Książka wydana przez ks. Radeckiego to zbiór felietonów, które ukazały się na łamach miesięcznika „Nowe Życie”. W nowej książkowej odsłonie, stała się zbiorem i poradnikiem dla tych, którzy pragną poszukiwać tego, co ważne w przeżywaniu wiary i pobożności katolickiej. – Myśl o napisaniu tej książki towarzyszyła mi od dawna. Zauważyłem, że w ostatnich latach wiele słów, które były używane powszechnie, zostało zapomnianych, stały się niepotrzebne, szkodliwe czy niepasujące do aktualnej rzeczywistości – zaznacza autor książki i dodaje: – A są one nam potrzebne. Chodzi przecież o świat autentycznych wartości, które człowiek ma uczynić swoimi, chodzi o życie w pełni ludzkie, zmierzające na wyżyny świętości.
Reklama
Znając ks. Aleksandra Radeckiego, można by się spodziewać, że będzie to lektura lekka i przyjemna, tymczasem autor zaznacza, że czytelnik, zapoznając się z jej treścią, będzie musiał włożyć nieco wysiłku. – Wiem, że nie będzie ta książka tak do końca „lekka, łatwa i przyjemna”, gdyż wezwie po każdym z omawianych tematów do rewizji życia, czyli rachunku sumienia, a ten z kolei domagać się będzie konkretnych decyzji i zmiany planów działania. Warto jednak podjąć ten wysiłek – i dla siebie, i dla bliźnich. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by Czytelniczki i Czytelnicy podjęli osobisty trud ratowania kolejnych zagrożonych niezrozumieniem pojęć i postaw, dzieląc się swymi przemyśleniami na wszelkie możliwe sposoby – wskazuje ks. Radecki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mimo że ks. Aleksander wymienia ponad 50 słów i pojęć, to tematyka jest daleka od wyczerpania. – W książce znajduje się tylko 51 wybranych tematów Słownika; tylko – bo trzeba ze smutkiem stwierdzić, że ten zestaw daleki jest od wyczerpania. Czy ów zbiór będzie się nadal powiększał, czy ożyją i wrócą ginące na naszych oczach pojęcia, zwyczaje i postawy tak kiedyś oczywiste dla wierzących ludzi – w dużej mierze zależeć będzie od apostolskiej, ewangelizacyjnej aktywności każdego z nas – podkreśla kapłan.
Książka wydana została przez Fundację Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu, a cały dochód z jej zakupu przeznaczony jest na cele statutowe fundacji, którymi są m.in.: konserwacja, renowacja, zachowanie dla przyszłych pokoleń i promocja unikalnych zabytków, będących pomnikami historii i stanowiących dobro kultury i dziedzictwa narodowego, a w szczególności m.in. wrocławskiej katedry św. Jana Chrzciciela.