Reklama

Z życia Seminarium

Jesienne rekolekcje

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czas rekolekcji (z łac. recolectio - wewnętrzne skupienie) jest doskonałą okazją, aby głębiej spojrzeć na swoje życie. Dla nas, alumnów, oznacza sposobność lepszego przyjrzenia się swojemu powołaniu i zadaniom, jakie czekają każdego powołanego do służby w kapłaństwie. Tegoroczne nauki dla alumnów seminarium głosił o. dr hab. Andrzej Derdziuk OFMCap. W rekolekcyjnych konferencjach ukazywał on realia życia kapłańskiego ze swego 15-letniego doświadczenia pracy duszpasterskiej w Polsce i poza jej granicami, jak też z punktu widzenia teologa moralisty.
W swych konferencjach ojciec rekolekcjonista zawarł następujące tematy: nasza wiara, powołanie jako odpowiedź na zaproszenie Boga, Eucharystia w życiu alumna, rzeczywistość Kościoła, kapłaństwo tajemnicą miłosierdzia, modlitwa, Maryja Matką kapłanów.
Życie duchowe i czas rekolekcji to jedna wielka uczta zastawiona dla nas przez samego Boga. Jest to równocześnie czas wyjścia na "pustynię", by każdy człowiek, a zwłaszcza alumn mógł się spotkać z Bogiem. Czas rekolekcji to także czas solidnej pracy, by przyjąć kryterium Bożej obecnoŚci w swoim życiu. I ciągle nieustannie nawracać się, bo Bóg przychodzi do nas każdego dnia przez przeróżne wydarzenia. Ten czas, jak to nam mówi Pismo Święte, jest "czasem zbawienia i czasem sposobnym".
Powołanie do kapłaństwa jest zawsze powołaniem do szczęścia, bo to ku czemu zmierzam jest moją radością, jest moim wielkim szczęściem, a przez to będę "owocny" w posługiwaniu Kościołowi. Alumn, diakon i kapłan musi odkryć, że jego powołanie jest konkretnym kształtem powołania, które nosi w swoim sercu, ale też musi pamiętać, że "jeśli kto chce zachować swoje życie straci je, a kto je straci z powodu Chrystusa zachowa je na życie wieczne". Szczęście uzyskiwane w powołaniu jest owocem naszej pełnej przynależności do Chrystusa, bo kiedy będziemy umieli bezgranicznie poświęcić się, wtedy naprawdę będziemy szczęśliwi.
Powołanie trzeba bowiem odczytywać jako Boże prowadzenie nas przez całe nasze życie. Albowiem Bóg ciągle mówi do każdego z nas: "Ufajcie, jam zwyciężył świat".
Na zakończenie rekolekcji gorąco dziękowaliśmy Ojcu Rekolekcjoniście za cenne rady dotyczące naszej przyszłej posługi, posługi Bogu i ludziom. Jak również za świadectwo życia, za ukazywanie prawdy, że tylko ten kto pełni wolę Bożą, kto ściśle zjednoczy się z Nim, ten nie zginie mimo wielu trudności i przeciwności we współczesnym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: figura ojca Pio płacze krwią. Sprawę bada specjalna komisja

2026-05-23 11:24

[ TEMATY ]

figura ojca Pio

płacze krwią

specjalna komisja

Agata Kowalska

Święty Ojciec Pio

Święty Ojciec Pio

Leżąca nieopodal Neapolu Casalba stała się w ostatnich dniach miejscem pielgrzymek. Wszystko za przyczyną „nowego cudu” ojca Pio. Na twarzy stojącej przed kościołem figury Świętego odkryto „krwawą łzę”. Miejscowy proboszcz jest przekonany, że „nie jest to dzieło rąk ludzkich, ale znak od Boga”. Na polecenie biskupa sprawę bada specjalna komisja.

Włoskie media szeroko komentują domniemane nadprzyrodzone zjawisko, do którego doszło w parafii Matki Bożej Łaskawej w Casalbie. Jest to niewielka wioska, zamieszkana przez czterysta osób, położona w gminie Macerata Campania i należąca do archidiecezji Capua.
CZYTAJ DALEJ

Zwyciężczyni Eurowizji Dara: "Myślę, że Bóg jest najwspanialszy! Może otworzyć przed nami wszystkie drzwi"

2026-05-19 13:16

[ TEMATY ]

Eurowizja

PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Zwyciężczyni Eurowizji Dara z Bułgarii w zaskakującym wywiadzie wideo wyznała wiarę w Boga.

„Kocham Boga. Myślę, że Bóg jest najwspanialszy. Może otworzyć przed nami wszystkie drzwi”. Bułgarska zwyciężczyni Eurowizji, Dara, złożyła to zaskakujące wyznanie wiary w Boga w wywiadzie wideo dla niemieckiej gazety BILD.
CZYTAJ DALEJ

Honduras: biskupi potępili masakrę dwudziestu robotników rolnych

2026-05-24 15:50

[ TEMATY ]

masakra

honduras

dwudziestu robotników

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Konferencja Episkopatu Hondurasu wyraziła głębokie ubolewanie i oburzenie w związku z brutalnym aktem przemocy na północy kraju. W zbrojnym ataku na plantację palm olejowych w regionie Trujillo zginęło dwudziestu robotników rolnych - poinformował 23 maja portal Vatican News. Liczbę ofiar śmiertelnych w miejscowości Rigores potwierdził podczas konferencji prasowej rzecznik prokuratury krajowej Yuri Mora, określając tę zbrodnię jako jeden z najtragiczniejszych aktów przemocy ostatnich lat w departamencie Colón.

Wśród ofiar, pracujących przy zbiorach palm olejowych, było piętnastu mężczyzn, trzy kobiety oraz dwoje nieletnich, z których najmłodsze miało dziewięć lat. Według władz, ataku dokonali uzbrojeni członkowie gangów przestępczych, którzy otworzyli ogień do osób szukających schronienia w kościele przed rozpoczęciem pracy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję