Reklama

Niedziela Lubelska

Wołanie o pokój

Ukraińskie dzieci proszą swoich rówieśników z całego świata o pomoc w zakończeniu wojny.

Niedziela lubelska 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

modlitwa o pokój

Paweł Wysoki

Dzieci z Charkowa wraz z dziećmi z Kazimierza Dolnego zaapelowały o pokój

Dzieci z Charkowa wraz z dziećmi z Kazimierza Dolnego zaapelowały o pokój

Wielkie serca Polaków, którzy otwierają drzwi swoich domów przed uchodźcami z Ukrainy, zadziwiają świat, a nade wszystko przywracają nadzieję tym, którzy w pośpiechu musieli opuścić swoje domy przed wojną. Ukraińskie matki z dziećmi spotkać można na ulicach niemal wszystkich miejscowości naszej archidiecezji. W dużych miastach i niewielkich wsiach, wojenni uchodźcy próbują sobie ułożyć życie, ale marzą o powrocie do domów. Nie zapominają o bliskich, zwłaszcza mężach i ojcach, którzy pozostali, by walczyć o wolną Ukrainę, o bezpieczną przyszłość dla swojego kraju, ale też Europy i świata.

Uchodźców serdecznie przyjęli mieszkańcy nadwiślańskiej parafii w Kazimierzu Dolnym. W jednym z gościnnych domów zamieszkały rodziny m.in. z Charkowa i Kowla. Wśród bardzo młodych Ukraińców zrodziła się inicjatywna pisania listów z prośbą o zaprzestanie wojny, o przywrócenie pokoju w Ukrainie. Adresowane do prezydentów, premierów i innych decyzyjnych osób, mają poruszyć serca i sprowadzić na ziemię upragniony pokój. W kazimierskiej farze 20 marca dzieci z Charkowa zaapelowały o zaprzestanie wojny i możliwość powrotu do domów w Ukrainie. Młodzi uchodźcy, otoczeni przez polskich rówieśników, powiedzieli: „My, dzieci z Ukrainy, zmuszeni byliśmy uciec z rodzinnego kraju. Prosimy dzieci z całego świata, aby pomogły nam zaprowadzić pokój w Ukrainie. Chcemy wrócić do swoich domów, rozmawiać po ukraińsku, mieć żywych rodziców, którzy zamiast walczyć, znów będą chodzić do pracy. Chcemy, żeby nasze mamy się śmiały. Drogie dzieci z całego świata! Kochamy was i zwracamy się do was, abyście prosili swoich rodziców, znajomych i polityków całego świata, aby skończyła się wojna. Piszcie listy do kierujących światem, prosząc abyśmy mogli mieszkać w wolnym kraju. Prosimy o modlitwę za tych, którzy musieli uciekać z rodzinnego kraju; módlcie się za nich, aby wrócili do swoich rodzinnych miast”.

Po niedzielnych Mszach św. w kościele rozdawane były koperty z nadrukowanymi adresami, m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy. Organizatorzy akcji prosili, by dzieci swoimi słowami, własnoręcznie napisały listy z apelem o pokój w Ukrainie, a następnie z pomocą dorosłych wysłały je do różnych instytucji. Do akcji może dołączyć każdy.

2022-03-22 13:23

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna modlitwa o pokój u św. Józefa

[ TEMATY ]

Świdnica

modlitwa o pokój

ks.Krzystof Ora

ks. Mirosław Benedyk

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Od wielu lat podczas modlitwy o pokój obecny jest duchowny prawosławny ks. Piotr Nikolski

Kościół św. Józefa w Świdnicy stał się miejscem, w którym po dłuższej przerwie powróciła wspólna modlitwa Kościołów chrześcijańskich o pokój.

- Cieszymy się i dziękujemy Bogu za dar ponownego spotkania, aby modlić się o pokój. Wszyscy odczuwamy jak ta modlitwa jest bardzo potrzebna i aktualna. Wszystkie zdarzenia na świecie, w naszej ojczyźnie i wokół nas potwierdzają, że trzeba nam modlitwy o pokój. Do tego chcemy pamiętać, o naszych braciach i siostrach, którzy ze względu na wiarę Chrystusa spotykają się z dyskryminacją, brakiem tolerancji, wrogością czy wręcz nienawiścią. Ostatnie przykłady z Francji czy Austrii pokazują jak silna jest obecnie tendencja antychrześcijańska, a także uderzająca w braterstwo ludzkie, próbująca zasiać strach i podziały – mówił ks. Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego ŚKB.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję