Reklama

Wiara

Cuda nadal się zdarzają?

W obecnych czasach nadal oglądamy cuda. Słyszymy historie o niezwykłych uzdrowieniach, o objawieniach Maryi, o cudach eucharystycznych, o osobach, które doświadczyły śmierci klinicznej i widziały niebo, o ukazujących się aniołach oraz innych cudownych zdarzeniach. W naszej naukowej epoce znacznie łatwiej jednak odrzucić cuda, odwołując się choćby do takich dziedzin jak neuronauka, żeby wyjaśnić to, co wydaje się niewytłumaczalne – pisze w swojej książce „Śledztwo w sprawie cudów” Adam Blai, amerykański katolicki ekspert z zakresu demonologii religijnej i egzorcyzmów.

[ TEMATY ]

cuda

książki

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cuda nadal się zdarzają?

Reklama

Z zawodu jestem psychologiem, orzekałem również w sądzie; naukowo interesuję się funkcjonowaniem mózgu, a szczególnie analizą fal mózgowych. Piętnaście lat doświadczenia w tych obszarach sprawiło, że coraz częściej byłem angażowany w egzorcyzmy jako osoba świecka (określono mnie specjalistą lub „ekspertem” od demonologii i egzorcyzmów w diecezji Pittsburgh). Brałem udział oraz pomagałem w setkach egzorcyzmów i przez ponad dziesięć lat występowałam podczas krajowych konferencji o egzorcyzmach. Obrzędy egzorcyzmu mogą sprawować tylko księża za zgodą biskupa, uczestniczyłem jednak w nich, monitorując umysłowe zdrowie opętanych, sprawdzając, czy ofiara demonicznego ataku jest przygotowana i stabilna podczas obrzędu, a kiedy było trzeba, służyłem egzorcystom swoją wiedzą: tłumaczyłem, co robi demon i jaka reakcja byłaby najlepsza. Moja pewność w kwestiach ponadnaturalnych nie jest oparta tylko na wierze; została również zbudowana podczas wielu lat nadzwyczajnych doświadczeń oraz obserwacji. Niekiedy światopogląd lekarzy i specjalistów od zdrowia psychicznego pracujących z pacjentami też drży w posadach pod wpływem duchowej rzeczywistości, którą dostrzegają i której nie mogą zaprzeczyć. Jestem racjonalną osobą i byłoby irracjonalne, gdybym odrzucił świat duchowy po tym, co widziałem. Dotarłem do miejsca, w którym muszę oświadczyć, że to wszystko jest realne. Bóg istnieje. Aniołowie i demony istnieją. Świat duchowy istnieje. Jezus Chrystus jest żywy i obecny przy mnie, kiedy to piszę, oraz przy tobie, gdy to czytasz. Widziałem zbyt wiele dowodów, żeby temu przeczyć. Wiem jednak, że większość ludzi nie ma takiego doświadczenia. Wiem, że oni dają temu wiarę w jakimś stopniu, ale pragną mieć własne dowody.

Święci od zadań „cudownych”

Od początku istnienia Kościoła chrześcijanie oczekiwali i doświadczali cudów. Nikt nie ograniczał tych nadzwyczajnych zjawisk tylko do czasów biblijnych: Kościół zawsze rozumiał, że Bóg pozostaje aktywny wśród nas – aż do końca czasów. Co więcej, już na najwcześniejszym etapie Kościół wiedział, że modlitwa do wystawienników z nieba – świętych i aniołów – jest skuteczna. Kiedy ktoś umierał jako męczennik za wiarę lub po szczególnie świętym życiu, lokalna społeczność zaczynała go czcić, a potem to samo czynił Kościół powszechny. Ważne jest, abyśmy zrozumieli, że nie chodzi tutaj o kult świętych czy aniołów, lecz o proszenie ich w naszych intencjach, ponieważ mają oni bardziej bezpośredni dostęp do Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obecnie, żeby zapewnić wiernych o świętości danej osoby, Kościół przeprowadza proces kanonizacji. Kiedy ogłasza kogoś świętym, oznacza to, że możemy być pewni, iż osoba ta znajduje się w niebie i oręduje za nami u Pana. Możemy zatem czcić taką osobę, budować kościoły pod jej wezwaniem, upamiętniać ją podczas Mszy Świętej i włączać jej kult w kalendarz Kościoła. Postępowanie kanonizacyjne rozpoczyna się od zbadania życia kandydata na świętego przez biskupa miejsca, zwykle nie wcześniej niż pięć lat po śmierci danej osoby. Dochodzenie obejmuje wszystko, co dana osoba napisała, nagrała, świadectwa tych, którzy ją znali, i całe mnóstwo innych materiałów. Jeśli dojdzie do udokumentowanego cudu, najczęściej do uzdrowienia, kongregacja prosi o ogłoszenie osoby błogosławioną. Etap ten może nastąpić bez cudu, jeśli osoba zginęła śmiercią męczeńską. Beatyfikacja oznacza, że chociaż osoba nie może odbierać jeszcze kultu w całym Kościele, uznaje się, iż jest ona w niebie. Kościół wyznacza dzień w kalendarzu liturgicznym, podczas którego błogosławiony jest wspominany na razie tylko w diecezji lub w zakonie.

Cuda potwierdzające prawie zawsze są uzdrowieniami, gdyż najłatwiej je zbadać. Wymogi Kościoła dla cudownego uzdrowienia są następujące:

1. Musi być spontaniczne: uzdrowienie pojawia się samoistnie, a nie w odpowiedzi na jakieś zewnętrzne działania, na przykład leczenie. Uzdrowienie często następuje po zaprzestaniu wszelkiego leczenia, więc nie da się go wytłumaczyć.

2. Musi być natychmiastowe: uzdrowienie następuje w jednym momencie lub bardzo szybko. Cudowne uzdrowienia nie przypominają procesów biologicznych, jak choćby stopniowego powrotu do zdrowia.

3. Musi być całkowite: uzdrowienie nie może być częściowe. Dla przykładu cudowne uzdrowienie słuchu powinno obejmować pełną, nieograniczoną zdolność słyszenia normalną dla danego wieku.

4. Musi być trwałe: uzdrowienie nie może być krótką ulgą w chorobie, powinno być trwałym uzdrowieniem, na długie lata.

5. Lekarze nie są w stanie udzielić naturalnych wyjaśnień; medycyna nie zna mechanizmów, które mogły spowodować uzdrowienie.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ: „Śledztwo w sprawie cudów”

Czy mamy modlić się o uzdrowienie?

Reklama

Cudowne uzdrowienia były ważne za czasów Jezusa i dzisiaj też takie są. Chcemy nie tylko sami ufać, że Bóg odpowiada na nasze potrzeby w wyjątkowy sposób, ale także o tym słuchać. Nawet słuchanie o uzdrowieniu dodaje nam otuchy i nadziei, niekiedy bardziej niż inne rodzaje cudów. Łagodzenie cierpienia świadczy nie tylko o istnieniu Boga, ale również o tym, że On nas kocha i okazuje nam troskę. Co jednak decyduje o tym, kto otrzyma uzdrowienie? Podczas postępowania kanonizacyjnego zachęca się wiernych, aby prosili o cuda, i miliony ludzi na całym świecie modlą się o nie. Ale niewiele cudów jest weryfikowanych i upublicznianych, prawdopodobnie inne uznane uzdrowienia nie są podawane do wiadomości, ponieważ nie zostały wybrane jako dowód wspierający postępowanie. Sanktuarium w Lourdes, któremu poświęcimy uwagę w następnym rozdziale, daje nam pewien obraz liczby cudów. Każdego roku odwiedza to miejsce około sześciu milionów ludzi; od 1858 roku mamy do siedemdziesięciu zweryfikowanych uzdrowień. Nawet jeśli tylko trzydzieści procent odwiedzających szuka uzdrowienia, a reszta to rodzina i przyjaciele, daje nam to dwieście dziewięćdziesiąt jeden milionów ludzi, którzy modlili się o cud od 1878 roku. Oznacza to 0,0000002 procenta zatwierdzonych cudów. Czy jest to odzwierciedleniem ograniczonej działalności Boga, czy może istnieją inne czynniki?

Przypomnijmy sobie, że Tomasz z Akwinu zdefiniował cuda jako rzeczywistość niewytłumaczalną. Liczba uzdrowień, które potrafimy wyjaśnić, niewątpliwie wzrosła wraz z rozwojem nauki i wiele zjawisk, które kiedyś uznawano za cudowne, przestano tak postrzegać.

Święty Tomasz opisał trzy rodzaje cudów: zjawiska, które nie mogą zaistnieć w sposób naturalny (wskrzeszenie z martwych), które dopuszczają działanie natury, ale w innym porządku (przywrócenie wzroku osobie niewidomej od urodzenia), oraz występujące naturalnie, lecz w innym tempie (natychmiastowe ustąpienie infekcji i gorączki zamiast w ciągu kilku dni). Kościół bardzo wysoko ustawił poprzeczkę w procesie uznawania uzdrowienia za cudowne, żeby bezapelacyjnie oddzielić działanie Boga od naturalnego porządku. Ale czy Bóg działa tylko w ekstremalnych okolicznościach? Czy ogranicza się wyłącznie do sposobów, które definiujemy? Nigdy się nie dowiemy, ile razy subtelnie interweniował w sytuacji cierpienia modlących się wiernych w sposób, który nie odpowiada rygorystycznym i zarazem ostrożnym kryteriom Kościoła – a jednak była to prawdziwie cudowna interwencja.

Reklama

Pomysł modlitwy o uzdrowienie jest niemalże uniwersalny. Kiedy tracimy kontrolę nad swoim życiem, zwracamy się do Boga, żeby poniekąd odzyskać ją dzięki Niemu. Jeśli skłoni się On ku naszej woli, znowu wszystko będzie dobrze. Uważam jednak, że uniwersalność tego typu modlitwy ma jeszcze inne wyjaśnienie: w pewnym sensie wiemy, że uzdrowienia są powszechniejsze niż jeden cud na milion uznany w Lourdes. Z pewnością nie tylko ja słyszałem wiele historii o modlitwie, która ocaliła czyjeś życie lub złagodziła cierpienie. Historie te mogą nie przejść rygorystycznych naukowych ocen, ale Bóg nie jest ograniczony przez naukę i nie wszystko, co jest dla niej „wytłumaczalne”, wydarzyło się w sposób czysto naturalny. Sądzę, że Boże uzdrowienia są liczne, a o większości nigdy nie usłyszymy. Miliony ludzi mogły zostać uzdrowione po cichu. Znam księdza, który wystawia święte relikwie, w tym duży fragment krzyża Pańskiego. Otrzymuje on tysiące e-maili od ludzi, którzy piszą, że zostali uzdrowieni, gdy dotknęli relikwii. Wielu przesyła mu dokumentację medyczną. A jest to posługa jednego księdza. Ile było innych cichych uzdrowień? Jezus nie przyszedł po to, żeby ignorować nasze prośby, ale jak sam zaświadczył – po to, aby owce „miały życie, i miały je w obfitości” (J 10, 10).

ADAM BLAI – magister psychologii oraz katolicki ekspert z zakresu demonologii religijnej i egzorcyzmów w diecezji Pittsburgh. Jest członkiem pomocniczym Międzynarodowego Stowarzyszenia Egzorcystów w Rzymie. Prowadzi szkolenia dla egzorcystów w całym kraju. Jest autorem wielu książek dotyczących egzorcyzmów. Współpracuje m.in. z telewizją EWTN.

*fragment pochodzi z książki: „Śledztwo w sprawie cudów” autorstwa Adama Blaia, wydanej przez Wydawnictwo Esprit

2023-09-19 19:13

Oceń: +14 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Męczennik podzielonego Kościoła: Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola jest jednym z najbardziej znanych polskich świętych. Jednak o jego wspaniałej działalności apostolskiej, zdumiewającym świadectwie życia zakonnego, umiłowaniu Kościoła i ludzkich dusz, trosce o duchowe dobro Kościoła i jego jedność mówi się wciąż za mało. Najnowsza książka autorstwa Czesława Ryszki pt. „Andrzej Bobola Orędownik Polski. Życie, męczeństwo, świętość” (wyd. Biały Kruk) to opowieść o niezwykłej historii wielkiego Polaka i bohatera Kościoła – św. Andrzeja Boboli, którego życie i dziedzictwo stanowią nie tylko inspirujący przykład odwagi i wiary, ale także nieocenioną wartość dla naszej Ojczyzny.

Andrzej Bobola herbu Leliwa, ksiądz, zakonnik, dziś patron Polski, żył w latach 1591-1657, w niebywale burzliwym czasie wielkich zagrożeń dla Ojczyzny i Kościoła katolickiego. Zginął w sposób szczególnie okrutny z rąk Kozaków, którzy chcieli mu nawet darować życie pod warunkiem wyrzeczenia się przezeń wiary katolickiej. Mimo wyjątkowo bestialskich tortur – odmówił. Umierał w strasznych męczarniach. Ginęło wtedy wielu katolików na wschodzie Rzeczypospolitej Obojga Narodów; grzebano ich pospiesznie, szybko zapominając o miejscach pochówku. Tak samo było z o. Andrzejem Bobolą, który jednak w 1702 r. ukazał się jako zakonnik w Pińsku i poprosił o odnalezienie jego trumny. 19 kwietnia tegoż roku trumna rzeczywiście została wydobyta na światło dzienne. Po jej otwarciu okazało się, że zwłoki Męczennika w ogóle nie mają oznak rozkładu! Obok samego objawienia był to widomy znak od Niebios, że Męczennik jest ich wybrańcem. Przybyły z zaświatów o. Andrzej Bobola obiecał wówczas mieszkańcom Pińska, że wybawi ich z rąk szwedzkich żołdaków, którzy pustoszyli kraj podczas wojny północnej. Dotrzymał słowa; Pińsk cudem ocalał.
CZYTAJ DALEJ

Najkrótsze i najdłuższe pontyfikaty

Niedziela legnicka 46/2007

Margita Kotas

Listopad jest szczególnym czasem, gdy odwiedzamy cmentarze, i stając przy grobach naszych bliskich myślimy o przemijaniu, o wieczności. Wspominamy tych wszystkich, którzy od nas już odeszli: małżonków, rodziców, dobrodziejów, ale i ludzi wybitnych, zasłużonych dla naszej Ojczyzny, ale i dla Kościoła. Dziś chcemy przypomnieć pontyfikaty papieży. Wielu z nich zostało świętymi, ale o wielu zapomniała historia.

Historia papiestwa odnotowała 264 pontyfikaty. Poczet papieży to wielka mozaika osobowości i cech charakterologicznych. O długości poszczególnych pontyfikatów w sposób znaczący decydował wiek papieży elektów, który w momencie wyboru bardzo często wynosił 80 lat. Stan zdrowia papieży elektów niekiedy uniemożliwiał im spełnienie podstawowych czynności związanych z piastowaniem tego urzędu. Na ich pontyfikat miały również wpływ uwarunkowania polityczne, a nawet warunki atmosferyczne.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu skierował do wiernych Słowo pożegnalne po śmierci papieża Franciszka

2025-04-21 15:01

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

śmierć Franciszka

Karol Porwich/Niedziela

Przez ponad 12 lat prowadził wspólnotę Kościoła, naśladując w posługiwaniu Piotrowym wzór biedaczyny z Asyżu - napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Słowie pożegnalnym po śmierci Ojca Świętego Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję