- W tym roku chcemy dziękować za 35 lat duszpasterstwa parlamentarzystów i za kaplicę sejmową, która powstała 30 lat temu. Ale czas pielgrzymki to dobry moment na zrobienie rachunku sumienia i zobaczenie, za co możemy podziękować, przeprosić, a także prosić. Zarówno w wymiarze społecznym jako Parlament, a także osobiście. Parlamentarzyści przywiozą swoje prywatne intencje oraz te dotyczące ich małych ojczyzn i naszej ojczyzny. W czasie Mszy chcemy to wszystko przedstawić Jezusowi przez ręce Maryi - mówi KAI ks. Andrzej Sikorski, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
Jak podkreśla, główną intencją będzie modlitwa za naszą ojczyznę, rodziny i cały Parlament - o pokój, zgodę i jedność. „Abyśmy szukali tego co łączy, a nie dzieli. Uważam, że taka modlitwa jest potrzebna naszym parlamentarzystom i całemu krajowi. Każda pielgrzymka to też dobry moment, byśmy wspólnie się modlili, porozmawiali i szukali właśnie tego co dobre, tego co łączy. Cieszę się, że pielgrzymka tradycyjnie przypada w Święto Ofiarowania Pańskiego, które może być inspiracją dla każdego parlamentarzysty do tego, by osobiście ofiarować Bogu nasze życie i działalność” - dodaje ks. Sikorski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Papież Franciszek pisze w „Ewangelii gaudium”, że szukanie dróg jedności staje się pilne". Nawiązuje do podziału między chrześcijanami, pokazując, że zaangażowanie każdego człowieka na rzecz jedności jest konieczne. To jest również zachęta dla każdego z nas, a przede wszystkim dla polskich parlamentarzystów, byśmy szukali zgody, jedności i pokoju między sobą w Parlamencie, w naszej Ojczyźnie i naszych rodzinach - mówi duszpasterz.
Podczas pielgrzymki zaplanowano m. in. zwiedzanie Jasnej Góry, w tym zabytkowej starej biblioteki.
W drodze powrotnej parlamentarzyści jak co roku zatrzymają się w Sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie nawiedzą obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów.
Posłowie i senatorowie III Rzeczypospolitej nawiązują swą pielgrzymką do tradycji parlamentu polskiego, który w ciągu wieków wielokrotnie przybywał na Jasną Górę.