Ksiądz Tomasz jest znanym obrońcą życia organizującym Pogrzeby Dzieci Utraconych, a także posługującym wśród bezdomnych i ludzi potrzebujących ludzkiego gestu dobroci.
Reklama
Jak sam stwierdza: – 11 czerwca 1987 r. w naszej diecezji przebywało dwoje świętych. Święta Matka Teresa z Kalkuty przybyła do Szczecina 10 czerwca i od tego dnia datuje się posługiwanie w Szczecinie Misjonarek Miłości. Pierwsze siostry zamieszkały w piwnicy Domu Parafialnego parafii św. Stanisława Kostki. Później wyremontowały użyczony budynek i wybudowały jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych, w których posługują do dziś. Papież Jan Paweł II przybył na Jasne Błonia, gdzie celebrował Eucharystię dla małżonków i rodziców, poświęcił też kamień węgielny w budującym się wówczas seminarium duchownym, a później spotkał się na modlitwie w katedrze szczecińskiej z księżmi, siostrami zakonnymi i klerykami. W związku z tą rocznicą pobytu dwójki moich ulubionych świętych na ziemiach archidiecezji, w roku złotego jubileuszu powołania do istnienia diecezji szczecińsko-kamieńskiej i 30-lecia podniesienia jej do rangi archidiecezji, ogłosiłem konkurs z nagrodami, a były nimi: jednodniowa pielgrzymka do sanktuariów Szczecina dla czterech osób. Zadanie konkursowe brzmiało: proszę podać świętych i błogosławionych oraz sługi Boże Kościoła Katolickiego, niezależnie od narodowości, którzy na przestrzeni wieków, od czasów św. Ottona z Bambergu – Apostoła Pomorza Zachodniego w sposób udokumentowany przebywali za swojego ziemskiego życia na terenie obecnej naszej archidiecezji. Oprócz ich imion i nazwisk proszę podać miejsca, w których przebywali oraz wiarygodne źródło zaczerpnięcia informacji o tym pobycie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Konkurs okazał się dość trudny. Oprócz wymienionych już świętych należało np. poszukać błogosławionych i sługi Boże, którzy wpisali się w historię tej ziemi choćby krótkim pobytem na terenie obecnej archidiecezji, szczególnie po II wojnie światowej. Warto poszukać osób związanych, chociażby ze Zgromadzeniem Księży Chrystusowców, pasterzy Kościoła w Polsce, znanych duszpasterzy z czasów PRL oraz przedwojennych katolików. Być może jest jeszcze więcej tych osób, sam doszukałem się dwunastu: świętych, błogosławionych lub sług Bożych. Zwracam się więc tą drogą, dziękując ks. prof. Grzegorzowi Wejmanowi za wymierną pomoc, aby opracować taki swoisty katalog tych, którzy wnieśli swój duchowy koloryt w dzieje naszej archidiecezji. Ufam, że powstanie w ten sposób głęboka w treści i przekazie orędzia ich życia publikacja, która stanowić będzie owoc poszukiwań śladów świętych, błogosławionych i sług Bożych – zachęca ks. Tomasz Ceniuch.
Warto podjąć myśl ks. Tomasza i rzeczywiście stworzyć katalog, tych, którzy ubogacili naszą ziemię swoim charyzmatem świętości. Wszelkie sugestie bardzo serdecznie prosimy nadsyłać na adres mailowy parafii w Golenicach: parafiagolenice@gmail.com.