Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Kapłani

Ksiądz to jedyna osoba na świecie, która mówi na Ciało Chrystusa: „To jest Ciało moje”. W ostatnich tygodniach w Polsce i na świecie zostali wyświęceni nowi kapłani, którzy z radością i poświęceniem rozpoczynają służbę Bogu i ludziom.

Podczas jubileuszu kapłanów w Roku Świętym Miłosierdzia, obchodzonego na początku czerwca, papież Franciszek wskazał na niektóre aspekty życia księży. Mówił: „Nikt nie jest wykluczony z jego serca, jego modlitwy i uśmiechu. Przyjaznym spojrzeniem i ojcowskim sercem akceptuje, włącza, a kiedy musi skorygować, jest zawsze po to, żeby zbliżać. Nikim nie gardzi, ale dla każdego jest gotów pobrudzić sobie ręce. Dobry Pasterz nie używa rękawic. Sługa komunii, którą celebruje i którą żyje, nie oczekuje pozdrowień ani komplementów od innych, ale jako pierwszy wyciąga rękę, odrzucając plotkowanie, osądy i złości”. Ojciec Święty jest konkretny w swoim nauczaniu. A im starsi kapłani, tym lepiej wiedzą, jak bardzo aktualne są jego słowa. Dlatego trzeba wspierać duchowo księży, aby jak najlepiej wypełniali swe powołanie. Przykładem tego jest Apostolat Margaretka, który polega na modlitwie za kapłanów. Każdy kwiat „margaretki” to siedem osób, tak jak siedem dni tygodnia. W każdym dniu jedna osoba modli się za wybranego księdza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługa kapłana zależy w znacznej mierze od jego osobistej relacji z Chrystusem. Dobrze wyraża to pytanie, które we Włoszech napisało jedno z dzieci: „Panie Jezu, a z naszym księdzem to wy jesteście przyjaciółmi czy znacie się tylko z pracy?”. To pytanie można odnieść nie tylko do księży, ale też do każdego chrześcijanina, ponieważ każdy ochrzczony uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Krótko

• Szef NATO Jens Stoltenberg przebywał z wizytą w Warszawie. W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą omawiał sprawy szczytu NATO w stolicy Polski. Stoltenberg zapowiedział, że po szczycie będzie u nas stacjonowało więcej żołnierzy Sojuszu niż obecnie.

Reklama

• Polska nie będzie już kupować gazu od rosyjskiego Gazpromu. Długoterminowy, obowiązujący do 2022 r., kontrakt jamalski nie zostanie przedłużony – zapowiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

• Ryszard Schnepf – ambasador Polski w USA został wezwany na konsultacje do MSZ. W języku dyplomatycznym znaczy to najpewniej odwołanie z placówki.

• Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA. Polański od wielu lat jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za stosunek z nieletnią.

• Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę 4 czerwca br. rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 19. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r. Procesja zawsze wyrusza z Zawodzia – najstarszej części Kalisza – do sanktuarium św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego, pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II.

• Zaostrzenie kar za przestępstwa na tle seksualnym proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Za gwałt zbiorowy ma grozić od 8 do 20 lat więzienia, a za gwałt ze szczególnym okrucieństwem – od 10 do 30 lat pozbawienia wolności.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Ludźmierz

Pielgrzymka Sursum Corda

W niedzielę 5 czerwca br. odbyła się XIX Pielgrzymka „Sursum Corda” z Zakopanego do Ludźmierza. Wzięło w niej udział kilka tysięcy pątników z Podhala, którzy w ten sposób upamiętnili przejazd Jana Pawła II w 1997 r. przez tatrzańskie miejscowości. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Idź i ty czyń podobnie...”.

Reklama

Kiedy pątnicy dochodzili do sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, witał ich i kropił wodą święconą miejscowy proboszcz ks. Jerzy Filek, który w asyście kilkunastu kapłanów przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymki.

KAI

„Codziennik kapłański” – na kliknięcie

Redakcja „Niedzieli” zawsze rozumiała swoją pracę jako formę duszpasterstwa. Jednym z dowodów jest wydawany przez nas nieodpłatnie od ponad roku „Codziennik Kapłański”. U źródeł pomysłu była prosta obserwacja: kapłani rozpoczynają Mszę św. najczęściej z miejsca przewodniczenia, a nie od ołtarza, gdzie usytuowana jest księga mszału. Bardzo użyteczne są więc pomoce duszpasterskie zawierające wstęp do Liturgii oraz Kolektę czy Modlitwę po Komunii (odmawiane często z miejsca przewodniczenia). Ponieważ w diecezjach, w których dotychczas rozprowadzaliśmy „Codziennik Kapłański” w formie papierowej, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem tą propozycją, postanowiliśmy przygotowywać kolejne wydania w formie elektronicznej, do pobrania na naszej stronie internetowej (www.niedziela.pl), tym razem dla księży z całej Polski.

Każdego tygodnia będzie więc dostępny materiał z tekstami liturgicznymi. Po wydrukowaniu „Codziennika” na domowej drukarce ksiądz proboszcz czy ksiądz wikary będzie miał do dyspozycji nie tylko pomoce duszpasterskie, ale też informacje odnoszące się do najnowszego wydania tygodnika „Niedziela”. Ułatwi to przekazywanie wiernym sygnałów o najciekawszych artykułach z bieżącego numeru „Niedzieli”, np. podczas ogłoszeń duszpasterskich. Korzystając z „Codziennika”, można zachęcić do nabywania „Niedzieli” . Czytelnictwo prasy katolickiej to bowiem sprawa wielkiej wagi, szczególnie teraz, gdy Internet zaczyna zastępować gazety papierowe. Już św. Maksymilian Maria Kolbe mówił wprost, że „jeśli nie będzie katolickich mediów, to nasze świątynie zostaną kiedyś puste”. „Codziennik” pełni więc funkcję pomocnika dla kapłana nie tylko podczas sprawowania Mszy św., ale również w prezentacji naszej „Niedzieli”.

Reklama

Korzystając z tej okazji, pragnę wyrazić wdzięczność za życzliwość ze strony Księży w całej Polsce, którzy obecnie z niemałym trudem starają się dotrzeć z gazetą katolicką do polskich rodzin.

Teraz „Codziennik Kapłański” każdy może znaleźć na stronie internetowej „Niedzieli”: www.niedziela.pl

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

* * *

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miarą naszej miłości ma być miłość, jakiej dla siebie oczekujemy od całego świata.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Patron jedności ojczyzny

Niedziela Ogólnopolska 18/2018, str. 8

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Wikipedia

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

Św. Stanisława BM, patrona Polski, przedstawia się zazwyczaj w stroju biskupim, z pastorałem w ręku

O kim mowa? Oczywiście, o św. Stanisławie (ok. 1030-79) – biskupie i męczenniku. Dlaczego patron jedności Polski? Zapraszam do lektury

Według legendy, ciało dzielnego biskupa zostało pocięte na kawałki przez siepaczy króla Bolesława II Szczodrego (ok. 1042-1082), zwanego też Śmiałym. Miało jednak cudownie się zrosnąć, co było zapowiedzią zjednoczenia się państwa polskiego po okresie rozbicia dzielnicowego, które nastąpiło po śmierci króla Bolesława III Krzywoustego (1086 –1138). Ostatecznie do ponownego scalenia naszych ziem doszło za czasów króla Władysława Łokietka (ok.1260 – 1333). Przypisywano to właśnie św. Stanisławowi ze Szczepanowa.

CZYTAJ DALEJ

Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży łączą siły

„Wracaj do domu” - to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce - Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać - będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca br. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. - Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej - podkreślił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję