Czterdziestodniowy maraton startuje w Środę Popielcową w kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu, a zakończy się w Niedzielę Palmową w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Tak samo jak przed rokiem wielkopostne kościoły-stacje zostały wyznaczone po obu stronach Wisły. Pokutny szlak jest bowiem wspólnym przedsięwzięciem duszpasterskim obydwu warszawskich diecezji.
– W ubiegłym roku w obu warszawskich diecezjach zainicjowano, na wzór tradycji rzymskiej, modlitwę w kościołach stacyjnych w każdy dzień Wielkiego Postu. Wierni przychodzą do konkretnego kościoła na modlitwę, adorację, zwłaszcza Mszę św. o godz. 20, poprzedzoną nabożeństwem „Gorzkich żali” – piszą we wspólnym liście kard. Kazimierz Nycz oraz abp Henryk Hoser.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Misjonarze miłosierdzia
W tym roku codzienne pielgrzymowanie będzie związane także z Rokiem Miłosierdzia Bożego. – W każdym kościele-stacji posługiwać będą misjonarze miłosierdzia, którzy zostali delegowani przez papieża Franciszka – tłumaczy Anna Puchalska z sekretariatu wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii.
Reklama
W archidiecezji warszawskiej posługę taką pełni duszpasterz akademicki ks. prał. Roman Trzciński, a w diecezji warszawsko-praskiej duszpasterz rodzin ks. Robert Wielądek. Oprócz tego wspierać ich będzie o. Rafał Sztejka SI, który jest misjonarzem dla całej prowincji zakonnej ojców jezuitów. W ramach swej misji w Wielkim Poście misjonarze miłosierdzia są gotowi posługiwać w kościołach stacyjnych podczas głównej Mszy św. stacyjnej o godz. 20.
Wedle wskazań papieża Franciszka szczególnym zadaniem misjonarzy będzie głoszenie Miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, kazań, katechez oraz posługi sakramentu pojednania w konfesjonale. Na mocy przywileju Papieża misjonarze mają prawo do rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej, czyli m.in. grzech profanacji Najświętszego Sakramentu, schizmy, apostazji czy herezji.
Codzienne rekolekcje
Tradycja kościołów stacyjnych sięga wczesnego chrześcijaństwa. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki w 313 r. zagwarantował chrześcijanom wolność religijną, rozpoczęło się pielgrzymowanie do grobów męczenników i kościołów. W średniowieczu tradycja ta rozprzestrzeniła się na inne duże miasta chrześcijańskiej Europy. – Chcieliśmy, aby także warszawiacy z różnych części miasta mogli codziennie uczestniczyć w nabożeństwach pasyjnych oraz przystępować do sakramentów. Każdego dnia będą mieli stację, czyli miejsce, gdzie można się zatrzymać – podkreśla ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej.
Centralnym punktem dnia będzie wieczorna Msza św. Przewidziano również nabożeństwa Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali”, oraz Godzinę Miłosierdzia. Przez cały dzień wierni będą również mogli skorzystać w tych świątyniach z sakramentu pokuty.
Reklama
Kościół stacyjny otwarty będzie od świtu do nocy. Przez cały dzień na wiernych czeka kapłan w konfesjonale. Co więcej, wybrane świątynie znajdują się na terenie różnych dzielnic i dekanatów. Nawet, jeśli ktoś nie będzie mógł pojechać na drugi koniec miasta, to przecież będą takie dni Wielkiego Postu, gdy kościół stacyjny będzie blisko jego miejsca zamieszkania. – To takie czterdziestodniowe rekolekcje dla całej Warszawy. Szeroki wachlarz wybranych kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – mówi bp Marek Solarczyk, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.
Więcej niż zwiedzanie
W zeszłym roku inicjatywa spotkała się ze sporym odzewem wiernych. Były kościoły-stacje, gdzie przez cały dzień nie brakowało wiernych. W dzień powszedni w kościele Bogurodzicy Maryi na Jelonkach rano było kilkadziesiąt osób, po południu na Koronce do Miłosierdzia Bożego i „Gorzkich żalach” – ponad setka. Natomiast główna Msza św. stacyjna zgromadziła ponad 500 osób.
Wyznaczony jest też kościół Matki Bożej Wspomożycieli Wiernych na Chomiczówce, gdzie stacyjny dzień wypada w sobotę. – Jakiś wielki tłumów nie było. Ale pomysł jest bardzo dobry i myślę, że z biegiem lat ludzi będzie przybywać – mówi proboszcz ks. Jan Szubka. Kapłani liczą na efekt śnieżnej kuli. Zainicjowane w zeszłym roku wielkopostne pielgrzymowanie stanie się tradycyjnym elementem warszawskiego duszpasterstwa. – Myślę, że ze względu na obchodzony Rok Miłosierdzia ludzi będzie więcej – dodaje ks. Szubka.
Reklama
Pewnie niewiele jest osób, które przez wszystkie 40 dni mogą nawiedzać kościoły stacyjne. Jednak z tej duszpasterskiej inicjatywy można korzystać też na wyrywki. Jest to bowiem także pokutny dzień otwartych drzwi w konkretnym kościele. Wierni mają jasny sygnał, że tego i tego dnia w konkretnej świątyni będą sprawowane nabożeństwa i Msza św. o stałej godzinie. To także całodzienny dyżur, kiedy kapłan czeka w konfesjonale. – Jednak przede wszystkim, to propozycja wspólnego pielgrzymowania i podjęcie wielkopostnego trudu na pokutnym szlaku stolicy. To znacznie więcej, niż zwykłe zwiedzanie sakralnej architektury – tłumaczy ks. Przemysław Śliwiński.
* * *
Plan nabożeństw w kościołach stacyjnych
Godz. 12 – modlitwa Anioł Pański
Godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego;
Godz. 19 – nabożeństwo „Gorzkich żali”;
Godz. 20 – Msza św. stacyjna;
Godz. 21 – Apel Jasnogórski;
Spowiedź – przez cały dzień.
Kalendarz kościołów stacyjnych
10.02 Najświętszego Zbawiciela, ul. Marszałkowska 37
11.02 Bogurodzicy Maryi, ul. Powstańców Śląskich 67d;
12.02 Matki Bożej Loretańskiej, ul. Ratuszowa 5A
13.02 św. Stanisława Kostki, ul. Hozjusza 2
14.02 katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3
15.02 bł. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3;
16.02 św. Faustyny, ul. Żuromińska 2;
17.02 św. Andrzeja Boboli, ul. Rakowiecka 61;
18.02 Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. Ks. Bronisława Markiewicza 1;
19.02 św. Ojca Pio, ul. Gen. A. E. Fieldorfa 1;
20.02 Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Domaniewska 20;
21.02 bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela, ul. Świętojańska 8;
22.02 Matki Bożej z Lourdes, ul. Wileńska 69;
23.02 Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przy Agorze 9;
24.02 św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38;
25.02 Narodzenia Pańskiego, ul. Ostrobramska 72;
26.02 św. Maksymiliana Kolbego, ul. Rzymowskiego 35;
27.02 Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Przyrynek 2;
28.02 bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Kawęczyńska 53;
29.02 św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95;
01.03 Świętej Trójcy, ul. Solec 61;
02.03 św. Wincentego Pallotiego, ul. Skaryszewska 12;
03.03 św. Tomasza Apostoła, ul. Dereniowa 12;
04.03 Podwyższenia Krzyża, ul. Słomiana 2/4;
05.03 Chrystusa Króla, ul. Tykocińska 27/35;
06.03 bazylika Świętego Krzyża, ul. Krakowskie Przedmieście 3;
07.03 Ofiarowania Pańskiego, ul. Stryjeńskich 21;
08.03 Świętej Rodziny, ul. Rozwadowska 9/11;
09.03 św. Franciszka z Asyżu, ul. Hynka 4a;
10.03 Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski 3/5;
11.03 Matki Bożej Różańcowej, ul. Wysockiego 8;
12.03 Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, ul. Conrada 7;
13.03 konkatedra Bożego Ciała na Kamionku, ul. Grochowska 365;
14.03 św. Augustyna, ul. Nowolipie 18;
15.03 Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2;
16.03 Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, ul. Bonifacego 9;
17.03 św. Zygmunta, pl. Konfederacji 55;
18.03 Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Nobla 16;
19.03 Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Zimowita 39;
20.03 Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. KEN 101.