Reklama

Kościół

Jasna Góra w 2023 roku: 3,6 mln pielgrzymów przybyło do częstochowskiego sanktuarium

W 2023 r. na Jasną Górę przybyło 3,6 mln pielgrzymów. To o 1,1 mln więcej niż w poprzednim roku. W zakonie paulinów był to rok poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę jego śmierci. Obchodzony był jubileusz 70-lecia Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyły się ogólnopolskie pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W drugim roku wojny w Ukrainie nie brakowało na Jasnej Górze modlitwy o pokój i różnego rodzaju form wsparcia dla wschodnich sąsiadów. - Miłość i dobroć nie mogą nużyć, a zło nigdy nie odniesie ostatecznego zwycięstwa - przypomniano. Rozpoczęły się duchowe przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w arch. częstochowskiej w 2024-2025r.

Rok 2023 był też i na Jasnej Górze czasem przygotowania do wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów oraz dziękczynienia za wyniesienie ich do chwały ołtarzy. Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem Samarytan z Markowej docierały piesze pielgrzymki. Szczególny wymiar miała modlitwa za rodziny przy relikwiach nowych błogosławionych podczas wrześniowej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Od Jasnej Góry rozpoczęła się wówczas peregrynacja po Polsce relikwii męczenników. Odbyła się konferencja poświęcona „Polakom ratującym Żydów”. Odsłonięto dedykowaną im instalację, w którą wkomponowano cegłę z domu rodzinnego Józefa Ulmy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2023 roku przypadła 70. rocznica rozpoczęcia Apelu Jasnogórskiego. O jego fenomenie, dziedzictwie i duszpasterskich szansach rozmawiano podczas konferencji naukowo-pastoralnej. Podkreślono m.in. wielki potencjał ewangelizacyjny i duszpasterski Apelu, który jest głęboko zakorzeniony w świadomości polskich katolików. Także w programach pieszych pielgrzymek nie zabrakło rozważań na temat istoty tej wieczornej modlitwy. Szczególny charakter miał Apel Jasnogórski 8 XIII 2023 r., dokładnie w 70. rocznicę jego powstania, który poprowadził Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlił się o jedność w rodzinach, wspólnotach, w Kościele i w Ojczyźnie. Uczestniczył w nim prezydent RP Andrzej Duda. Poczta Polska wprowadziła do emisji znaczek z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i słowami: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Odbył się koncert zrealizowany przez Telewizję Polską: „Modlitwa Pokoleń”.

Rok 2023 to również w zakonie paulinów i w jego sercu, na Jasnej Górze, rok jubileuszowy poświęcony bohaterskiemu obrońcy przed „szwedzkim potopem” o. Augustynowi Kordeckiemu w 350. rocznicę śmierci i 420. jego urodzin. Odbyły się spotkania ukazujące życie i posługę wybitnego paulina oraz dzieje Jasnej Góry, wystawa plenerowa, a nawet pielgrzymka biegowo-rowerowa z Knurowa, szlakiem miejsc związanych z o. Kordeckim, czyli od Iwanowic, miejsca urodzenia, przez Wieruszów, gdzie mnich zmarł. Poczta Polska we współpracy z częstochowskim klasztorem wydała okolicznościowy znaczek. W hołdzie obrońcy Jasnej Góry odbyły się koncerty, zabrzmiały m.in. „Nieszpory o Matce Bożej Królowej Polski” Pawła Łukaszewskiego do tekstu Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego.

Reklama

Modlitwę o pokój, nowe powołania kapłańskie i zakonne, pamięć o dziedzictwie św. Jana Pawła II przynosili przybywający latem na Jasną Górę pątnicy. Piesze pielgrzymowanie było w tym roku także wielkimi rekolekcjami o Kościele. Realizowano pogram roku duszpasterskiego w Polsce „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. - Piesza pielgrzymka pokazuje jak piękny jest Kościół, jak ważna jest wspólnota i jedność - podkreślali ci, którzy doświadczyli tych jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze. Jak zauważali przewodnicy wielu grup, „pielgrzymki młodnieją”. Np. w jednej z najliczniejszych - pielgrzymce radomskiej, szacowano, że co piąty uczestnik, to dziecko, które nie ukończyło 13-14. roku życia. - Piesze pielgrzymowanie ze względu na swoją skalę wciąż pozostaje światowym fenomenem” - powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP. W 228 grupach przyszło 77,5 tys. pątników. W 200 grupach rowerowych dotarło 8,6 tys. osób, a w 17 pielgrzymkach biegowych 475 osób. Grupom ujętym w statystykach towarzyszyło w drodze tysiące tych, którzy z różnych względów nie zdecydowali się na pokonanie całej trasy pielgrzymki.

Reklama

Kolejne setki Polaków, poprzez swą gościnność, włączyły się w pielgrzymowanie.

Jak zauważył rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik, pielgrzymowanie na Jasną Górę, zwłaszcza to piesze, przeobraża się. Jednym z doświadczeń okresu pandemii, które zostało przeniesione było pielgrzymowanie przez określony odcinek trasy. Wiele osób wybrało się np. tylko na jeden dzień w drogę, dla niektórych było to pierwsze w życiu doświadczenie pielgrzymki. Ten nowy trend np. w Lubelskiej Pieszej Pielgrzymce nazwano „pielgrzymuj, ile możesz”.

Dla wiernych arch. częstochowskiej rozpoczął się czas bezpośredniego duchowego przygotowania do peregrynacji Obrazu Nawiedzenia w ich wspólnotach parafialnych i zakonnych. Od lipca trwa tzw. nowenna miesięcy przed peregrynacją. Wpisuje się ona w czuwania wiernych w każdą noc z 11 na 12 dzień miesiąca i jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem. Ponadroczny czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej potrwa od 6 kwietnia 2024 r. do 3 maja 2025 r.

Jasna Góra i w tym roku była mocno wpisana w modlitwę Kościoła powszechnego. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka w sanktuariach maryjnych na całym świecie 31 maja zanoszone były modlitwy w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Tego dnia na Jasnej Górze Mszę św. w imieniu Konferencji Episkopatu Polski celebrował abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Episkopatu Polski. Jasna Góra włączyła się już kolejny raz także w kampanię Red Week organizowaną przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a w tym roku szczególnie w pomoc chrześcijanom w ramach kampanii "S.O.S dla Ziemi Świętej". Wyrazem tego jest również szopka bożonarodzeniowa przywieziona z Betlejem, wyrzeźbiona w drzewie oliwnym przez tamtejszych chrześcijan. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i jest znakiem pamięci o wyznawcach Chrystusa żyjących na terenach ogarniętych wojną czy zmagających się z materialnymi skutkami konfliktu. Apelem Jasnogórskim zainaugurowany został i w tym roku Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie organizowany w drugą niedzielę Adwentu przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP. Jasna Góra jest także miejscem modlitwy i spotkań środowisk misyjnych.

Reklama

Obok tych tradycyjnych pielgrzymek, na stałe wpisanych w jasnogórski kalendarz, nawet od kilku wieków, wciąż przybywają nowe. W tym roku po raz pierwszy odbyły się pielgrzymki: Kół Gospodyń Wiejskich, Drifterów i Straży Ochrony Kolei.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa kard. Lazarus You Heung-sik.

W ramach obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazła się Jakże jasna Góra. To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli - uzasadniano. Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim.

Jubileusz 40-lecia istnienia obchodził dwumiesięcznik „Jasna Góra”. Pismo dociera do rzeszy Polaków w kraju i zagranicą.

Muzyka ze zbiorów Jasnej Góry z kompozycjami Marcina Józefa Żebrowskiego otrzymała FRYDERYKA, jedną z ważniejszych polskich nagród muzycznych za Album Roku „Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis” (nieszpory na święto Nawiedzenia NMP) w kategorii Muzyka Dawna.

2023-12-31 19:47

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasz ubiór jest też wyrazem naszej odpowiedzialności

O godnym stylu ubierania się i zachowania w sanktuarium przypominają w okresie letnim paulini. „Jasna Góra jest miejscem świętym, miejscem modlitwy, i to wymaga szacunku, i wobec Boga, i drugiego człowieka” – apeluje o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium.

„Jasna Góra już od wielu już lat prosi pielgrzymów, aby przybywając do Tronu Jasnogórskiej Pani ubrać się w strój odpowiedni, należyty. Wiemy, że są teraz upały, że jest nam gorąco, jest nam ciężko, ale prosimy, aby w strojach plażowych nie przybywać na Jasną Górę, a czasami spoglądając na ubiory pielgrzymów zastanawiamy się, gdzie właściwie oni idą, czy idą na pielgrzymkę do Kaplicy Matki Bożej, miejsca sakralnego, czy idą na plażę” – podkreśla o. Waldemar Pastusiak.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

[ TEMATY ]

synod

proboszcz

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Wśród setek duchownych z całego świata w spotkaniu dla proboszczów jest dwóch reprezentantów z archidiecezji łódzkiej: ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie

CZYTAJ DALEJ

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Od 1955 roku 1 maja Kościół katolicki wspomina św. Józefa, rzemieślnika, nadając w ten sposób religijne znaczenie świeckiemu, obchodzonemu na całym świecie od 1892 r., świętu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję