Reklama

Kościół

Od jutra na ŚDM rejestracja tylko przez system portugalski

31 maja to ostatni dzień rejestracji na Światowe Dni Młodzieży przez system polski. Od 1 czerwca do 26 lipca rejestracja będzie możliwa tylko bezpośrednio, czyli przez system portugalski. Światowe Dni Młodzieży potrwają od 1-6 sierpnia w Lizbonie. W tej chwili jest zarejestrowanych około 25 tys. Polaków.

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

facebook.com/sandomierzSDM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk precyzuje: – Od 1 czerwca w systemie polskim następują zmiany w rejestracji, polegające na tym, że nie będzie już możliwe rejestrowanie przez system polski w makrogrupach polskich. Rejestracja na wydarzenia w Lizbonie będzie możliwa do 26 lipca przez portugalski system rejestracji.

Linki do rejestracji przez system portugalski, a także instrukcja „krok po kroku” znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tzw. makrogrupy powstały we wrześniu ubiegłego roku. Mają na celu koordynowanie zapisów przez system polski. Obecnie w Polsce powstały 3 makrogupy po ok. 5 tysięcy osób. Łączna liczba osób zarejestrowanych przez system polski wynosi w tym momencie 17 tys., ale liczba Polaków w Lizbonie może sięgnąć 25 tys., bowiem do listy z diecezji doliczyć trzeba jeszcze młodzież polskiego pochodzenia rejestrującą się w innych krajach oraz tych, którzy zostali zapisani np. w ramach międzynarodowych wspólnot czy duszpasterstw zakonnych. Tak uczynili np. franciszkanie czy oblaci.

Ceny pakietów pielgrzyma

Reklama

Przewidziane zostały trzy rodzaje pakietów z różnymi wariantami, spełniającymi różne potrzeby grup pielgrzymkowych. Wszystkie pakiety zawierają: plecak pielgrzyma, ubezpieczenie NNW, bezpłatny transport w Lizbonie w okresie ŚDM. Niektóre z pakietów obejmują również zakwaterowanie i/lub wyżywienie. Wartość odpowiednich składek została ustalona w euro. Ceny pakietów w zależności od wariantu znajdują się na stronie sdmpolska.pl.

Oczywiście pakiety pielgrzyma nie obejmują transportu z kraju macierzystego. Z Polski wyruszą: 98 grupy autokarowe, 279 – samolotowe, 2 rowerowe i 101 grup – korzystających z prywatnego środka transportu.

Wciąż brakuje wolontariuszy

Organizatorzy ŚDM w Lizbonie zgłaszają, że wciąż brakuje ok. 5 tysięcy wolontariuszy. Osoby pragnące włączyć się w wolontariat mogą rejestrować się obecnie tylko bezpośrednio przez system portugalski.

Wolontariat krótkoterminowy rozpocznie się 23 lipca i potrwa do 7 sierpnia 2023 (daty podróży). Rekomendowany wiek wolontariuszy to między 18 a 35 rokiem życia. Wolontariat poprzedzają szkolenia on-line. Obecnie liczba zarejestrowanych wolontariuszy z Polski to 500 osób. Są to przede wszystkim grupy harcerzy i młodzi z różnych struktur: wspólnot, ruchów, stowarzyszeń.

Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Zostanie ono poprzedzone Dniami w Diecezjach – 26 do 31 lipca.

2023-05-31 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia/ Rozpoczęły się poprzedzające ŚDM Dni w Diecezjach

[ TEMATY ]

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

Archidiecezja Krakowska

W środę na terenie całej Portugalii rozpoczęły się Dni w Diecezjach, czyli wydarzenia religijno-kulturalne poprzedzające Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) w Lizbonie. Do 31 lipca blisko 68 tys. młodych katolików będzie brać udział w rozmaitych imprezach dzieląc się swoją wiarą.

Podziel się cytatem Część polskich grup dotarła we wtorek do maryjnego sanktuarium w Fatimie, gdzie obecny jest m.in. ordynariusz archidiecezji krakowskiej, arcybiskup Marek Jędraszewski.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania różańcowe bł. Honorata Koźmińskiego

2025-10-12 20:54

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

Uwielbiam Cię, Jezu! Uwielbiam Ciebie, który będąc Bogiem, raczyłeś stać się Człowiekiem, ażeby nas upodobnić do Siebie. Odciskaj przez żywą wiarę, coraz głębiej i wyraźniej pieczęć podobieństwa swojego Boskiego Oblicza w naszych duszach.
CZYTAJ DALEJ

700 - lecie parafii

2025-10-12 23:45

Biuro Prasowe AK

- Światłości Chrystusa musimy za wszelką cenę bronić w sobie, mimo że świat ma swoje mroki i ciemności i nie raz dąży za wszelką cenę do tego, żeby w nas to światło zagasić. Nie wolno do tego dopuścić. Trzeba przy świetle Chrystusa trwać – mówił abp Marek Jędraszewski w Jaworniku, podczas obchodów 700-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na początku Mszy św. ks. Władysław Salawa, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego wyraził radość, że abp Marek Jędraszewski przeżywa ten ważny jubileusz ze wspólnotą parafialną. Zaznaczył, że pierwsze wzmianki o kościele w Jaworniku pochodzą z 1305 r. Parafię erygowano w 1325 r., odnotowując ją w spisie świętopietrza i nadając jej wezwanie Odnalezienia i Wywyższenia Krzyża Świętego. – Od tej pory krzyż stał się sercem tej ziemi, a parafia żywą cząstką Kościoła Chrystusowego. Wiele pokoleń na przełomie tych siedmiu wieków podejmowało ogromny wysiłek i trud kształtowania duchowego i materialnego oblicza tej parafii – mówił ks. Władysław Salawa. – Duchowe dziedzictwo wiary i pobożności naszych przodków podejmujemy w duchu wielkiej odpowiedzialności – dodawał proboszcz parafii. Poprosił on także arcybiskupa o poświęcenie okolicznościowej tablicy upamiętniającej jubileusz parafii oraz złotej róży, którą dla Matki Bożej Jawornickiej ufundowały Koła Żywego Różańca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję