Reklama

Caritas - jak naczynia połączone

Niedziela kielecka 5/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Budowa pierwszego w regionie hospicjum stacjonarnego i w ogóle zwiększenie zakresu usług hospicyjnych, to duże przedsięwzięcie. Czy jest to jeden z głównych kierunków działalności Caritas kieleckiej w rozpoczętym niedawno 2012 r.?

KS. DYREKTOR STANISŁAW SŁOWIK: - Hospicjum stacjonarne przeznaczone dla 45 pacjentów, to poważna i kosztowna inwestycja, zamykająca się kwotą ok. 4,5 mln zł. Budowa hospicjum stacjonarnego ruszyła we wrześniu 2011 r. przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach. Będzie ono prowadzone przez Caritas kielecką. Hospicjum powstaje w miejscu starej kaplicy obok kościoła. Część pomieszczeń zostanie dobudowanych, nadbudowane będzie także całe piętro. Powierzchnia hospicjum wyniesie łącznie 1720 m2 - będzie to obiekt średniej wielkości, porównywalny z zakładem opiekuńczo-leczniczym czy domem pomocy społecznej. Powinien być gotów do końca 2013 r.
Poza tym prowadzimy rozbudowę Hospicjum im. bł. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie. Dobudowywana część jest obecnie w stanie surowym. Zakończenie prac jest przewidziane do końca 2012 r. Rozbudowa budynku, prowadzona jest przez samorząd miasta i gminy Miechów z udziałem Caritas. Po rozbudowie hospicjum będzie mogło przyjąć do 40 osób, a dziś mamy zaledwie 16 miejsc. W styczniu lub lutym przewidziany jest przetarg na prace wykończeniowe. Miechowskie hospicjum zlokalizowane jest na terenie dawnego szpitala w budynku bezpośrednio przylegającym do kaplicy, funkcjonuje od 1998 r. i każdego roku przyjmuje 100-120 osób terminalnie chorych.
Dążymy także do zwiększenia usług hospicjum domowego w Kielcach i Miechowie poprzez zwiększenie personelu i obejmowanie pomocą dodatkowych osób, a także uruchamianie wolontariatu. Z tej formy pomocy w skali miesiąca korzysta ok. 30 osób.

- Z nowym rokiem powstały także nowe placówki w terenie, z myślą o chorych, w tym psychicznie i bezdomnych, planowane są także kolejne. Proszę przybliżyć specyfikę tych „nowości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To istotnie kilka nowych ośrodków i nowych form usług. W Świniarach w gminie Solec-Zdrój od 2 stycznia ruszyła nowa poradnia zdrowia psychicznego i hostel dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Na te usługi od 2012 r. mamy podpisany kontrakt z NFZ. Dotychczas takie usługi były też realizowane w Kielcach. Jest to układ powiązany - kilka podobnych placówek w jednym miejscu. Poradnia przyjmie co najmniej kilkadziesiąt osób miesięcznie, a jej pacjentami będą głównie chorzy z okolicznych powiatów. Z kolei całodobowy hostel dysponuje 15 miejscami mieszkalnymi. Jest przeznaczony dla osób będących na etapie przejściowym pomiędzy długotrwałą hospitalizacją, a powrotem do domu, czyli wciąż podlegających leczeniu, lecz z przystosowaniem do samodzielności życiowej. Trzeba dodać, że obok tych działań od wielu już lat funkcjonuje w Świniarach Środowiskowy Dom Samopomocy oferujący dzienne wsparcie i terapię dla osób po kryzysach psychicznych. Również od kilku lat jest tam Dom Pomocy Społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi, którzy wymagają stałej całodobowej pomocy. Pod koniec 2010 r. został oddany do użytku nowy obiekt - tzw. „dom dla bezdomnych”. Jest to placówka długookresowego pobytu osób, które są w stanie zaleczonej choroby psychicznej, nie mają oparcia w rodzinie i potrzebują częściowego wsparcia, aby funkcjonować samodzielnie i nie popadać w nawroty choroby, np. wskutek zaprzestania zażywania leków.
W styczniu uruchomiliśmy także Rodzinny Dom Pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych w Komorowie w gm. Pacanów. Jest on przeznaczony dla ośmiu pensjonariuszy. Placówka rodzinna powstała na bazie dawnej, obecnie nieczynnej szkoły podstawowej w Komorowie. Całkowitą adaptację pomieszczeń przeprowadziła Caritas kielecka. Zatrudniono małżeństwo do prowadzenia rodzinnej placówki. Pobyt w placówce jest odpłatny na zasadach ustawowych - pensjonariusz ponosi koszty samodzielnie, z renty czy emerytury lub może skorzystać także z dopłaty gminy.
Trwa także adaptacja „domu dla bezdomnych” w Morawianach w gminie Bejsce. Docelowo placówka przeznaczona dla 40 bezdomnych osób, które ze względu na wiek i niepełnosprawność nie mają możliwości funkcjonować samodzielnie. To także budynek po dawnej szkole, przejęty przez Caritas w 2008, już częściowo zaadaptowany i wykorzystywany. Jest on powiększany i przekształcany z obiektu niskonakładowego na oferujący podwyższony standard usług.
W obszarze naszego działania jest jeszcze kilka innych budynków po zamkniętych szkołach: w Kidowie, Piasku Wielkim i w kolejnych gminach, gdzie rozmowy jeszcze nie zostały zakończone i nie zapadły konkretne decyzje. Wspomniane wcześniej obiekty są na etapie przygotowań do remontu i opracowania dokumentacji technicznej.

- Całoroczna praca Caritas to także kontynuacja sprawnie funkcjonujących w skali roku wypracowanych, cyklicznych form wsparcia, skierowanych wobec dzieci, osób starszych, chorych, bezdomnych, bezrobotnych.

- Tych form wsparcia jest dużo, dążymy do takiego poszerzania oferty, aby obejmowała ona całe spektrum problemów społecznych, występujących w regionie.
Na pierwszy plan wysuwa się pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność opiekuńczo-wychowawcza, pomoc bezdomnym i ubogim, pomoc starszym, poradnie lekarskie w różnych specjalnościach, aktywizacja bezrobotnych, rozwój wolontariatu i pomoc w różnych sytuacjach kryzysowych, w tym również w przypadku klęsk żywiołowych itp.
Aby doprecyzować i posłużyć się przykładem - dość istotnym obszarem dorocznych działań jest udzielanie pomocy doraźnej. Od 5 lat prowadzimy regularne rozdawnictwo żywności dla osób najbiedniejszych. W 2012 r. będzie to znów ponad 1200 ton produktów żywnościowych. Tego rodzaju pomocą jest objętych ok. 20 tys. osób rocznie, rozdawnictwem zajmuje się m.in. Punkt Pomocy Doraźnej w Kielcach i ponad 20 punktów w parafiach naszej diecezji. Wsparcie to obejmuje także pomoc rzeczową w postaci odzieży używanej, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, niekiedy jest to spłacenie pilnych rachunków, czy pomoc w zakupie leków, opału na zimę, itp. Punkt prowadzi regularne wydawanie żywności unijnej w ramach dożywiania najuboższej ludności - ale także kilka razy w roku prowadzone są również akcje paczki świątecznej czy przygotowanie wyprawek szkolnych na początku roku szkolnego.

Reklama

- Ważny element działalności Caritas w opiece nad osobami starszymi stanowią Stacje Opieki.

- W oparciu o Stacje Opieki Caritas, np. w Sędziszowie, Miechowie, Świniarach, Pacanowie, Włoszczowie, Cudzynowicach i Szczekocinach, realizowane są zadania skierowane do osób przewlekle chorych. Są to działania o charakterze łączącym kilka elementów - takich, jak usługi pielęgnacyjne, opiekuńcze, a często nawet socjalno-bytowe. Funkcjonują one na zasadzie pomocy domowej - pielęgniarki opieki środowiskowej. Pielęgniarki lub opiekunki nawet po kilka razy dziennie docierają do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych. Należy też podkreślić, że Stacje Opieki dysponują dużą ilością sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, który może być wypożyczany do domu na czas choroby członka rodziny. Dla przykładu warto wspomnieć, że obecnie jest wypożyczonych ponad 120 łóżek szpitalnych, kilkadziesiąt wózków inwalidzkich, czy różnego rodzaju balkoników i innych urządzeń, które znacznie usprawniają pielęgnację osoby ciężko chorej w warunkach domowych.
Oprócz opieki domowej Caritas kielecka dysponuje kilkunastoma placówkami stacjonarnymi dla osób starszych i przewlekle chorych. Są to domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze i tzw. domy opieki - czyli placówki o mniejszym zakresie usług opiekuńczych, niż standard dps. Łącznie dysponujemy teraz liczbą ponad 380 miejsc opieki całodobowej. Ważny jest w tym również element rozproszenia tych placówek w środowisku wiejskim, co ułatwia dostęp osobom z terenów wiejskich, ale też prowadzenie małych placówek często o charakterze rodzinnym, wpływa pozytywnie na osoby, które dotychczas obawiały się radykalnej zmiany stylu życia w podeszłym wieku.

- Caritas to najbardziej dynamiczna instytucja charytatywna w regionie, jesteście rozpoznawalnym organizatorem akcji pomocy dla dzieci z wakacyjnymi koloniami na czele. Jakie inne formy wsparcia kierujecie do najmłodszych mieszkańców diecezji?

- Dorocznie z kolonii organizowanych w atrakcyjnych miejscach, korzysta ponad 1,5 tys. dzieci plus kilka turnusów dla ok. 200-300 dzieci z Polskich rodzin na wschodzie. Regularnie wspieramy rodziny wielodzietne - ta forma pomocy nasila się przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy, wpisuje się w nią także wyprawka szkolna. Nasi najmłodsi podopieczni korzystają z oferty kilkunastu placówek dziennych, jak: ogniska wychowawcze, świetlice środowiskowe, gdzie pod okiem profesjonalnej kadry mają pomoc w nauce, dożywianie, bezpieczne spędzanie czasu wolnego. Placówki te pomagają rozwijać nowe zainteresowania, ale też mają duże znaczenie w wymiarze profilaktyki, gdyż zajęcia w świetlicach i ogniskach wychowawczych zapobiegają nawiązywaniu relacji ze środowiskiem patologicznym. Działania te są adresowane głównie do dzieci z rodzin rozbitych, dysfunkcyjnych i narażonych szczególnie na zły wpływ środowiska.
Warto podkreślić, że ważnym elementem oferty pomocy Caritas - nie tylko w stosunku do dzieci - jest łączenie różnych działań z wielu dziedzin w układ sieciowy. Wówczas osoba ubiegająca się o pomoc w związku z jakimś dramatem czy kryzysem może liczyć na wsparcie wielopłaszczyznowe, od porady, paczki żywnościowej poprzez okresowy pobyt w schronisku lub w hostelu z równoległą pracą socjalną czy terapeutyczną aż po aktywizację zawodową i pomoc w znalezieniu pracy.
Zdecydowana większość naszych beneficjentów niesie ze sobą cały szereg różnorodnych problemów. Widać to bardzo wyraźnie na przykładzie osób poszukujących pracy; mają one problemy z uzależnieniami, często konflikt z prawem, czy różnego rodzaju długi. Najpierw trzeba prowadzić pogłębioną pracę socjalną w kierunku wypracowania odpowiedniej postawy i nauki pełnienia ról społecznych a dopiero w dalszej kolejności można myśleć o nabywaniu konkretnych umiejętności zawodowych i szukaniu stałego zatrudnienia. Taką poszerzoną ofertę pomocy daje Centrum Integracji Społecznej w Kielcach. Przez 12-18 miesięcy można wiele pomóc osobie głęboko wykluczonej. Jednak już Kluby Integracji Społecznej mają znacznie mniejsze możliwości i wówczas trzeba szukać dodatkowego wsparcia innych jednostek, aby skutecznie pomóc osobie obarczonej wieloma problemami.
Potrzeb jest o wiele więcej, niż nasza możliwość niesienia pomocy. Ciągle pojawia się dylemat, co zrobić, kiedy trzeba komuś odmówić udzielenia pomocy i nie ma gdzie skierować takiej osoby. Pozostaje więc mieć nadzieję, że w rozpoczętym 2012 roku takich sytuacji będzie możliwe najmniej.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nikaragua: co się stało z pamiątkami po Janie Pawle II?

2024-05-02 14:02

[ TEMATY ]

Nikaragua

Episkopat Flickr

Ani władze Managui, ani tamtejszy Kościół katolicki nie informują, co stało się z pamiątkami po św. Janie Pawle II, które znajdowały się w muzeum jego imienia w stolicy Nikaragui, zamienionym w ubiegłym roku na centrum kultury.

Walczący od kilku lat z Kościołem katolickim reżim Daniela Ortegi zamknął Muzeum Jana Pawła II, w którym znajdowały się przedmioty, jakich papież używał podczas swoich dwóch wizyt w Nikaragui, w 1983 i 1996 roku. W otwartej z udziałem Ortegi w 2016 roku placówce można było zobaczyć m.in. książkę z homiliami Jana Pawła II, jego buty, szaty liturgiczne, krzyż pektoralny, ręczniki, których używał oraz medal upamiętniający papieską wizytę. Znajdowała się tam również replika ołtarza, przy którym papież sprawował Eucharystię, oraz replika papamobile, z którego korzystał podczas pobytu w Nikaragui.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Rozważanie 3

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję