Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Sprawca dewastacji katedry ukarany!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W lipcu dokonano dewastacji drzwi bazyliki archikatedralnej w Łodzi. Po kilku dniach sprawcę zatrzymała łódzka policja, zaś w minionym tygodniu Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia uznał winnym sprawcę i nakazał pokrycie kosztów naprawienia powstałej szkody.

W trakcie wakacji, 7 lipca o godzinie 3.10, młody mężczyzna zatrzymał się ciemnym skuterem przed budynkiem łódzkiej katedry. Następnie podszedł do głównych drzwi świątyni i farbą naniósł na nie napis o niezrozumiałej treści, dokonując zniszczenia zabytku. Po otrzymaniu zawiadomienia, funkcjonariusze z I Komisariatu natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Po kilku dniach, dzięki zapisowi z kamer monitoringu i pracy policjantów, udało się dotrzymać sprawcę, którym okazał się 21-letni mężczyzna. Po zatrzymaniu oświadczył funkcjonariuszom, że mażąc na drzwiach katedry, chciał odreagować kłótnię ze swoją dziewczyną. Został przewieziony do policyjnego aresztu. Za zniszczenie zabytku groziła mu maksymalna kara do 8 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 13 listopada parafia archikatedralna pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi przekazała informację, iż otrzymała informację o umorzeniu przez Prokuraturę dochodzenia w sprawie obrazy uczuć religijnych przez sprawcę pomazania zabytkowych drzwi wejściowych do katedry w lipcu 2021 roku. – Po tej informacji zgłaszały się do mnie osoby, nasi parafianie i nie tylko, gotowi pomóc i wesprzeć np. poprzez odwołanie, sprawiedliwe ukaranie sprawcy tej dewastacji. Za te słowa bardzo wszystkim dziękuję! – mówił proboszcz parafii ks. prałat Ireneusz Kulesza w trakcie Mszy św.j niedzielnej 20 listopada, przekazując jednocześnie pozytywną informację: - Dziś pragniemy poinformować o otrzymaniu wyroku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, iż uznał on winnym sprawcę, który „uszkodził mienie w postaci drzwi wejściowych do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi stanowiącej zabytek wpisany do rejestru pod numerem A/290 poprzez pomalowanie ich białą farbą, czym spowodował straty o wartości 11.070 zł na szkodę w/w parafii. Na podstawie art. 46 par 1 KK Sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w całości poprzez zapłatę na rzecz parafii w/w kwoty”. Tak więc, w ocenie Prokuratury obrazy uczuć religijnych nie było, ale za to w opinii Sądu zabytek został uszkodzony i należy do naprawić! – podsumował prałat Ireneusz Kulesza.

2022-11-21 11:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łódzcy Grekokatolicy zbierają na swoją świątynię!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Od blisko 20 lat w centrum Polski, w Łodzi, wierni Kościoła Greckokatolickiego mogą uczestniczyć w liturgii sprawowanej w języku ukraińskim, korzystać z sakramentów i posług duchownego, który prowadzi pierwszą łódzką parafię i animuje życie duszpasterskie w regionie łódzkim.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego

2023-02-06 20:08

[ TEMATY ]

Kościół greckokatolicki

Karol Porwich/Niedziela

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.

CZYTAJ DALEJ

Uczą się posługi muzycznej

2023-02-07 17:44

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

KAMUZO

Rokitno sanktuarium

Lubuska Oaza

Diakonia Muzyczna Ruchu Światło‑Życie

diakonia muzyczna

Kurs Animatorów Muzycznych Oazy

Katarzyna Krawcewicz

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

Grupa najmłodsza podczas konferencji o Liturgii Godzin

3 lutego w Rokitnie rozpoczęły się rekolekcje Kamuzo, czyli Kurs Animatorów Muzycznych Oazy prowadzony przez diecezjalną diakonię muzyczną Ruchu Światło-Życie. Potrwają do 12 lutego.

Celem rekolekcji jest przygotowanie od strony duchowej, teoretycznej i praktycznej osób do posługi muzycznej np. w parafii czy podczas rekolekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję