Reklama

Niedziela Łódzka

Seniorzy są wyjątkowi

W niedzielę po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który ustanowił papież Franciszek.

Niedziela łódzka 30/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

Justyna Kunikowska

ludzie starsi uczestniczą też aktywnie w życiu liturgicznym

ludzie starsi uczestniczą też aktywnie w życiu liturgicznym

Ustanawiając święto dziadków i osób starszych, Ojciec Święty podkreślił, że seniorzy są ważnymi członkami każdej wspólnoty, ponieważ „przypominają nam, że starość jest darem”. Wskazał także, że wybór daty nowego święta nie jest przypadkowy, ponieważ Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych będzie obchodzony w Kościele blisko wspomnienia świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa. Papież w swoim późniejszym wpisie w mediach społecznościowych wspomniał także, że osoby starsze są swoistym mostem pokoleń. Z racji swojego życiowego doświadczenia mogą być bardzo pomocni młodemu pokoleniu. „Dziadkowie są łącznikiem między pokoleniami, przekazują młodym ludziom doświadczenie życia i wiary. Z tego powodu postanowiłem ustanowić Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który będzie obchodzony co roku w czwartą niedzielę lipca” – napisał na Twitterze.

Nie ulega wątpliwości, że decyzja papieża o ustanowieniu dnia dziadków i osób starszych wpisuje się w szerszy kontekst działań Ojca Świętego, zmierzających do zwrócenia uwagi świata na osoby wykluczone i często pozostające na marginesie życia społecznego. Seniorzy są bardzo często takimi osobami.

Reklama

W dzisiejszym świecie, który hołduje młodości i sprawności, warto pochylić się nad nieocenionym doświadczeniem osób starszych, których życie może być niezawodnym drogowskazem dla młodego pokolenia. Co więcej, poprzez troskę o ich zdrowie i uznanie dla wartości ich życia, możemy także dawać piękne świadectwo miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka, nierzadko zdanego na naszą pomoc.

To nowe święto stało się przyczynkiem do zorganizowania niezwykłego wydarzenia. W odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka dotyczące seniorów 25 lipca miała miejsce pielgrzymka seniorów oraz ich dzieci i wnuków do Sanktuarium Matki Bożej Piotrkowskiej. Seniorzy oraz osoby młodsze modliły się przed cudownym obrazem Piotrkowskiej Matki Pocieszenia, prosząc o potrzebne łaski, przede wszystkim zaś o pocieszenie w chorobach i dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem.

Warto przypomnieć, że świątynia w Piotrkowie Trybunalskim jest nowym sanktuarium na terenie archidiecezji łódzkiej. Arcybiskup Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św., która odbyła się 6 czerwca 2021 r. To właśnie wtedy piotrkowskiemu kościołowi rektorackiemu Podwyższenia Krzyża Świętego Ojców Bernardynów nadano tytuł sanktuarium, którego patronką została Matka Boża Piotrkowska – patronka Piotrkowa Trybunalskiego.

– Ogłaszając dziś sanktuarium w tym miejscu, chcemy uczcić Maryję, chcemy Ją uszanować. Chcemy zachwycić się Jej błogosławieństwem i chcemy zachwycić się Jej osobą i Jej relacją z Jezusem. Wtedy, kiedy to czynimy, Jezus mówi nam: to błogosławieństwo, to szczęście jest też dla was – powiedział podczas homilii abp Grzegorz Ryś.

2021-07-20 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję