Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był otwarty na Boga

– Kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był wrażliwy i otwarty na Boga, aby stawał się coraz bardziej Boży – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 27 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z WMSD, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii i parafii praktyk duszpasterskich neoprezbiterów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.

W homilii abp Depo podkreślił, że „przeżywamy szczególny czas modlitw o dary Ducha Świętego, który zwołuje nas dzisiaj do świątyni katedralnej, aby sześciu diakonów głębiej związało się z Chrystusem, który jest Jedynym i Wiecznym Kapłanem i Jedynym Pośrednikiem w sprawach pomiędzy Bogiem a ludźmi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup przypomniał słowa, które 26 maja 2006 r. na Jasnej Górze powiedział Benedykt XVI: „Jak ważne jest byśmy uwierzyli w moc wiary, w możliwość nawiązania dzięki niej bezpośredniej więzi z żywym Bogiem! (…) Maryja, czuwając z apostołami na modlitwie, uczyła ich wytrwałości w wierze. Jej wiara przekonywała, że Duch Święty w swojej mądrości zna dobrze drogę, którą ich prowadzi, że można zaufać Bogu, oddając Mu całkowicie do dyspozycji siebie, swoje talenty i ograniczenia oraz swoją przyszłość”.

Reklama

– Potwierdzamy dzisiaj tę maryjną szkołę wiary i zjednoczenia z Chrystusem, choć zdajemy sobie sprawę z faktu, o którym mówił św. Paweł w liście do Koryntian, że nosimy ten skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas. Odkrywamy, że Jezus stając się naszym bratem w człowieczeństwie nie przestaje być także Nauczycielem i Panem – mówił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „cała tajemnica łaski wybrania i posłania spoczywa w Jego ręku. To On nas namaszcza i posyła do głoszenia Ewangelii ubogim w Duchu Świętym. To On nas namaszcza i posyła dla scalenia serc ludzkich. Z Jego serca wypływa moc sakramentu kapłaństwa i wszelkie dobro, które otrzymaliśmy. Dlatego w Nim złożyliśmy cała nasza nadzieję”.

Karol Porwich/Niedziela

– Co oznacza owo bycie kapłanem Jezusa Chrystusa przez tajemnicę nałożenia rąk apostolskich? – pytał abp Depo. – To znaczy stać przed Bogiem, aby Mu służyć w pokorze, czyli w poczuciu tajemnicy wybrania po imieniu – odpowiedział.

– Dlatego musi ponownie w naszym życiu zabrzmieć, nie wyście Mnie wybrali, ale ja was wybrałem. Inicjatywa zawsze leży po stronie Boga. Te słowa oznaczają życie w obecności Boga, a także posługę w imię Boga wobec ludzi – kontynuował arcybiskup.

– Stawać przed Bogiem i czuwać w prawdzie głoszenia Ewangelii to pierwsze zadanie kapłana wobec powierzonych mu ludzi. To stawanie przed Bogiem daje siłę i odwagę, aby przeciwstawiać się narastającym siłom zła i wszelkiego rodzaju kłamstwa – przypomniał neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Arcybiskup w kontekście dzisiejszych czasów powiedział za Benedyktem XVI: „Może dzisiaj nie jest modne ukazywanie Kościoła wojującego (Ecclesia militans). W rzeczywistości jednak coraz lepiej rozumiemy, że jest prawdziwe, oddaje coś z prawdy. Widzimy, że zło chce opanować świat i konieczne jest podjęcie walki ze złem. Widzimy, że zło posługuje się w tym wieloma sposobami: okrutnymi, uciekając się do różnych form przemocy, ale też udaje dobro i w ten sposób narusza moralne fundamenty społeczeństwa”.

– Chrystus powiedział do nas: «Odwagi, Jam zwyciężył świat» – dodał arcybiskup.

Karol Porwich/Niedziela

Zwrócił uwagę na wydarzenia ostatnich dni w Europie i świecie. – W Hiszpanii przygotowano podręcznik szkolny pt. „Wychowanie cywilno-etyczne”, w którym nie tylko nie uwzględniono odniesienia religijnego do Boga, ale prawa rodziców do dzieci. U nas również próbuje się wprowadzić w szkole model europejski, w którym religia, Ewangelia, Kościół, Jego historia, czy nawet historia naszego narodu są ukazywane jako relikt przeszłości, a nieraz wprost jako argument przeciwko rozumowi – stwierdził abp Depo i dodał: – Rozum współczesnego człowieka znów chce ustalać prawa i granice dobra i zła poza Bogiem.

– Rozumiemy kapłańskie stawanie przed Bogiem i odpowiedzialność przed Bogiem każdego z nas. Nie można odgradzać codziennego życia od życia Bożego. Zadaniem kapłana jest stawanie z odwagą w imieniu Boga przed ludźmi – podkreślił i zaapelował do nowych kapłanów: – Nie lękajcie się kiedy spotkacie się z odrzuceniem, bo budujecie swoje życie na Miłości Ukrzyżowanej, która zwycięża świat prawdą i przebaczeniem w imię Chrystusa. Wiara w Niego i moc sakramentu kapłaństwa musi przechodzić próby. Ale pamiętajcie On jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata. Bo nie głosimy siebie samych, ale Chrystusa.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

– Nasze posłuszeństwo wyraża się również w tym, że wierzymy z Kościołem i mówimy w jedności z Kościołem i w jedności z Piotrem. To razem z Nim jesteśmy współpracownikami Prawdy. Ta Prawda jest uosobiona w Jezusie Chrystusie i idzie do nas – wskazał arcybiskup.

Na zakończenie zacytował słowa św. Jan Paweł II z przemówienia w Watykanie do pielgrzymów z WSD w Radomiu, z 9 grudnia 2003 r.: „Niech nie opuszcza was wiara, że na drogi świata wychodzi z wami sam Zmartwychwstały i że wyposażył was w moc Ducha Świętego. Wtedy wasze oddanie Bogu i ludziom nie będzie ciężarem, ale ufnym i radosnym uczestnictwem w odwiecznym kapłaństwie Chrystusa. (…) Niech w waszym życiu teraz, a szczególnie w kapłaństwie nie braknie miejsca na modlitwę. Owszem, dokładajcie wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się do kapłańskich zadań, przez solidne zdobywanie wiedzy — nie tylko teologicznej, ale również w dziedzinach, które pomogą w porozumieniu ze współczesnym człowiekiem — czy też przez nabywanie duszpasterskiej praktyki, ale oprzyjcie to przygotowanie na solidnym fundamencie modlitwy. Kładę wam to na serce: bądźcie ludźmi modlitwy, a uda się wam naśladować to, co sprawować będziecie”.

– Niech te słowa św. Jana Pawła II staną się ciałem w waszej posłudze i w waszym życiu – życzył neoprezbiterom.

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Święcenia prezbiteratu otrzymali diakoni: Adrian Figurski (parafia Ducha Świętego w Grudziądzu), Karol Iwańczak (parafia św. Stanisława Kostki w Częstochowie), Mariusz Mroczkowski (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Krzysztoporskiej) Tomasz Nowak (parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie), Sebastian Woźniak (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach) i Paweł Wilk (parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Żarkach).

Patronem rocznika jest św. Jan od Krzyża (1542-1591), wielki mistyk hiszpański i doktor Kościoła.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje, które poprowadził ojciec duchowny WMSD ks. Michał Pabiańczyk.

Karol Porwich/Niedziela

Natomiast, wieczorem 26 maja, w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie złożyli uroczyste wyznanie wiary, uznania prymatu biskupa Rzymu oraz przyjęcia nauczania Kościoła katolickiego, a także przysięgę wierności i posłuszeństwa przed przyjęciem świeceń prezbiteratu.

W homilii ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor WMSD wskazał na potrójne zadanie jakie mają do wypełnienia prezbiterzy: nauczanie, uświęcanie i służenie ludowi Bożemu.

– Te trzy zadania kapłanów można zogniskować w pięknym obrazie Dobrego Pasterza – kontynuował ksiądz rektor i wskazał, że pasterz to ten, który broni, karmi i przewodzi swoim owcom.

Ksiądz rektor przypomniał również słowa św. Grzegorza Wielkiego, który nauczał, że troska o dusze, rząd dusz to sztuka nad sztukami. Diakoni podpisali wyznanie wiary na ołtarzu i złożyli przysięgę na księgę Ewangelii.

2023-05-27 16:15

Ocena: +7 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apelowe „głosów zbieranie” 2021 r.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

apelowe głosów zbieranie

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo
24 grudnia 2021 r. W tę Świętą Noc za Autorem Listu do Hebrajczyków potwierdzamy, że „Jezus Chrystus wczoraj, dziś, ten sam także na wieki”. Jezus Chrystus narodzony w Betlejem z Dziewicy Maryi. Jezus Chrystus Ukrzyżowany jest Zmartwychwstałym Panem życia i śmierci. Jezus Chrystus jest z nami w sakramentach wiary Kościoła i rodzi się na Ołtarzach pod postacią chleba i wina, aż do skończenia świata. Maryjo, uproś nam łaskę ufnej wiary, niezawodnej nadziei i głębi miłości!
CZYTAJ DALEJ

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała Olszewskiego

2024-12-24 11:49

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

stres pourazowy

Profeto

Mecenas Krzysztof Wąsowski przekazał dziennikarzom Telewizji wPolsce24 budzące niepokój informacje o stanie zdrowia ks. Michała Olszewskiego. Jednocześnie poinformował, że duchowny modli się za wszystkich i odprawi Mszę „za wiernych, widzów i dziennikarzy telewizji wPolsce24, którzy walczyli o jego uwolnienie”.

Podziel się cytatem — przekazał mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego, czytamy na portalu wPolityce.pl
CZYTAJ DALEJ

Całe swoje życie służył ludziom

2024-12-28 21:02

Biuro Prasowe AK

– Pasuje ks. Adam do przypowieści o talentach w całości i zostawia nam zachętę, że warto wykorzystać każde uzdolnienie i możliwości dla mnożenia dobra dla pożytku braci i sióstr w Kościele i to w każdych warunkach – mówił ks. Józef Morawa w czasie uroczystości pogrzebowych ks. prof. Adama Kubisia w Mogilanach.

Gromadzimy się by pożegnać, a przede wszystkim Panu Bogu podziękować za życie i dokonania śp. ks. inf. Adama Kubisia – wieloletniego profesora najpierw Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a później Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Dziękujemy Panu Bogu zwłaszcza za jego, pełną prawości, posługę myślenia, posługę budowaną na trwałych fundamentach wiary, nadziei i miłości – mówił abp Marek Jędraszewski na początku Mszy św. pogrzebowej byłego rektora PAT. Metropolita krakowski przewodniczył liturgii w parafii św. Bartłomieja w Mogilanach drugiego dnia uroczystości pogrzebowych śp. inf. Kubisia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję