Reklama

Niedziela Legnicka

O Ingresie na konferencji prasowej

W dniu 20 września 2021 r., odbędzie ingres biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego do katedry, z udziałem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio. W tym dniu przypada 680 rocznica poświęcenia tego kościoła.

2021-09-10 19:56

[ TEMATY ]

ingres

katedra

biskup legnicki

ks. Piotr Nowosielski

Zaproszenie na tą uroczystość oraz jej przebieg, zaprezentowano podczas zorganizowanej dziś, 10 września konferencji prasowej.

- Wprawdzie od 28 czerwca jestem biskupem legnickim, ale dopiero 20 września, czyli po upływie długiego czasu odbędzie się uroczysty ingres do katedry. To wydarzenie jest bardzo ważnym znakiem pokazującym co to znaczy być biskupem w Kościele. Dlatego że ingres jest do katedry, pokazuje to nam że katedra, centralna świątynia diecezji, jest właściwym miejscem sprawowania urzędu biskupa – mówił bp. Siemieniewski.

Reklama

- Katedra - więc miejsce zwiastowania Bożego słowa, nauczania. Katedra – miejsce liturgii, oddawania Bogu chwały. Miejsce, gdzie odbywają się wszystkie najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła. Katedra to wreszcie miejsce, które jest tez miejscem historycznej ciągłości. Katedra nie została zbudowana rok temu, czy nawet sto lat temu, lecz są to długie wieki. Pokazuje więc historyczną ciągłość Kościoła, jest jakby drogowskazem który ostatecznie wskazuje nam na Jezusa Chrystusa i jego Apostołów i tzw. sukcesję apostolską, czyli następstwo. Następstwo wiary w Ewangelię, urzędu, następstwo ciągłości sakramentów. To właśnie dlatego ingres jest takim ważnym wydarzeniem, to właśnie dlatego ingres pozwala dobrze zrozumieć co to znaczy być biskupem w Kościele legnickim, to właśnie dlatego bardzo serdecznie zapraszam i do modlitwy, a jeśli możliwości pozwolą także do osobistej obecności, podczas wydarzenia 20 września, we Mszy św. i uroczystego liturgicznego obrzędu ingresu do katedry – kontynuował Biskup legnicki.

Motywy podjęcia decyzji o wyborze daty ingresu przedstawił ks. Robert Kristman, Wikariusz Generalny a zarazem proboszcz katedry.

- Po konsultacjach z biskupem legnickim, doszliśmy do wniosku że właśnie ten dzień, 20 września będzie dobrym dniem na ingres, z tej racji że w 1341 r. bp Nanker z Wrocławia, poświęcił ten kościół. Tak więc tego dnia będziemy obchodzili 680 rocznicę poświęcenia świątyni. W katedrze jest miejsce – krzesło, z którego każdy kolejny od 1992 r. pasterz diecezji przewodniczy Eucharystii i głosi słowo Boże. To krzesło nazywane jest katedrą i jak dotąd pozostaje puste, czekając aż je zajmie uroczyście 20 września obecny biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Dokona się to po odczytaniu Bulli papieskiej i stosownych obrzędach - mówił Wikariusz Generalny.

Reklama

Planowany przebieg liturgii, przedstawił ks. Tomasz Kołodziej, ceremoniarz katedralny.

Biskup legnicki był też pytany o ten ostatni dwumiesięczny czas oczekiwania na uroczystość ingresu. Potwierdził że był to czas poznawania diecezji.

- Poznawania, czyli modlitwy z różnymi grupami, osobami, udziału w życiu parafii czy wydarzeniach. Środowiskami. Dlatego można mówić o jakimś duchowym bilansie otwarcia, czyli zorientowania się, że diecezja to przede wszystkim różne osoby, ci którzy wierzą w Jezusa Chrystusa, wyznają go i próbują żyć Ewangelią. I o ile, owszem, ingres ma wielkie liturgiczne, historyczne znaczenie, to przecież ważnym jest ten Kościół, o którym czytamy w Nowym Testamencie że jest zbudowany z żywych kamieni serc. Tym samym można doświadczyć w diecezji bogactwa parafii, miejsc, środowisk, grup, wspólnot, duszpasterstw które już zdążyłem poznać przez te dwa miesiące, a jestem pewien, że bardzo dużo pozostało jeszcze do odkrycia – mówił bp Siemieniewski.

Uroczystość w Legnicy, odbędzie się w poniedziałek, 20 września. O godz. 11.30 będzie miała miejsce procesja przejścia z plebanii katedralnej do świątyni. Gdy procesja dotrze do drzwi katedry, Metropolita Wrocławski przedstawi prepozytowi Kapituły katedralnej nowego Pasterza Kościoła Legnickiego. Po obrzędach wstępnych procesja uda się do ołtarza.

O godz. 12.00 rozpocznie się Eucharystia. Zostanie odczytana Bulla papieska, przekazany pastorał i przeprowadzenie Biskupa legnickiego do katedry – biskupiego krzesła, na którym zajmie miejsce i odtąd z niego będzie przewodniczył wszystkim wydarzeniom liturgicznym


 Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ingres bp. Zbigniewa Kiernikowskiego

[ TEMATY ]

biskup

ingres

Ks. Piotr Nowosielski

Bp Zbigniew Kiernikowski

Bp Zbigniew Kiernikowski

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

CZYTAJ DALEJ

Ośno Lubuskie. Biskup poświęcił sztandar leśników

2021-09-23 10:40

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Nadleśnictwo Ośno Lubuskie

Karolina Krasowska

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Biskup poświęcił nowy sztandar ośniańskich leśników

Bp Tadeusz Lityński poświęcił nowy sztandar Nadleśnictwa Ośno Lubuskie. Sztandar został nadany z okazji 75. rocznicy istnienia jednostki. Uroczystość odbyła się podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba.

Fotogaleria Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję