Reklama

Niedziela Legnicka

Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary

2 lipca przeżywany był w diecezji jako V rocznica ukazania do publicznej czci relikwii Wydarzenia Eucharystycznego.

Niedziela legnicka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Wydarzenie Eucharystyczne

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Legnickie sanktuarium św. Jacka stało się miejscem Wydarzenia Eucharystycznego

Legnickie sanktuarium św. Jacka stało się miejscem Wydarzenia Eucharystycznego

Przed 5. laty uczynił to ówczesny biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem biskupa seniora Stefana Cichego, w gronie duchowieństwa oraz księży gości. Uczestniczyły w nim siostry zakonne, klerycy i przełożeni seminarium, parafianie, wierni i pielgrzymi spoza Legnicy.

Reklama

Homilię bp Cichy oparł na słowach refrenu śpiewanego w psalmie responsoryjnym: „Nasz Pan jest dobry, chwalcie Go na wieki”.

– Cieszymy się z tego, co się tutaj dokonało, ale także życzymy, aby to wydarzenie okazało się zbawienne dla wielu ludzi. Już dokonało się tu wiele cudów łaski. Wielu doświadczyło i doświadcza tego, że „nasz Pan Jest dobry i bardzo łaskawy” i dlatego go tu wychwala – mówił bp Cichy.

Kustosz sanktuarium ks. Andrzej Ziombra dokonał podsumowania przeżytych 5 lat z relikwiami. Przywołując zacytowane w tytule słowa pieśni autorstwa Jana Kochanowskiego, powiedział, że przed takim pytaniem staje, od kiedy po raz pierwszy zobaczył ten znak na hostii konsekrowanej. Czego Bóg od nas pragnie, a może czego my nie widzimy, a powinniśmy zauważyć? – Minęło 5 lat od dnia wprowadzenia tego fragmentu hostii konsekrowanej do świątyni, abyśmy mogli na Niego spojrzeć, abyśmy mogli się przed Nim modlić – mówił.

Reklama

Wspominał, że oprócz ruchu pielgrzymkowego, który w tym czasie rozwinął się, a w którym uczestniczyli Polacy oraz goście z zagranicy, w związku z tym wydarzeniem był zapraszany na różne spotkania w kraju i poza granicami. – Podczas tych spotkań słyszałem bardzo często głos katolików tamtych krajów: „Polacy, jesteście naszą ostatnią nadzieją!”. Ci katolicy rozsiani po całej Europie, którzy często żyją w diasporze, małych wspólnotach, gdzie nie mogą swoich oczu cieszyć widokiem tłumów w świątyniach, chcieli powiedzieć, że Polska jest utożsamiana jako kraj z katolicyzmem, z silną wiarą. Nie trzeba chyba nikomu wyjaśniać, co to znaczy utracić ostatnią nadzieję. Kiedy pytano mnie o te dwa znaki, które pojawiły się w Polsce na przestrzeni 8 lat (Sokółka, Legnica), myślę, że Pan Bóg przez te znaki, chciał nie tylko jakoś nas dotknąć, poruszyć, ale także chce, byśmy byli jeszcze większymi świadkami wiary – mówił ks. Ziombra.

Złożył również podziękowanie, nie tylko za uczestnictwo w uroczystości, ale także za całoroczne zaangażowanie wielu ludzi przy sanktuarium, nie tylko z parafii, ale i spoza niej.

Radosnym jest fakt, że do sanktuarium znów zaczynają przyjeżdżać pielgrzymi, np. podczas uroczystości była obecna pielgrzymka „Margaretek” z diecezji kaliskiej.

2021-07-14 12:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV rocznica ukazania Relikwii Eucharystycznych

[ TEMATY ]

sanktuarium

Legnica

Wydarzenie Eucharystyczne

św. Jacek

ks. Piotr Nowosielski

Dzień 2 lipca, był dniem IV rocznicy ukazania i oddania do czci Relikwii Eucharystycznych w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Tegorocznej Mszy św. rocznicowej przewodniczył ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Obecni zaś byli m.in.: siostry zakonne, członkowie Bractwa Eucharystycznego, wierni z parafii oraz goście z innych parafii i miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję