czytelnik chętnie sięgnie po katolicką gazetę?
10-14
polecamy
Nic tak nie obciąża naszego życia jak brak głębokich więzi.
15
16-17
przemyślenia
Jedynie Kościół katolicki może zapewnić antidotum na negatywne zjawiska, które zaistniały w czasie pandemii.
Świeccy potrzebują duszpasterskich iskier ze strony duchownych, a duchowni – ze strony świeckich.
18-19
życie kościoła
To jedyne tego rodzaju wydarzenie na świecie. Choć budzi kontrowersje, rola Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który będziemy obchodzić 26 stycznia, jest nie do przecenienia
Gdyby nie św. Paweł, bł. Jakub Alberione nie powołałby paulistów. Ci z kolei, obecni dziś na wszystkich kontynentach, naśladując te dwie postaci, wypełniają apostolstwo głoszenia Ewangelii za pomocą środków przekazu. W jaki sposób to czynią?
Świętemu Franciszkowi przyszło żyć w niełatwych czasach. Na misji życia, którą mu zlecono, poprzednicy „połamali sobie zęby”.
22-25
sprawy rodzinne
Gdzie ci mężczyźni, prawdziwi tacy, orły, sokoły, herosy!? Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów?
28-29
36-37
prasa zagraniczna
38
45
dobre rady
Zima to czas, w którym najlepiej sprawdzają się potrawy jednogarnkowe – zarówno z samych warzyw, jak i z mięsem, ryżem czy kaszami. Są szybkie, rozgrzewające i sycące, poprawiają samopoczucie. To doskonały pomysł nie tylko na obiad czy kolację, ale nawet na śniadanie. W środku zimy porcja zupy lub gulaszu zjedzona rano sprawdzi się doskonale – rozgrzeje organizm i zapewni energię na cały dzień.
Aby być zdrowym, o każdej porze roku jedzmy to, co daje nam natura. Zimą jedzmy orzechy. Kupujmy te w skorupce, ponieważ są bez konserwantów, a przez to zdrowsze
Osoby po 65. roku życia, które cierpią na choroby przewlekłe, mogą obecnie skorzystać ze szczepienia przeciw pneumokokom z 50-procentową odpłatnością.
Charakterystyczna deformacja stopy, którą jest halluks – inaczej paluch koślawy – występuje u ok. 4% populacji.
Jeżeli kiedykolwiek potrzebowałeś pomocy fizjoterapeuty, na pewno stałeś przed wyborem, do kogo się udać.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
...w niewielkim Krzeszowie u podnóża Sudetów Środkowych znajduje się świątynia, którą możemy nazwać „perłą europejskiego baroku”?
Serial telewizyjny Zniewolona bije rekordy popularności. Jedna z bohaterek tej historii ma swój mroczny odpowiednik w realnym świecie
53-64
66
Dodatek tematyczny Zrozumieć świat
Trudno podać dokładną datę, kiedy weszliśmy w nowy etap życia. Faktem jest jednak – czujemy to w portfelach, na ciele i na duszy – że w krótkim okresie wiele się zmieniło i prawdopodobnie już nigdy nie będzie tak jak dawniej. O nagłości i szybkości zmiany mówi to, że owo „dawniej” było paradoksalnie całkiem niedawno i doskonale, ze szczegółami, wszystko jeszcze pamiętamy.
Choć informacje o wzrostach cen nośników energii pojawiały się już wcześniej, większość z nas uświadomiła to sobie dopiero teraz.
Zostało tylko 5 miesięcy, by zgłosić państwu informacje o tym, czym ogrzewamy dom, mieszkanie, zakład rzemieślniczy, a nawet domek letniskowy. Co później? Kary finansowe.
Edukatorzy seksualni mają pieniądze z zagranicznych grantów i polityczne wsparcie w dużych miastach. Dlaczego więc ich działalność, m.in. w Gdańsku, skończyła się bolesną porażką?
Do końca stycznia można składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma złagodzić skutki wzrostu cen energii, gazu i węgla. Komu będzie się on należał? Są dwa kryteria kwalifikujące.
Jeżeli odbierasz telewizję naziemną przez własną antenę i masz telewizor nieprzystosowany do nowego standardu emisji, który zostanie wprowadzony w całym kraju w br., możesz stracić możliwość oglądania ulubionych programów. Zmiany rozpoczną się w części kraju z końcem marca, a proces przejścia skończy się w czerwcu.
67-74
niedziela liturgiczna
Wielu już starało się ułożyć opowiadanie o zdarzeniach, które się dokonały pośród nas, tak jak nam je przekazali ci, którzy od początku byli naocznymi świadkami i sługami słowa
Trzecią niedzielę zwykłą, już po raz trzeci, przeżywamy jako Niedzielę Słowa Bożego. Właśnie ten dzień ma być szczególnie poświęcony celebracji, refleksji i rozpowszechnianiu Słowa. Kiedy dowiedziałem się o tej decyzji papieża, bardzo się ucieszyłem. Kolejny dzień, w którym możemy się pochylić nad tajemnicą Słowa, przypomnieć sobie jego znaczenie.
Paweł, gdy pisze do Koryntian o charyzmatach – darach Ducha, używa ciekawego wyrażenia. Mówi o chrześcijanach, że zostali „napojeni jednym Duchem” (1 Kor 12, 13). Tę wypowiedź należy umieścić w kontekście całego wersetu, w którym występuje.
Dlaczego Jezus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela, skoro Żydzi przyjmowali go, nawracając się i pokutując za swoje grzechy? Czy zatem Jezus potrzebował tego chrztu?
Byli jednymi z najbliższych współpracowników Apostoła Narodów. Należą do pierwszego pokolenia biskupów, którzy byli uczniami Apostołów
III-VIII
Niedziela Plus
Obchodzona właśnie Niedziela Słowa Bożego ma za zadanie m.in. poszerzać znajomość Pisma Świętego. Wychodzi temu naprzeciw Szkoła Biblijna Archidiecezji Gdańskiej
Tegoroczne centralne uroczystości XXV Dnia Judaizmu w Kościele odbyły się w Poznaniu. Przyświecało im hasło: „Moje myśli nie są myślami waszymi” (Iz, 55, 8). Z tej okazji zapraszamy na wycieczkę szlakiem obecności narodu żydowskiego w Wielkopolsce
Mało znaną w Polsce historię sprzed 44 lat opisał społecznik Łukasz Merchut. Właśnie ukazała się jego książka Historia obrony figury Matki Boskiej w Waplewie Wielkim
Dzieje Łowicza w ciągu kilku wieków tak ściśle zespoliły się z urzędem prymasa Królestwa Polskiego, że przylgnęła do niego nazwa Łowicz Prymasowski.
W nocy z 8 na 9 stycznia ktoś pomazał sprayem mury kościoła garnizonowego. Policja poszukuje wandali.
Płock W lutym w diecezji płockiej rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej.
W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbył się koncert Kolędy świata.
Zakończyły się obchody święta patronalnego Zakonu Paulinów.
To droga do poprawy relacji w rodzinie i nadzieja na wyjście z alkoholizmu. Rekolekcje odbyły się w Górce Klasztornej, a ich gościem specjalnym był Rafał Porzeziński.
Niedziela bielsko-żywiecka
Ekumeniczne spotkanie odbyło się w bielskim magistracie.
Intencją styczniowego nabożeństwa była modlitwa o pokój na świecie i o zachowanie od wszelkich nieszczęść w 2022 r.
Świątynia Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej była miejscem celebracji Mszy św. transmitowanej 9 stycznia na antenie TVP Polonia.
Niedziela częstochowska
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan był dobrą okazją do ekumenicznej rozmowy w redakcji Niedzieli.
W Borzykowej w 1210 r. odbył się synod biskupów pod przewodnictwem arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Kietlicza i biskupa krakowskiego Wincentego Kadłubka. Uczestniczyli w tym spotkaniu również piastowscy możnowładcy.
Moja mama, Bibianna Preisler-Trzmiel, Binia, bo tak mówili i wciąż mówią o niej najbliżsi i przyjaciele, na pierwszym miejscu zawsze stawiała dobro drugiego człowieka. Na pytanie: „Jak się czujesz?”, zawsze odpowiadała: „A ty jak się czujesz?”.
Niedziela podlaska
Miejscem rozważania i zgłębiania Pisma Świętego jest nie tylko Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie, ale nade wszystko serce i życie każdego człowieka.
O tym czym jest teologia i czy przeznaczona jest ona wyłącznie dla osób duchownych z ks. dr. Jarosławem Rzymskim, wykładowcą teologii dogmatycznej w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie, rozmawia Monika Kanabrodzka.
Uczniowie w Siemiatyczach wiedzą, jak ważne są podręczniki w procesie kształcenia. Teraz chcą pomóc zdobywać wiedzę swoim rówieśnikom z Afryki.
Niedziela kielecka
W Kielcach, ale i w wielu parafiach diecezji kieleckiej można skorzystać ze spowiedzi w językach obcych.
Ubiegły rok był wyjątkowy dla kieleckiego sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, z racji Roku św. Józefa i szczególnej czci, której doznawał patron kościoła podczas nawiedzenia wszystkich parafii i ważnych miejsc w diecezji w kopiach łaskami słynącego wizerunku.
Z ks. dr. Marcinem Rokitą, koordynatorem Parafialnych Zespołów Synodalnych, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.
Niedziela małopolska
Pełnią państwo jakże wspaniałą, zaszczytną funkcję wychowawcy narodu – powiedział abp Marek Jędraszewski do katechetów archidiecezji krakowskiej w czasie spotkania opłatkowego.
Wystarczą tylko chęci. Młodzi ludzie zmagający się z uzależnieniami czy depresją mogą znaleźć wsparcie we wspólnocie Cenacolo.
„Oj, młodzieży, młodzieży, cześć się starszym należy. Wszak z boskiego zrządzenia młodość w starość się zmienia (…). Z biegiem czasu na świecie też starcami będziecie…”.
Niedziela lubelska
W czynieniu dobra potrzebna jest współpraca ofiarodawców i wolontariuszy.
Przez ostatnie miesiące, a nawet lata, większość czasu spędzali w samotności. Od listopada ubiegłego roku mają swoje miejsce w Dąbrowicy.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej przejęła prowadzenie Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, który znajduje się w Lublinie przy ul. Chmielewskiego 9.
Niedziela legnicka
Od kilkunastu lat niedaleko Bolesławca, w Osłej, znajduje się ośrodek rekolekcyjny Dom Chleba, nazywany często „Osłowskim Betlejem”.
Od 20 stycznia w liturgiczne wspomnienie św. Sebastiana męczennika w Polkowicach rozpoczęła się peregrynacja ikony tego świętego pierwszych wieków.
Przed tygodniem dzieliliśmy się radością z faktu, że nasza Specjalistyczna Poradnia Rodzinna cieszy się dużym zaufaniem. Świadczą o tym zarówno poradnictwo indywidualne, jak zajęcia grupowe.
Niedziela łódzka
W Piśmie Świętym zapisane są słowa wypowiedziane przez Tego, który mnie odkupił. Nie ma „książki” noszącej większą wartość od Biblii – mówi Agnieszka Olszewska, prowadząca spotkania biblijne.
W przeddzień ogólnopolskiego Dnia Judaizmu, Żydzi oraz katolicy z archidiecezji łódzkiej celebrowali święto Nowego Roku Drzew.
Z racji na kolejny rok trwania pandemii COVID-19, wizyta kolędowa w archidiecezji łódzkiej przybrała różnorodne formy.
Niedziela przemyska
W Zręcinie zainaugurowano Rok Ignacego Łukasiewicza w 140. rocznicę jego śmierci.
Niedziela Chrztu Pańskiego to dla Ruchu Światło-Życie święto patronalne moderatorów. Tego dnia oazowicze szczególnie dziękują kapłanom za codzienną posługę.
Ostatnie dni liturgicznego okresu Bożego Narodzenia obfitowały w wydarzenia, które miały na celu uczczenie tego czasu oraz zintegrowanie wiernych.
Niedziela rzeszowska
W Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach itd.
O roli i zadaniach mediów w duszpasterstwie parafialnym z ks. Jakubem Oczkowiczem rozmawia ks. Jakub Nagi.
Do parafii Matki Bożej Pocieszenia w Rzeszowie wprowadzono uroczyście relikwie bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. o. Michała Tomaszka.
Niedziela sandomierska
Nagroda za akcję Czytamy polskich autorów.
Rok 2022 w Tarnobrzegu będzie obchodzony jako Rok Walerii i Jana Feliksa Tarnowskich. Radni miejscy przychylili się w ten sposób do wniosku Towarzystwa Przyjaciół Tarnobrzega.
W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu znajdują się wyjątkowe na skalę europejską Szachy Sandomierskie. Od niedawna są stale dostępne dla zwiedzających.
Niedziela sosnowiecka
„W hołdzie poległym powstańcom śląskim i mieszkańcom Zagłębia, którzy im pomagali” – to nowa inicjatywa zainaugurowana przez bp. Grzegorza Kaszaka.
Ks. Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego zaprasza uczniów szkół podstawowych do udziału w VI Diecezjalnym Konkursie „Śladami patronów diecezji sosnowieckiej”.
Z nadzwyczajnym szafarzem Najświętszego Sakramentu Tomaszem Kwietniem rozmawia Piotr Lorenc.
Niedziela świdnicka
Mimo pandemii udało się zorganizować w trzech parafiach kolędniczą zbiórkę na rzecz mieszkańców Azji Środkowej.
Okres po Bożym Narodzeniu to czas wizyt duszpasterskich. I choć pandemia wpłynęła na formę tych spotkań, to ich idea pozostała niezmieniona.
Tak o ks. kan. Witoldzie Wojewódce mówił przedstawiciel świebodziczan, który przez wiele lat nie tylko przyglądał się pracy proboszcza, ale i chętnie mu pomagał.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Bolesława Krzywoustego ogłasza kolejny międzynarodowy konkurs.
>W 35. rocznicę pobytu Jana Pawła II w Szczecinie wpisuje się dawne Technikum Gastronomiczne – dzisiejszy Zespół Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja.
Historia zakonników w Rurce, odkrycie cmentarzyska, losy zakonu templariuszy na Pomorzu Zachodnim są godne uwagi, szczególnie w czasie przygotowań do 900. rocznicy misji św. Ottona, biskupa Bambergu.
Niedziela toruńska
Istotą pragnienia wyjazdu na misje jest impuls, którego nie sposób przeoczyć. Początkowo nawet wytłumaczenie tego pragnienia rodzinie nie jest oczywiste. Ta nieoczywistość nie daje spokoju, a próby jej zdefiniowania stają się już drogą, podróżą w głąb siebie, misją, zanim zostaną spakowane walizki.
Od kilku lat na terenie diecezji toruńskiej w okresie Bożego Narodzenia powstają liczne grupy Kolędników Misyjnych. Są to grupy dzieci i młodzieży, których entuzjazm wiary rozgrzewa serca zarówno ich rówieśników, jak i dorosłych.
O wydobywaniu dobra, odbudowywaniu więzi i tworzeniu domu z somaskiem, o. Tomaszem Pelcem, dyrektorem placówki opiekuńczo-wychowawczej INSIEME Razem, rozmawia Renata Czerwińska.
Niedziela warszawska
O tym, co ma wspólnego synod o synodalności z Soborem Watykańskim II, na jakim etapie są prace synodalne w archidiecezji warszawskiej i czy są one szansą na przyciągnięcie młodych do Kościoła, z ks. dr. Matteo Campagnaro rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Nikogo nie dziwi popularność wspólnot skoncentrowanych wokół Światowych Dni Młodzieży przed spotkaniem z papieżem. Co dzieje się z ludźmi, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, a od kolejnego dzielą ich lata?
W styczniu świętujemy 100. rocznicę zastosowania insuliny w leczeniu cukrzycy. O tym, jak ważne było to odkrycie, wiedzą chorzy i ich opiekunowie. Zwłaszcza, że dotyczy ona coraz młodszych pacjentów.
Niedziela wrocławska
W Oknie Życia znaleziono kolejne dziecko. Kwadrans przed godziną 22 rozległ się alarm i siostry boromeuszki odebrały małą dziewczynkę.
Karnawał sprzyja refleksji na temat zabawy i skłania do szukania odpowiedzi na pytanie jak imprezować z głową. Często takie zabawy organizujemy sami, ale korzystamy też z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.
Muzyka operowa jest jej życiem. Głos, który pokochali Polacy i Włosi uważa za dar od Pana Boga. Z Dominiką Zamarą, pochodzącą z Wrocławia światowej sławy sopranistką operową, rozmawia ks.Łukasz Romańczuk.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pod tym hasłem odbył się Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział mieszkańcy ziemi biłgorajskiej.
W uroczystość Objawienia Pańskiego mieszkańcy Biłgoraja mieli okazję wziąć udział w bogatym repertuarze kolędowym.
Uroczystość Objawienia Pańskiego przeżywaliśmy także jako Światowy Dzień Misyjny Dzieci.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Żeby nieść innym Jezusa, trzeba najpierw samemu Go poznać i wejść z Nim w relację. Tę prawdę diecezjalna diakonia ewangelizacji przekazywała uczestnikom swoich rekolekcji.
Co im się podoba w duszpasterstwie młodzieży, czego chcieliby więcej i czy z biskupem Tadeuszem można szczerze pogadać o potrzebach młodego Kościoła? Młodzieżowa Rada Duszpasterska ma głos.
Katecheza i ewangelizacja przez multimedia? Pewnie! Program religijny to kanał, na którym znajdziecie animacje, filmy oraz podcasty o tematyce religijnej.