Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do odkrywania w swojej codzienności czułej obecności Matki Bożej. Krótkie rozmyślania przy stacjach wskazywały, że mąż, dzieci, drugi człowiek, może być pomocą w zmaganiach, jak Szymon Cyrenejczyk.
Przygotowaniem do Mszy św. była konferencja Moniki Gredel, doradcy rodzinnego pt. „Na drogach Eucharystii i nadziei”, w której zwróciła uwagę, że kobieta jest powołana do dawania nadziei. Zwróciła uwagę, że podpowiedzią o takim kierunku myślenia jest już określenie w polskim języku kobiet spodziewających się dziecka, jako kobiety przy nadziei.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zwracając się do kobiet podkreślał, że wartość kobiety nie jest w jej użyteczności. Podkreślał również, że nadzieja jest darem samego Boga, którego tez nie da się doświadczyć w pojedynkę. „Jest ona zaproszeniem Boga, aby żyć, aby się nie poddawać, aby usłyszeć Jego głos także wtedy, kiedy nic nie wychodzi, kiedy przychodzi rozpacz” - mówił kapłan.
Reklama
Bp Dariusz Zalewski, dziękując za tak liczny udział w Jubileuszu Kobiet wskazywał na Maryję, jako tę, która najpełniej uczy jak dzisiaj być kobietą i realizować zamysł Boga. Podkreślał, że życie wiarą rodziny kształtuje kobieta i zachęcał, aby Święta Rodzina była wzorem ich zawierzenia i wierności Bogu.
Pod koniec Eucharystii przedstawicielki kobiet dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Rodzin.
Nad organizacją Jubileuszu Kobiet i 20. Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet czuwał Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zauważył, że z każdym rokiem przybywa coraz więcej kobiet, a nawet pielgrzymują całe rodziny.
W tym roku, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób. Jubileusz Kobiet łączy ludzi i pokolenia, dlatego w tym wyjątkowym dniu można było spotkać tu kobiety w każdym wieku: matki, żony i młode dziewczęta, a nawet całe rodziny. Uczestniczki, w niektórych przypadkach wspierane przez swoich mężów przyjechały w grupach zorganizowanych, indywidualnie, a z sąsiednich parafii także jako uczestniczki pieszej pielgrzymki.
W tym roku po raz pierwszy parę osób przyjechało rowerami z Suwałk. Największe grupy przybyły m.in. z Białegostoku - Choroszczy z ks. Aleksandrem Dobrońskim, Ełku, Rydzewa, Pisza, Kalinowa, Bargłowa Kościelnego, Jamin, Smolan, Becejł, Pruski, Filipowa, Orzysza.
Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się na wspólnej agapie.
Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej - Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem diecezji ełckiej. Parafia od początku nosi tytuł Narodzenia NMP. Św. Jan Paweł II, 8 czerwca 1999 r, podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony, którymi w 2000 r. ozdobiono wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin. Obok kościoła na obszarze 2 ha została utworzona kamienna Kalwaria. Rajgród jest również jednym z punktów Szlaku Papieskiego „Tajemnice Światła”. Jak podają kroniki, nad jeziorem Rajgrodzkim kilkakrotnie wypoczywał ks. Karol Wojtyła.