Gdy piszę te słowa, nie wiadomo jeszcze, czy akcja zakończyła się sukcesem. Należy wierzyć, że tak. Skłania ku temu choćby lektura tekstu Listu do wolontariuszy - asystentów św. Mikołaja, napisanego przez ks. R. Kobielę, gdzie czytamy m.in: "Bądź z nami! Pod koniec tego roku we Włocławku i okolicy tysiące ludzi dobrej woli - dzieci, młodzież i dorośli wraz ze św. Mikołajem obdarują swoich bliźnich ciepłem bezinteresownej życzliwości - po prostu miłości. Będzie to możliwe dzięki Twojemu zaangażowaniu. Na pewno chciałbyś swoje zadanie wykonać jak najlepiej, dlatego przesyłamy Ci kilka informacji. Chcemy zaakcentować sam fakt pamiętania o kimś, kto tej pamięci potrzebuje, a subtelnością podarunku uwypuklić bogactwo samego dzieła płynącego z głębi serca. Ja też mogę być jak św. Mikołaj. Mogę podzielić się z drugim tym, co we mnie najcenniejsze - moją miłością. Dzielę się tym, kim jestem, daję cząstkę siebie.
Akcja polega na wysłaniu kartki z życzeniami świątecznymi osobie, której gest ten może sprawić wiele radości. Osobie, o której może nikt nie zechce pamiętać, np. babci, dziadkowi, koledze, koleżance, nauczycielowi, księdzu, osobie samotnej, mieszkańcowi Domu Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, osobie przebywającej w szpitalu, w więzieniu itp. Może Twoja kartka będzie kolorowym światełkiem w tunelu szarej codzienności. A może będzie czynem, który umocni już istniejące dobro i piękno".
W dalszej części Listu ks. R. Kobiela zachęca do tworzenia szkolnych, środowiskowych i parafialnych zespołów asystentów św. Mikołaja, które po zarejestrowaniu się z powołaną na czas akcji bazą (siedziba w "Oratorium, moderator: ks. R. Kobiela) "wybierają animatora zespołu, skarbnika - odpowiadającego za rozprowadzanie kartek pocztowych i stronę finansową oraz łącznika, informującego codziennie bazę o sprzedanych, wysłanych kartkach i miejscu przeprowadzania akcji. Zespoły muszą nawiązać współpracę z osobami odpowiedzialnymi za miejsce, gdzie chcą przeprowadzić akcję np. z dyrektorem szkoły, domu dziecka, szpitala, proboszczem parafii.
Bazę św. Mikołaja tworzą osoby, które czuwają nad sprawnym przebiegiem akcji. Pracą bazy kieruje moderator, który do współpracy powołuje łączników, skarbników i animatorów sekcji. W bazie prowadzony jest punkt informacyjny, a jej skarbnicy odpowiadają za kolportaż kart pocztowych i plakatów. Natomiast łącznicy bazy odpowiadają za przepływ informacji pomiędzy łącznikami zespołów szkolnych, środowiskowych, parafialnych a mediami i moderatorem".
Akcja "Pamiętamy o Tobie, św. Mikołaj i ja" została dobrze przygotowana i rozpropagowana przez plakaty i media. Zaplanowano konkursy i występy artystyczne dzieci i młodzieży. Uwieńczeniem jest zaplanowany na 20 grudnia koncert w Teatrze Impresaryjnym, którego gwiazdą będzie zespół "Quidam". Wystąpią też muzycy włocławscy i dzieci ze Świetlicy "Oratorium", którzy wcześniej nagrali płytę promującą świąteczną akcję. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży kart świątecznych są przeznaczone na umożliwienie wypoczynku letniego dzieciom z Włocławka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu