Reklama

Niedziela Legnicka

W wierze pociągał do Boga

31 sierpnia, w 82. roku życia i 58. roku kapłaństwa, został odwołany do wieczności śp. ks. kan. Franciszek Jaworski.

2022-09-21 08:04

Niedziela legnicka 39/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

Zmarłego żegnał bp Andrzej Siemieniewski w gronie kapłanów

Urodził się w 1940 r. w Sokolnikach (diecezja lwowska). Maturę zdawał w 1958 r. już na Ziemiach Zachodnich, w Szprotawie. Następnie został przyjęty w poczet kleryków Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcony na kapłana był 28 czerwca 1964 r. w Lubaniu. Jako wikariusz pracował w parafiach: w Zagrodnie, Brzegu, Złotoryi, i św. Józefa w Wałbrzychu. Następnie objął placówki proboszczowskie w Dobrzenicach, Olszanicy, Radzimowie i w Kotliskach. Uroczystości pogrzebowe odbyły 5 września, w kościele i na cmentarzu w Radzimowie. Przewodniczył im bp Andrzej Siemieniewski w gronie prawie 20 księży.

O Boże miłosierdzie

– Stajemy dziś przed Panem Bogiem pełni ufności w Boże miłosierdzie. Tej ufności trzeba nam zawsze wiele, kiedy modlimy się w intencji tych, którzy opuszczają ten świat i zmierzają przed Boży tron. Zmierzają do miejsca, gdzie Pan Bóg obdarza miłosierdziem grzeszników. Modlimy się o dar zbawienia dla śp. ks. Franciszka. Dziękujemy też za wszelkie dobro, które pozostawił po sobie i za dar jego kapłańskiej posługi – mówił bp Andrzej.

Czas żniw

W homilii biskup legnicki porównał życie człowieka do trwającego czasu żniw i dożynek. Nawiązując do słów z Pisma św. z Apokalipsy, przypomniał że: „Błogosławieni ci, którzy w Panu umierają, … bo idą wraz z nimi ich czyny” (Ap 14,13). – A cóż to za czyny? Czyny kapłańskiego życia. Mówi nam o tych czynach mszalny kielich, kapłańska stuła. To świadkowie tak wielu Mszy św., sprawowanych przez ks. Franciszka w intencjach ludu Bożego. To świadkowie sakramentów, które sprawował. To wszystko są czyny, które prezbiterowi są właściwe, do tego przecież został powołany” – mówił bp Andrzej. – To wyraża nasze liturgiczne wołanie: dzięki składajmy Panu Bogu naszemu, bo jest to czas na podziękowanie za jego życie. Wiemy jednak, że każdy człowiek jest grzeszny. Dlatego modlimy się także o przebaczenie jego grzechów, o Boże miłosierdzie, o szeroko otwarte bramy Królestwa niebieskiego. Modlimy się także za tych, którzy obciążeni są smutkiem rozstania. Dlatego modlimy się dla nich o dar chrześcijańskiej pociechy. To wszystko zamykamy w tej pięknej chrześcijańskiej modlitwie: „Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista, niechaj mu świeci”.

Reklama

Słowo od kapłanów

– Bogu niech będą dzięki za dar życia ks. kan. Franciszka Jaworskiego – mówił z kolei ks. Zbigniew Karaban, dziekan dekanatu Zawidów – Pewien etap tego życia zapisał tu, w Radzimowie. Jego szczególną cechą była pracowitość i pobożność. Pracowitość – bo od świtu był już na nogach, a pobożność – bo tak wiele sakramentów w swoim życiu sprawował i modlił się z parafianami.

W imieniu księży z dekanatu dziękuję za to, że tutaj był, że pracował, że tworzył wspólnotę kapłańską, że sprawował sakramenty, w wierze pociągając do Boga – kontynuował ks. dziekan. Złożył też podziękowanie wszystkim przybyłym i zaangażowanym w przebieg żałobnej uroczystości. Po Mszy św. kondukt żałobny udał się na miejscowy cmentarz.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrzeszów. Zmierzał po drodze, którą jest Chrystus

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

pogrzeb kapłana

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

ks. Mirosław Benedyk

Ciało zmarłego kapłana spoczęło na przykościelnym cmentarzu w

Ciało zmarłego kapłana spoczęło na przykościelnym cmentarzu w

Po krótkiej walce z chorobą nowotworową ks. kan. Stanisław Panewski dotarł do celu ziemskiej wędrówki. W tych ostatnich chwilach towarzyszyli mu bliscy, parafianie i zaprzyjaźnieni księża.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się eksportą ciała 15 lipca, której przewodniczył bp Marek Mendyk. Wraz z kilkoma kapłanami i grupą wiernych dziękował za życie zmarłego księdza.

CZYTAJ DALEJ

Bóg wciąż działa

2022-10-05 17:32

Renata Czerwińska

A jednak Bóg wciąż działa, a my jako dzieci Boże mamy być świadkami miłosierdzia - mówił bp Józef Szamocki podczas uroczystości ku czci św. Faustyny w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Zupa od św. Siostry Faustyny

2022-10-05 20:51

Małgorzata Pabis

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

150 porcji zupy zostało przekazanych dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

    Sto pięćdziesiąt porcji zupy – w dniu św. Siostry Faustyny – zostało przekazanych z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dla osób bezdomnych – podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Środki na zakup posiłku pochodziły z Funduszu Miłosierdzia.

    - Rozpoczął się już sezon jesienno-zimowy i wiemy, jak bardzo ludzie ubodzy, bezdomni potrzebują ciepłego posiłku – mówi ks. Mateusz Wyrobkiewicz, dyrektor Domu Duszpasterskiego w Łagiewnikach. I dodaje: – Przed naszymi oczyma wciąż pojawia się scena z „Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, w której podaje ubogiemu młodzieńcowi talerz zupy i okazuje się, że w tym ubogim człowieku przyszedł do niej sam Pan Jezus. Wiemy też, że miłosierdzie można czynić na trzy sposoby: słowem, modlitwą i czynem. Ta zupa ugotowana przez naszą restaurację „Agape", a zakupiona z Funduszu Miłosierdzia, czyli z darów ludzi o dobrym i wrażliwym sercu jest naszym czynem miłosierdzia, a jednocześnie prezentem dla św. Siostry Faustyny w dniu jej święta – dodaje kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję