Reklama

Kościół

Sekretarz Episkopatu o rozpoczynającym się dziś zebraniu plenarnym KEP

Szósta rocznica pontyfikatu, 100-lecie Konferencji Episkopatu i 100-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską, będą towarzyszyć obradom rozpoczynającego się dziś o 14-tej 382. zebrania plenarnego Episkopatu w Warszawie – mówi bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Dodaje, że biskupi podczas 3-dniowych obrad mówić będą również o wnioskach z ŚDM w Panamie jak i z niedawnego rzymskiego „szczytu” nt. ochrony dzieci i młodzieży w Kościele. Wybiorą również Przewodniczącego KEP oraz jego Zastępcę. Legatem papieskim na jubileuszowe uroczystości jest kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

bp Artur Miziński

BP KEP

Bp Artur Miziński

Bp Artur Miziński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marcin Przeciszewski, KAI: Rozpoczynające się dziś Zebranie Plenarne KEP ma charakter historyczny, gdyż związane jest ze 100-leciem Konferencji Episkopatu Polski jak i ze 100-leciem odnowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Jak to się przełoży na program obrad?

Bp Artur G. Miziński: Od ubiegłego roku przeżywamy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym obchodzimy również jubileusz setnej rocznicy pierwszego po odzyskaniu niepodległości zebrania biskupów polskich oraz setną rocznicę odnowienia relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Wydarzenia te były istotnymi elementami procesu związanego z odzyskaniem niepodległości. Wiemy jak wielką rolę w procesie odrodzenia Rzeczypospolitej odegrał Kościół, który był „duszą narodu”, kiedy nie było Polski na mapie Europy. To Kościół w dużej mierze przyczynił się do zachowania tożsamość duchowej i narodowej, która mocno była związana z wiarą w Boga i Kościołem katolickim, mimo że funkcjonował on w różnych zaborach.
Równolegle z odzyskaniem niepodległości rozpoczęły się spotkania biskupów. Aktualne zebranie plenarne KEP nawiązuje do zgromadzenia, które miało miejsce w dniach 12-14 marca 1919 r. Wówczas biskupi spotkali się w Warszawie, co miało olbrzymie znaczenie dla jednoczenia Kościoła na ziemiach polskich po 123. latach niewoli. Były to jeszcze nieformalne zebrania biskupów, gdyż Konferencja Episkopatu Polski jako byt prawny powstała znacznie później. Ważna była w tym okresie obecność na nich ks. prał. Achille Rattiego, jako wizytatora apostolskiego, który później 6 czerwca 1919 r. został pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonej Polsce. Umożliwiło to nawiązanie stosunków dyplomatycznych odrodzonego państwa polskiego ze Stolicą Apostolską.
Dzisiaj jest to czas, kiedy po 100. latach nie tylko wspominamy te wydarzenia, ale chcemy je poddać głębszej refleksji. Sięgając do skarbca historii chcemy czerpać z niego doświadczenie i mądrość, aby w sposób odpowiedzialny tworzyć nasze dziś i naszą przyszłość. Chodzi nam o to, by uczyć się z doświadczenia naszych poprzedników, pasterzy Kościoła w Polsce. Aby dziś, tak jak oni wtedy, kształtować Kościół i jego struktury, także w relacjach dyplomatycznych, międzynarodowych, pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą. Będzie to dla nas ważna lekcja jak dziś Kościół, który jest w Polsce, ma pełnić swoją misję prowadzenia wiernych ku zbawieniu, a także wyznaczać kierunki w budowaniu bytu narodowego i państwowego.
Z tej okazji, w ramach zebrania plenarnego KEP w dniu 13 marca będzie miała miejsce sesja historyczna z udziałem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, który skieruje z tej okazji przesłanie do zgromadzonych biskupów.

- Na sesję złożą się również dwa wykłady: ks. prof. Stanisława Wilka o początkach Konferencji Episkopatu Polski, obejmujący okres aż do 1939 r. i ks. prof. Marka Stępnia o statusie prawnym i organizacji pracy Konferencji Episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Po jubileuszowej sesji w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu, Księża Biskupi udadzą się do świątyni Opatrzności Bożej na uroczystości, związane również z 6-leciem pontyfikatu Franciszka.

- Bp Artur G. Miziński: Szósta rocznica wyboru Ojca Świętego wyznacza czas nie tylko Kościoła w Polsce, ale i Kościoła powszechnego. Dlatego Episkopat zgromadzi się na dziękczynnej Eucharystii za pontyfikat papieża Franciszka, z prośbą o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla Ojca Świętego. Eucharystia ta ma również charakter dziękczynny za 100-lecie Konferencji Episkopatu Polski oraz za 100-lecie odnowionych relacji dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Przewodniczyć liturgii będzie kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Wygłosi on także homilię. Oprócz Episkopatu Polski we Mszy św. uczestniczyć będą zaproszeni przedstawiciele innych Episkopatów Europy, władz rządowych, parlamentarnych oraz Korpusu Dyplomatycznego, którego dziekanem jest nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

- Z okazji 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski ukaże się również specjalna Księga Pamiątkowa.

- Bp Artur G. Miziński: Tak. Na tę okoliczność została wydana Księga Jubileuszowa pod redakcją sekretarza generalnego KEP przy współpracy redakcyjnej Biura Prasowego i Archiwum KEP. Opublikowane w niej zostały referaty, które będą wygłoszone w czasie sesji historycznej zebrania plenarnego KEP. Poza nimi znajdziemy w niej zaprezentowane sylwetki wybitnych członków Episkopatu Polski: kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego, św. Jana Pawła II i kard. Józefa Glempa. Znajdzie się tam również lista biskupów członków KEP od 1918 r. do lutego 2019 r.

Reklama

- Jakie będą inne tematy Zebrania Plenarnego?

- Bp Artur G. Miziński: Zasadniczym tematem będą doświadczenia Światowych Dni Młodzieży, jakie w styczniu odbyły się w Panamie. Oprócz bp. Marka Solarczyka, który jest przewodniczącym Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, uczestniczyło w nich 10 innych arcybiskupów i biskupów z Polski. Podczas obrad zatem zostaną przedstawione główne tematy ŚDM w Panamie jak i doświadczenia z nich płynące. Staną się one podstawą do wytyczenia kierunków duszpasterstwa młodzieży w Polsce.

- Innym tematem, nad którym pochylą się biskupi podczas najbliższego zebrania plenarnego, będzie kwestia wykorzystania seksualnego nieletnich. Problem ten dotyczy różnych środowisk. Niestety także Kościoła. Wysłuchamy najpierw świadectwa abp. Gądeckiego, który spotkał się z kilkunastoma pokrzywdzonymi przez osoby duchowne. Zapoznamy się również z relacją abp. Marka Jędraszewskiego, któremu towarzyszyłem na obradach niedawnego rzymskiego ogólnokościelnego „szczytu” na ten temat. Zastępowaliśmy tam abp. Gądeckiego, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł reprezentować w nich Konferencji Episkopatu Polski. Zreferujemy doświadczenia z udziału w tym spotkaniu i przedstawimy wnioski będące jego owocem. Staną się one podstawą do wytyczenia kierunków działań mających na celu ochronę dzieci i młodzieży w Kościele i społeczeństwie. Wierzę, że doświadczenia tego rzymskiego spotkania będą dla nas pomocą w zmierzeniu się z tym problemem.
W czasie obrad o. Maciej Zięba OP przedstawi projekt „Dar na stulecie”, związany z setną rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, przypadającą w 2020 r. Inicjatywa ta rozpocznie się w maju br. i będzie prowadzona do 10 maja 2020 r. Chcemy nie tylko wspominać Jana Pawła II, ale jeszcze bardziej czerpać ze świadectwa Jego życia, nauczania i mądrości.
Jak co roku, w marcowym zebraniu plenarnym KEP, uczestniczyć będą przedstawiciele innych konferencji biskupów z Europy, którzy przedstawią relacje nt. sytuacji religijno-społecznej w ich krajach.

- Obrady Episkopatu zwieńczy wybór najważniejszych w nim postaci: Przewodniczącego KEP i jego zastępcy.

- Bp Artur G. Miziński: Upływa 5 lat posługi abp. Stanisława Gądeckiego jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu oraz jego zastępcy abp. Marka Jędraszewskiego. Stąd 14 marca zostaną przeprowadzone wybory.

- Jacy są kandydaci, oprócz wyżej wymienionych?

- Bp Artur G. Miziński: Kandydatami na przewodniczącego i zastępcę KEP są wszyscy biskupi diecezjalni. Mamy więc 44 kandydatów do funkcji przewodniczącego, a skoro on już zostanie wybrany, to 43 kandydatów na jego zastępcę. Zgodnie z art. 26 Statutu KEP „Przewodniczącego i jego Zastępcę wybiera spośród biskupów diecezjalnych Zebranie plenarne na okres pięciu lat. Funkcje te można pełnić bez przerwy przez dwie kolejne kadencje”. A skoro teraz upływa pierwsza kadencja, a więc obaj wymienieni mogą być ponownie wybrani. Prawo głosu czynnego przysługuje zarówno biskupom diecezjalnym, jak również biskupom pomocniczym. Prosimy o modlitwę, aby Pan wskazał kogo wybrał, a Duch Święty oświecał serca i umysły tych, którzy będą głosować.

- Obaw co do zmian w składzie prezydium KEP po tych wyborach Ksiądz Biskup chyba nie ma?

- Bp Artur G. Miziński: Co do tych wyborów nie mam, mogę mieć obawy co do kolejnych wyborów w czerwcu br., gdyż wtedy wybierany będzie sekretarz generalny KEP.

- Dziękuję za rozmowę.

2019-03-12 07:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekretarz Generalny Episkopatu: Tajemnica Bożego Narodzenia ukazuje niezmienną miłość Boga do człowieka

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

bp Artur Miziński

youtube.com

W tych dniach chcemy zwrócić uwagę na to, co trwałe i niezmienne, a tym jest właśnie tajemnica Bożego Narodzenia, tym jest niezmienna miłość Boga do człowieka ─ powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Sekretarz generalny Episkopatu w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia zaprosił Rodaków do wejścia w tajemnicę narodzenia Jezusa, zachęcając, aby to wydarzenie „stało się źródłem naszej radości i nadziei na przyszłość, na przezwyciężenie wszelkich codziennych trudności”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję