O Fatimie słyszał chyba każdy. Tam miały miejsce najważniejsze objawienia maryjne, a sanktuarium, gdzie przemówiła Maryja, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc kultu maryjnego na świecie: inspiruje ono do głębokiej wiary i pobudza wyobraźnię. Nie miejsce jednak jest ważne, tylko słowa Matki Bożej. Czy dobrze je rozumiemy? Czy fatimskie przesłanie możemy ograniczyć do okresu od maja do października 1917 r.? Czy prośby Maryi zostały spełnione? Z tymi pytaniami mierzy się dr hab. Maria Wacholc.
Autorka dała się poznać jako pisarka książek o tematyce różańcowej i maryjnej. Tym razem na literacki warsztat wzięła najgłośniejsze w dziejach objawienia; zastanawia się, czy po upływie 106 lat od ukazania się Maryi trójce pastuszków w dolinie Cova da Iria znamy pełną prawdę o fatimskim orędziu. Pisarka koncentruje się nie na tzw. tajemnicach fatimskich, lecz na fundamentalnych treściach samego orędzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maria Wacholc stara się odkryć prawdę o fatimskich objawieniach i zręcznie oddziela sensację, która jest z nimi związana, oraz apokaliptyczne proroctwa od samej Maryi. Ukazuje Jej Serce zatroskane o wieczne zbawienie wszystkich ludzi. Skupia się na dwóch aspektach fatimskiego przesłania: nabożeństwie pięciu sobót oraz nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi. Aby lepiej przybliżyć te aspekty, Maria Wacholc dokładnie analizuje całość fatimskiego przesłania, począwszy od zjawienia się anioła w 1915 r., a skończywszy na wizjach otrzymywanych przez s. Łucję w czasie jej zakonnego życia.
W książce Fatima. Niespełnione prośby Matki Bożej autorka kompleksowo przedstawia to, co Maryja powiedziała do ludzkości w Fatimie. Z profesorską wnikliwością, duchową wrażliwością i kobiecą intuicją prowadzi czytelnika przez kolejne odsłony fatimskiego orędzia, by dotrzeć do jego sedna.