Reklama

Aspekty

Przedświąteczne inspiracje

Adwent – czas oczekiwania, czas przygotowań. Jak przeżyć go dobrze, może nawet inaczej niż zwykle?

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 48/2021, str. IV

[ TEMATY ]

adwent

roraty

FOTO SZTAJNER/Archiwum Niedzieli

W naszej diecezji sporo będzie się działo. W tym numerze przedstawimy kilka pomysłów, z których będzie można skorzystać albo się nimi zainspirować i spróbować np. zrobić coś podobnego u siebie w parafii. Pamiętajmy, że nawet najpiękniej udekorowane święta niewiele znaczą, jeśli nie przeżyjemy ich wewnętrznie przemienieni.

Roraty

Msze św. roratnie odprawiane będą we wszystkich parafiach, choć nie wszędzie przed świtem. W wielu miejscach nie tylko dzieci, ale wszyscy zachęcani są do przynoszenia lampionów lub świec, które rozjaśnią pogrążone w mrokach świątynie. Rodzinne wykonanie lampionu może być świetnym punktem wyjścia do rozmowy o tym, co w przygotowaniach do Bożego Narodzenia jest najważniejsze.

Są parafie, w których tradycją jest śniadanie po porannej Eucharystii. I choć pandemia może takie spotkania utrudnić, to jednak nie znaczy, że zostaną one zupełnie zaniechane. – Zapraszamy studentów, nie tylko z duszpasterstwa akademickiego na R&B, czyli Roraty & Breakfast w każdą sobotę Adwentu do parafii św. Józefa w Zielonej Górze – mówi ks. Piotr Bartoszek, opiekun „Stodoły”. – Ta inicjatywa narodziła się rok temu. Ze względu na nocny tryb nauki wielu studentów miało trudność z przychodzeniem na Roraty w tygodniu, dlatego główna mobilizacja była właśnie w soboty. Po Mszy św. szliśmy na wspólne śniadanie do salki i bywało, że rozmowy tak się rozkręcały, że wszystko przedłużało się aż do obiadu. Po tamtej fali pandemii wszyscy byli takich spotkań spragnieni. Mamy nadzieję, że i w tym roku uda się nam ta inicjatywa.

Czas refleksji

Skoro jesteśmy przy studentach, to ks. Bartoszek zaprasza też na adwentowe rekolekcje: – To propozycja dla studentów z całej diecezji. Spotkamy się w Paradyżu w dniach 10-11 grudnia, zaczniemy piątkową kolacją i zostaniemy w sobotę do późnego wieczora. To będzie czas na modlitwę, na spowiedź, na dzielenie słowem Bożym. Podejmiemy temat oczyszczania rozczarowań i szukania tego, co w życiu rzeczywiście jest cenne. Na profilu facebookowym naszego duszpasterstwa „Stodoła” można znaleźć formularz zgłoszeniowy. Koszt udziału to 60 zł, w cenie są posiłki.

Reklama

Ciekawych rekolekcji z pewnością nie zabraknie. I choć część z nas przyzwyczaiła się już do słuchania nauk w formie on-line, to jednak warto rozważyć również uczestnictwo w rekolekcjach na żywo – z Eucharystią, sakramentem pojednania i prawdziwym kontaktem z drugim człowiekiem. Skorzystać można z rekolekcji parafialnych albo pokusić się o przeżycie ich gdzieś dalej.

Dobrym sposobem na zatrzymanie się i przedświąteczną refleksję są krótkie, kilkugodzinne czuwania. Już 4 grudnia w Rokitnie i Grodowcu odbędą się po raz kolejny Adwentowe Wieczory Młodych. – Bardzo dużo osób z tego korzysta – mówi ks. Łukasz Malec, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – To dobra sposobność do modlitwy, której sprzyja klimat oczekiwania. Człowiek chce się wewnętrznie odrodzić, przygotować na spotkanie z Panem Jezusem. W trakcie tego czuwania jest okazja do spowiedzi czy rozmowy z kapłanem. To też doświadczenie spotkania z drugą osobą. Młodzi tego potrzebują. Chcą razem się pomodlić, ale i postać ze sobą przy ognisku, chociaż na dworze jest zimno. To może prozaiczne rzeczy, ale one pomagają stworzyć wspólnotę. Zachęcam do udziału.

Pomocna dłoń

Pieluszka dla maluszka – pod tą nazwą kryje się bardzo prosty gest, praktykowany w wielu parafiach. Do kościoła przynosi się pieluchy, kosmetyki i inne akcesoria niemowlęce, które później przekazywane są potrzebującym rodzinom. Rozprowadzaniem tych darów zajmuje się m.in. Gaudium Vitae, które swoją siedzibę ma w parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. – Pieluszki trafiają do potrzebujących matek, często kobiet samotnych i opuszczonych – mówi Elżbieta Szreffel. – Od wielu lat Gaudium Vitae przygotowuje wyprawki dla noworodków. Znajdują się w nich nie tylko pieluchy, ale też kremy, mydełka, wanienki, a nawet łóżeczka. Czyli to, co jest potrzebne w opiece nad niemowlęciem. Czas Adwentu i Bożego Narodzenia jakoś szczególnie przypomina nam o potrzebujących matkach z małymi dziećmi.

Reklama

Okazji do pomocy przedświątecznej nie będzie brakować. Zbiórki organizowane przez Caritas, Szlachetna Paczka… A może w tym roku rozejrzymy się w najbliższym sąsiedztwie, czy tam nie trzeba podać komuś ręki? Ubodzy, ludzie w trudnej sytuacji przypominają nam o Świętej Rodzinie, która też borykała się z wieloma kłopotami. Możliwości pomocy jest tak wiele, że naprawdę każdy może znaleźć formę, w którą zdoła się włączyć. Będzie to prawdziwe dopełnienie bożonarodzeniowych przygotowań.

Kalendarz adwentowy

To tradycja kojarzona głównie z dzieciństwem i czekoladkami wyciąganymi z małych okienek. Z tego zwyczaju zrodziły się m.in. adwentowe zdrapki z zadaniami na każdy dzień, z których chętnie korzystają dorośli. Coraz częściej podkreśla się, że warto, by również kalendarze adwentowe dla dzieci nie były tylko ładnym pudełkiem ze słodyczami, ale żeby pomagały dzieciom w realizacji adwentowych postanowień, zachęcały najmłodszych do pomocy w rodzinie czy wśród rówieśników, do modlitwy i pracy nad sobą. Mnóstwo podpowiedzi, jak się do tego zabrać, czeka w internecie i w czasopismach dla dzieci.

Mieszkańcy Słubic i okolic będą mieli okazję doświadczyć Aktywnego Kalendarza Adwentowego. – To inicjatywa polsko-niemiecka. Zwłaszcza po niemieckiej stronie widać zwyczaje różnych kiermaszów adwentowych, spotkań i imprez. Wraz ze studentami włączamy się w te wydarzenia, z których część odbywać się będzie we Frankfurcie nad Odrą, a część u nas w Słubicach. Na każdy dzień Adwentu jest przewidziane inne wydarzenie – mówi ks. Rafał Mocny, opiekun Katolickiego Centrum Studenckiego. – Bardzo zależy nam na tym, żeby pośród różnych dekoracji i świeckich akcentów nie zabrakło tego, co tak naprawdę jest istotą Bożego Narodzenia.

Reklama

W programie znajdą się przedstawienia, koncerty, zabawy dla dzieci, wspólne kolędowanie, warsztaty tradycyjnych wypieków bożonarodzeniowych, filmy, wystawy i wiele innych propozycji dla wszystkich, od dzieci po seniorów. Finałem będzie Pasterka. – Podczas tej Mszy św. zostanie najbardziej uwypuklone, po co właściwie przeżywało się cały Adwent – podkreśla ks. Rafał.

Dzielmy się dobrem!

To tylko niektóre propozycje. O innych także będziemy informować na naszych łamach i na stronie internetowej. A jeśli coś ciekawego będzie się działo w Waszych parafiach, poinformujcie nas o tym. Bardzo chętnie o tym napiszemy. Warto dzielić się dobrem, które jest wokół nas.

Piszcie do nas na adres aspekty@diecezjazg.pl albo dajcie znać na naszym profilu facebookowym.

2021-11-23 07:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Roraty w kościele poklasztornym w Żaganiu

[ TEMATY ]

roraty

Żagań

Archiwum ks. Łukasza Bajcara

W Kościele w Polsce trwają Roraty. Starsi i młodsi przychodzą na Msze św., by wraz z Maryją przygotować się na święta Bożego Narodzenia. Licznie na mszach roratnich gromadzą się także wierni w kościele poklasztornym pw. Wniebowzięcia NMP w Żaganiu.

Miejscowi duszpasterze zachęcają: - Kościół zaprasza nas do przeżywania na nowo historii zbawienia, która znajduje swoje odzwierciedlenie w liturgii Ludu Bożego. Rozpoczęty Adwent przypomina nam nie tylko o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, ale nade wszystko wzywa do gotowości na powtórne przyjście Zbawiciela na końcu czasów. Nowy rok liturgiczny będziemy przeżywać pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję