We współpracy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze, ks. Paweł Adres z parafii Matki Bożej Różańcowej zorganizował dla młodzieży z okazji Dnia Papieskiego rajd na Chojnik. Odbył się on w dniu poprzedzającym 38. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Był to także dzień Wielkiej Pokuty i modlitwy przebłagalnej za grzechy narodu polskiego na Jasnej Górze.
Mając na uwadze te ważne wydarzenia ks. Paweł omówił na katechezie treści z nimi związane, wplótł je w założenia i cele rajdu oraz przypominał je podczas przejazdu do Jeleniej Góry-Sobieszowa. Przed wyjściem na Chojnik grupa nawiedziła tamtejszy kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, aby się wspólnie pomodlić oraz zobaczyć piękno jego architektury i wystroju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Wędrując Szlakiem Papieskim na zamek Chojnik młodzież, w duchu modlitwy i pokuty, uczestniczyła w Drodze Światła. Rozważania każdej z 14 stacji oparte były o hasła: jutrzenka, szczelina, imię, droga, chleb, oczy i ręce, tchnienie, zwątpienie, sieć, skała, góra, niebo, Matka i ogień. Zawierały one fragmenty Ewangelii i kończyły się modlitewnymi wezwaniami, na które wspólnie odpowiadali uczestnicy nabożeństwa. Prowadziły one od niepewności do pewności, od wątpliwości do wiary, od lęku do odwagi publicznego wyznania: „Jesteśmy świadkami Nowej Jutrzenki. Tylko z Twoją pomocą odnowimy świat” i prośby: „Spraw, abyśmy się czuli wysłani przez Ciebie”. Nabożeństwo Drogi Światła zakończyło się stacją Ogień w jednej z dawnych komnat zamku (zwanej obecnie Pallatinum lub „Kaplicą Jana Pawła II”), gdzie znajduje się m.in. krzyż i herb Jana Pawła II oraz herb diecezji legnickiej. Tu kamiennogórska młodzież – z zapalonymi świeczkami w dłoniach – odmówiła dziesiątkę Różańca, rozważając (z racji 1050-lecia chrztu Polski) chrzest Pana Jezusa z ustanowionych przez św. Jana Pawła II „Tajemnic Światła”. Świeczki te zostały ułożone przez młodych w kształcie serca u podnóża papieskiego krzyża, a radosny śpiew pieśni „Jezu, ufam Tobie”, „Nie lękajcie się, Bóg jest Miłością” czy „Błogosławieni miłosierni” był odważnym świadectwem wiary wobec turystów licznie zwiedzających w tym dniu zamek.
Kamiennogórska grupa zwiedziła ruiny pochodzącego z XIV wieku zamku, a z zachowanej baszty podziwiała panoramę Karkonoszy w pięknej, jesiennej szacie. Młodzi poznali także historię zamku. Jedna z umieszczonych tu tablic informuje, że 60 lat temu, w dniach 2-3 września 1956 r., miejsce to odwiedził wraz z grupą krakowskich studentów ks. Karol Wojtyła.
Po odpoczynku i cieszeniu się przebywaniem we wspólnocie rówieśników, w drogę powrotną, grupa wyruszyła w Godzinie Miłosierdzia.
Dziękując wszystkim za kolejny wspólny, sobotni wypad ks. Paweł zachęcał młodych do włączenia się w jedną z dwóch grup młodzieżowych w parafii, które prowadzi wraz z ks. proboszczem Piotrem Smolińskim.