Tegoroczne święto ku czci św. Katarzyny, patronki parafii, połączone zostało z udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży i urodzinowym jubileuszem byłego proboszcza.
Po Mszy św. ks. jubilatowi przedstawiciele grup i wspólnot parafialnych złożyli okolicznościowe życzenia, a bierzmowana młodzież otrzymała pamiątkową „Siejbę słowa”.
Te trzy wątki: odpustu parafialnego, Ducha świętego i kapłański, doskonale uchwycił 25 listopada br. w wygłoszonej homilii, zaproszony na uroczystości bp Ignacy Dec.
Biskup senior diecezji świdnickiej przybliżył postać św. Katarzyny, dziewicy i męczennicy z Aleksandrii, żyjącej na początku IV wieku. Była ona znana z niezwykłej inteligencji i odwagi w obronie wiary chrześcijańskiej. Mimo młodego wieku i przeciwności, święta nie tylko obroniła swoje przekonania przed pogańskimi filozofami, ale także doprowadziła do nawrócenia niektórych z nich. Jej śmierć męczeńska i silna wiara stały się symbolem wytrwałości i odwagi w obronie prawdy.
- Prawda jest zwalczana przez przyjaciół szatana. Naszym zadaniem jest bronić prawdy, nie tylko w życiu prywatnym, ale także w życiu publicznym: w szkole, w urzędach, w parlamencie i w innych gremiach ludzkich – apelował hierarcha.
Podziel się cytatem
Homileta podkreślił, jak ważne jest przyznanie się do Chrystusa i obrona prawdy Ewangelii w dzisiejszym świecie. Zwrócił uwagę, szczególnie do młodzieży bierzmowanej, na potrzebę poznawania i obrony prawdy religijnej. Podkreślił, że jest ona pokarmem dla umysłu, a fałsz trucizną.
Bp Dec wspomniał również o życiu i posłudze ks. prał. Jerzego Czernala, z okazji jego 80. rocznicy urodzin, który w lachach 1984-2017 pełnił urząd proboszcza w słupieckiej parafii. Jego życie jest przykładem służby Bogu i ludziom, a także wytrwałości w wierze.
2023-11-30 14:54
Ocena:+30Podziel się:
Reklama
Wybrane dla Ciebie
Patronka Dnia: Św. Katarzyna Aleksandryjska, patronka filozofów i szwaczek
O świętej Katarzynie pisano wiersze, komponowano pieśni. Malowali ją najwięksi artyści – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 25 listopada wspominamy św. Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Zginęła śmiercią męczeńską za rządów cesarza Maksymiana w Aleksandrii pod koniec III lub na początku IV wieku. Jej relikwie znajdują się w Egipcie na górze Synaj w klasztorze ku jej czci. Jest patronką filozofów, adwokatów, studentów, kolejarzy, kołodziejów, woźniców i szwaczek.
Jej życie i śmierć przypadły na czas wielkiego prześladowania chrześcijan, stąd niewiele o niej mamy świadectw historycznych. Z tego, co przetrwało, często ubarwione legendami, dowiadujemy się, że wywodziła się ze znamienitego, może nawet królewskiego rodu i że była obdarzona niezwykłą inteligencją. Jako jedna z nielicznych wówczas kobiet, otrzymała również dobre wykształcenie.
- Archidiecezja Krakowska będzie zawsze Ci wdzięczna za wieloletnią pracę duszpasterską, za wielką mądrość kapłańską. We wdzięcznej pamięci zachowają Cię klerycy i liczni kapłani, którzy tutaj dzisiaj przybyli, młodzież oazowa, duszpasterstwo rodzin – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
W środę 3 września odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Jana Szkodonia w Chyżnem. Na początku Mszy św. kanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. Grzegorz Kotala odczytał telegram kondolencyjny sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, w którym kard. Pietro Parolin poinformował, że Ojciec Święty Leon XIV łączy się duchowo z uczestnikami liturgii pogrzebowej „dziękując Bogu za gorliwą pasterską służbę śp. bp. Jana, którą podejmował dla dobra Kościoła, szczególnie w Archidiecezji Krakowskiej”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.