Reklama

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje Duszpasterzy Ludzi Pracy

Nieść nadzieję

W dniach 7-10 lutego na Jasnej Górze odbywały się rekolekcje duszpasterzy ludzi pracy. W spotkaniu uczestniczyło 50 kapłanów, którzy pełnią posługę w środowiskach robotniczych i pracowniczych. Mszy św. koncelebrowanej na rozpoczęcie rekolekcji przewodniczył przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej bp Kazimierz Ryczan, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Podczas czterodniowego spotkania księża zastanawiali się, w jaki sposób pomóc ludziom pracy w kształtowaniu sumień i charakterów w życiu rodzinnym i zawodowym. Próbowali również znaleźć sposób na dotarcie do człowieka, dla którego w obecnych czasach często ważniejsze jest „mieć” niż „być”.
Konferencje głosił ks. dr Stanisław Dyk z Katedry Homiletyki na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Oprócz słuchania rozważań kapłani spotykali się na codziennej Mszy św., Jutrzni, Nieszporach i Apelu Jasnogórskim. W programie były także przewidziane spotkania duszpasterskie.
- Tematyka rekolekcji dla nas, kapłanów, i w ogóle dla ludzi wierzących może być tylko jedna - Jezus Chrystus, który jest punktem odniesienia jako miejsce styczne, jako klucz do wszystkiego, do zrozumienia zarówno swego życia chrześcijańskiego, jak i kapłaństwa oraz apostolstwa, które się w kapłaństwie zawiera - powiedział ks. Dyk.
Rekolekcjonista zaznaczył, że w obecnych czasach najważniejsze jest, by duszpasterz ludzi pracy niósł ludziom nadzieję. - Jeżeli jesteśmy wierzący, pamiętamy, że nasze życie nie jest przypadkiem, nie jesteśmy osamotnieni, mamy świadomość, że nad tym światem Ktoś czuwa. Jest to nasz dobry Ojciec, On nas prowadzi, On ma receptę na wszystko, On potrafi naprawić krzywdy, wykorzystywanie, niedolę, ból. My nie możemy stracić tej nadziei - wyjaśniał ks. Dyk.
Duszpasterze zwracali uwagę na trudne problemy środowiska ludzi pracy. - Panuje bezrobocie, w wielu przypadkach ludzie są zagubieni, ale zawsze kierują swoje oczy w stronę duszpasterza z nadzieją na pomoc, na zrozumienie, na wsparcie. I dlatego do tych rekolekcji przywiązujemy dużą wagę i robimy wszystko, żeby wyjechać stąd z większym doświadczeniem, aby, wracając do parafii, wyrażać to, co najlepsze, co tutaj wobec opinii innych wydało zamierzone efekty - wyjaśniał ks. Marian Haczyk z Sędziszowa.

Reklama

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Bp Ryszard Karpiński dziękuje

Serdecznie dziękuję za nadesłane mi życzenia świąteczne i noworoczne, za gratulacje i dobre życzenia z okazji 25. rocznicy sakry biskupiej i 75. urodzin, za obecność na uroczystej Liturgii z tej okazji w dniu 27 grudnia 2010 r. w archikatedrze lubelskiej razem z 24 biskupami, 205 kapłanami i ok. 3 tys.wiernych oraz za duchową łączność za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam oraz innych mediów.
Pragnę zapewnić o wzajemnej gorącej modlitwie w Lublinie i w Rzymie, gdzie uczestniczyłem w dniach 14-21 stycznia br. w obchodach 100. rocznicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego, w którym mieszkałem w latach 1963-69, podczas studiów na Papieskim Instytucie Biblijnym i Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu „Angelicum”.
W ciągu tego tygodnia byłem obecny na modlitwie „Anioł Pański” z Papieżem na Placu św. Piotra (w niedzielę 16 stycznia) oraz miałem sposobność dwukrotnie spotkać się z Ojcem Świętym Benedyktem XVI podczas audiencji specjalnej w poniedziałek 17 stycznia; podziękowałem wówczas za specjalne błogosławieństwo apostolskie na srebrny jubileusz posługi biskupiej i poinformowałem o wspaniałej uroczystości w archikatedrze.
Natomiast podczas audiencji ogólnej w środę 19 stycznia wyraziłem radość w imieniu Kościoła lubelskiego za podpisanie dekretu o beatyfikacji Jana Pawła II. 18 stycznia koncelebrowaliśmy Mszę św. z całą wspólnotą Instytutu w Grotach Watykańskich przy grobie św. Piotra i jego następcy sługi Bożego Jana Pawła II, pod przewodnictwem i z homilią księdza prymasa Józefa Kowalczyka, oraz 20 stycznia - ponownie z Polonią rzymską i z pielgrzymami do Wiecznego Miasta, pod przewodnictwem i z homilią kard. Józefa Glempa.
W samym Instytucie - oprócz historycznych referatów i świadectw - uroczystej Liturgii w kaplicy 19 stycznia, we wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, założyciela Instytutu, przewodniczył i homilię głosił kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.
Organizatorami tej wspaniałej uroczystości byli: ks. prał. dr Bogusław Kośmider, obecny rektor, i bp Jan Kopiec z Opola. Oczywiście, odwiedziłem też biuro Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, w którym pracowałem w latach 1971-85, oraz kilka innych instytucji i osób. Zdjęcia z audiencji można obejrzeć i zamówić w internecie pod adresem: www.photovat.com lub Fotografia Felici, a relacja z uroczystości w archikatedrze jest na stronie internetowej Radia Maryja, a także na You Tube.

Biskup Ryszard Karpiński

Zaproszenie

Muzycy kościelni

Krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski o. Nikodem Kilnar zaprasza na 2. Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, która odbędzie się 7 maja 2011 r. W zaproszeniu czytamy: „Przychodzimy tu jako muzycy kościelni, jako pielgrzymi, aby prosić o Boże Miłosierdzie, bo wiemy, że pogański świat nie może dać życia, nie może uwolnić od złego, nie może dać sprawiedliwości, tej sprawiedliwości, która objawiła się w przebaczeniu i miłosierdziu. Przybywamy tu, aby przeżywać Eucharystię, która jest duszą Kościoła, korzystać z Bożego Miłosierdzia i uczyć się służenia tym miłosierdziem naszym bliźnim, by bardziej wchodzić we wspólnotę Kościoła, zgodnie z zamysłem Boga. Przybywamy tu, aby dziękować Bogu za życie, za posługę muzyka kościelnego, za doświadczenie Boga w życiu i w naszej liturgicznej posłudze.
Chcemy też wyśpiewać Panu Bogu dziękczynne «Magnificat» za beatyfikację Jana Pawła II, który był i jest dla nas jasnym drogowskazem do życia całkowicie oddanego Bogu. O. Nikodem Kilnar zaprasza na pielgrzymkę wraz z duszpasterzami muzyków kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych oraz Stowarzyszeniem Jasnogórska Szkoła Chóralna. Zaproszenie jest skierowane do dyrygentów, organistów, chórów, scholi liturgicznych, kantorów, zespołów wokalno-instrumentalnych i innych, którzy chcą się razem modlić 7 maja na Jasnej Górze. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Z Maryją, do pełni komunii z Bogiem”. Organizatorzy proszą o zgłoszenie swojego uczestnictwa do 30 kwietnia 2011 r. pisemnie lub e-mailem pod adresem: prezes.zg@caecilianum.eu lub na stronie: www.caecilianum.pl.

Zapowiedzi

25-26 lutego - Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Elbląskiej

25-28 lutego - 36. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu „Światło-Życie”

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski związana jest ze ślubami lwowskimi Jana Kazimierza - wyjaśnia o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Śluby te były wyrazem wdzięczności za cudowną obronę Jasnej Góry i ocalenie Ojczyzny. Jan Kazimierz obrał wtedy Maryję Królową i Matką swoją i swoich poddanych, całego królestwa. - Ciekawą rzeczą jest to, że Maryja sama wybrała sobie ten tytuł, bo w 1608 r. objawiła się mieszkającemu w Neapolu włoskiemu misjonarzowi, o. Juliuszowi Manicinelli z zakonu jezuitów, który był czcicielem polskich świętych - dodał o. Bortnik. Włoski misjonarz podczas modlitwy zastanawiał się nad najpiękniejszym tytułem, jakim uhonorować można Matkę Bożą. Ukazała mu się wtedy sama Maryja pytając, dlaczego nie nazwie Jej Królową Polski. Maryja uzasadniła swoją prośbę tym, że jest to naród, który sobie wybrała, naród, który Ją czci. Kiedy w 1610 r. o. Manicinelli przyjechał do Polski i odprawiał Mszę św. w katedrze na Wawelu kolejny raz objawiła mu się Matka Boża ponawiając swoje życzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję