Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
Msze na stadionie Górnika
– Drodzy bracia i siostry, dzisiaj mija dokładnie dwadzieścia lat od dnia, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Wówczas po wieści o śmierci Papieża, w Wałbrzychu rozpoczęły się szczególne rekolekcje narodowe. Tysiące ludzi zebrało się spontanicznie na stadionie Górnika, by modlić się, trwać we wspólnocie i wyrazić wdzięczność – przypomniał w homilii bp Dec.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Hierarcha przywołał także cały szlak dziękczynnych Mszy świętych odprawianych na stadionie w kolejnych latach: od 2005 roku niemal każdego roku wierni gromadzili się na modlitwie. W latach 2006–2008 Eucharystiom przewodniczył bp Dec. W 2010 roku Msza transmitowana była przez Radio Maryja i TV Trwam. W 2011 roku poprzedziła ją Droga Krzyżowa, podobnie jak w latach 2012 i 2014. W 2015 roku obchodzono 10. rocznicę śmierci Papieża Polaka. W 2018 roku do Wałbrzycha przybył abp Mieczysław Mokrzycki, a w 2019 – kard. Stanisław Dziwisz. Po przerwie pandemicznej tradycję wznowiono w 2023 r. w formie marszu i Mszy św. na Podzamczu.
To dziedzictwo duchowe Wałbrzycha. Tę tradycję trzeba kontynuować. Niech ten duch modlitwy, który zrodził się w 2005 roku, nadal kształtuje nasze serca - apelował bp Ignacy Dec.
Duch świętego papieża
W dalszej części homileta ukazał św. Jana Pawła II jako proroka naszych czasów i świadka nadziei. – Jego wybór po 455 latach na papieża spoza Włoch, jego cudowne ocalenie po zamachu i udział w obaleniu komunizmu to trzy znaki, że Bóg go prowadził – mówił.
Nie zabrakło także odniesień do współczesności. – Demokracja bez wartości łatwo przemienia się w totalitaryzm – ostrzegał, cytując słowa Papieża. – Boimy się, że dziś znów próbuje się uciszać głos Kościoła, zakneblować Ewangelię. A przecież to Jan Paweł II wołał: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”
Z mocą zaapelował o modlitwę za Ojczyznę, za jedność w narodzie i pokój w rodzinach. – Módlmy się dzisiaj gorąco do Boga, aby za przyczyną naszego świętego Papieża nastąpiło pojednanie zwaśnionych narodów, rozbitych rodzin, aby nasz naród, dziś mocno poróżniony, zjednoczył się na bazie wartości wskazanych przez Chrystusa – prosił.
Uroczystą liturgię ubogaciły połączone chóry Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Wałbrzychu i Politechniki Wrocławskiej pod kierunkiem Bogusławy Bednarczyk i Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Na organach zagrał Jerzy Kosek. Pieśni, które rozbrzmiewały przed dwudziestu laty w całej Polsce, zabrzmiały raz jeszcze – jak echo wspólnoty, która trwa.
Wałbrzych – miasto papieskiej pamięci – ponownie dało wyraz wierności i miłości. Dwadzieścia lat później, duch Jana Pawła II nadal unosi się nad tym miejscem, prowadząc, ostrzegając i błogosławiąc.
ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela
