Reklama

Niedziela Legnicka

Muzyka baroku w Bolesławcu

Muzyka baroku w Bolesławcu

W poniedziałek 11 września wnętrze bazyliki Wniebowzięcia NMP w Bolesławcu wypełniło się muzyką baroku, a dokładniej - muzyką Antonio Luca Vivaldiego.

2023-09-13 14:33

ks. Waldemar Wesołowski

Przed bolesławiecką publicznością wystąpili: European UnionBaroque Orchestra pod batutą Enrico Onofri i kierownictwem Mario Martinoli, Chór Dziewczęcy Narodowego Forum Muzyki pod kierownictwem Małgorzaty Podzielny oraz solistki: Carlotta Colombo, Jone Martinez, Margherita Maria Sala. Wszystko to w ramach 58. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z muzyką klasyczną w Europie. Poza Wrocławiem, gdzie odbywa się większość koncertów, festiwal dociera także do mniejszych ośrodków, w tym po raz kolejny do Bolesławca.

Warto zauważyć, że wśród wykonanych utworów były kompozycje sakralne, liturgiczne, które były i są nadal okazją do doświadczenia sacrum, zachęcają do kontemplacji Boga. – Utwory te powstawały w epoce baroku, w tym samym czasie, kiedy wnętrze naszej świątyni poddano barokizacji. A zatem muzyka baroku w barokowym wnętrzu musi brzmieć wyjątkowo – dodał ks. Jarosiewicz.

Po powitaniach i słowie gospodarzy przyszedł czas na muzykę i śpiew. Rzeczywiście, barokowa muzyka Vivaldiego wybrzmiała wyjątkowo w barokowym wnętrzu bazyliki.

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

foto

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą – strzegą – prowadzą

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

anioł

anioły

Anioł Stróż, XVIII wiek

Są jednymi z najbardziej tajemniczych istot pojawiających się na biblijnych kartach. Uczestniczą w najważniejszych momentach historii zbawienia. Interweniują w naszym życiu niczym agenci do zadań specjalnych i nie afiszują się ze swoją obecnością. Kim są, czym się zajmują i jak wyglądają?

Anioły znajdują się nie tylko w niebie, choć wydaje się, że jako dla istot czysto duchowych jest to dla nich naturalne miejsce. Ich najważniejszymi zadaniami są poznawanie, wielbienie, chwalenie i miłowanie Boga. Pełnią jeszcze jedną funkcję: opiekują się ludźmi. Poznajmy Bożych posłańców przez ich czyny na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Pytania o Anioła Stróża

Anioł Stróż jest zawsze bliski człowiekowi wierzącemu. Towarzyszące nam od dzieciństwa proste modlitwy do Anioła Stróża, obrazki przedstawiające kroczącego za dzieckiem zatroskanego anioła z rozpostartymi skrzydłami rodzą wciąż pytania: Kim jest Anioł Stróż? Jaki on jest? Ilu jest Aniołów Stróżów? To oczywiste, że chcemy więcej wiedzieć o kimś, kto jest nam szczególnie bliski

Pytamy więc: Czy wszyscy ludzie mają swego Anioła Stróża czy wyłącznie chrześcijanie? Każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. W starotestamentalnej Księdze Tobiasza archanioł Rafał pojawia się w roli towarzysza młodego Tobiasza (por. Tb 5, 4n). Dzieje Apostolskie wspominają anioła św. Piotra (por. Dz 12, 15). Anioła Stróża ma każdy człowiek, także wyznawca innej religii czy osoba niewierząca. Jest on więc dany każdemu człowiekowi. A więc, ilu jest ludzi na świecie, tylu jest Aniołów Stróżów.

CZYTAJ DALEJ

Kety: klaryski od Wieczystej Adoracji wybrały władze na nową kadencję

2023-10-02 20:16

[ TEMATY ]

klaryski

diecezja.bielsko.pl

W kęckiej wspólnocie klarysek od Wieczystej Adoracji 2 października r. odbyły się elekcje. Mniszki wybrały swą ksienię (przełożoną) i zarząd na nową kadencję.

W obecności delegata biskupiego o. Ezdrasza Biesoka OFM i skrutatorów ks. Czesława Chrząszcza oraz kapelana ks. Józefa Lacha SCJ wybranymi zostały: s. M. Goretti Witos – ksieni, s. M. Franciszka Hajduk – wikaria i I radna, s. M. Maksymiliana Stachura – II radna, s. M. Laura Żyrek – III radna i s. M. Kamila Grabowska – IV radna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję