Reklama

propozycje

Powołujmy kluby „Europa Christi”

Chrystus zmartwychwstał i jest z nami”. To podstawowe zdanie wiary chrześcijańskiej stało się jakoś nieobecne w życiu ochrzczonych ludzi w Europie, a także w Polsce. Obchodzimy radośnie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale zapominamy, że każda niedziela jest przypomnieniem Zmartwychwstania – być może dlatego ? polskich katolików nie uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św.

Ruch „Europa Christi” proponuje powoływanie Klubów „Europa Christi”. Rozważaliśmy ich statutową formę podobną np. do formy Klubów Inteligencji Katolickiej, także jako stowarzyszenia pod nazwą „Europa Christi”. Jedno jest pewne: Kluby „Europa Christi” winny dostarczać wiedzy i ożywiać świadomość polskich chrześcijan, by byli oni traktowani jako pełnoprawni obywatele.

Reklama

Po pewnym zamyśleniu chcielibyśmy zatem zaproponować opcję Klubów „Europa Christi” jako grup modlitwy, adoracji i pokuty. Nasze życie społeczne i polityczne przepełnione jest wrzaskiem i niepokojem. W takiej sytuacji Pan Jezus proponuje modlitwę. Jeżeli nie jest możliwe przyjazne spotkanie się ludzi, to trzeba spojrzeć w górę – do Boga. A zwrócenie się do Boga to nic innego jak modlitwa. Pamiętamy też słowa Chrystusa: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam i Ja jestem miedzy nimi” (por. Mt 18, 20). Do Klubu „Europa Christi” mogą więc należeć trzy osoby lub więcej. Wszyscy znamy podstawowe modlitwy chrześcijan, z których winniśmy robić użytek, ale ważna jest także praktyka życia religijnego i pomoc okazywana kapłanom w prowadzeniu duszpasterstwa w parafii.

Kluby „Europa Christi” mogłyby także odznaczać się czymś w rodzaju specjalizacji tematycznej, zależnie od składu i potrzeb grupy. Przykładowo: grupa dobroczynności – świadczenie różnych dobrych czynów, okazywanie współczucia i pomocy; grupa przebaczenia – rozmowy o potrzebie przebaczenia i pokucie; grupa różańcowa – spotkania połączone z odmawianiem Różańca św.; grupa zawodowa – np. nauczyciele, inżynierowie, lekarze i pielęgniarki – realizacja wiary w konkretach życia zawodowego; grupa rodzinna – rodzice, dzieci, dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele; grupa adoracyjna, grupa kontemplacyjna itd.

Kluby „Europa Christi” mają charakter prywatny. Grupa przyjmuje, że spotkania klubu będą się odbywać sukcesywnie, np. raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie czy na miesiąc. Podczas spotkań powinna mieć miejsce wspólna modlitwa, ale także dzielenie się treścią najważniejszych dokumentów Kościoła i prasy katolickiej.

Reklama

O powstaniu Klubu „Europa Christi” powinien być powiadomiony moderator Ruchu „Europa Christi”, który pomoże w zdobyciu materiałów do dyskusji i udzieli pomocnych wskazówek.

A zatem – Klub „Europa Christi” ma charakter grupy modlitewnej, którą tworzą ludzie wierzący w Chrystusa Zmartwychwstałego. Członkowie klubu modlą się, rozważają Pismo Święte, dzielą się lekturą katolicką, a także włączają się w życie parafii, modlą się za Ojczyznę oraz o nawrócenie mieszkańców Europy. Jeśli wielu z nas – w niewielkich wspólnotach – będzie tak czynić, to nie tylko uchronimy się przed ateizacją, ale wyrośniemy Panu Bogu na mądrych mądrością Bożą i świadomych katolików, prawdziwie dzieci Boże.

Kontakt: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa honorowy@niedziela.pl

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję