Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba u Matki Bożej Licheńskiej

Okazją do wspólnej modlitwy, podsumowania działalności oraz wymiany doświadczeń w realizowaniu misji swojego założyciela, bł. ks. McGivneya była XIII Stanowa Konwencja Rycerzy Kolumba w Polsce. „Jezus Chrystus jest tą zasadniczą drogą Kościoła. On sam jest naszą drogą do domu Ojca” – to słowa zaczerpnięte z pierwszej encykliki św. Jana Pawła II „Redemptor hominis” to hasło wydarzenia, które odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 19-20 maja 2023 roku. Podczas dorocznego spotkania kilkuset Delegatów podsumowano ostatni rok działalności oraz wyznaczono nowe cele na kolejny okres czasu.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Konwencję rozpoczęła uroczysta Msza Święta w bazylice licheńskiej, której przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Liturgię koncelebrowali bp Jan Piotrowski, biskup kielecki, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP oraz kilkudziesięciu księży i kapelanów Rad Lokalnych Rycerzy Kolumba. Obecni byli także były Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba Carl Anderson wraz z małżonką Dorian, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, Krzysztof Zuba oraz kilkuset Rycerzy Kolumba przybyłych wraz z małżonkami. Z uczestnikami podczas mszy modlił się kwartet wokalny pod dyrekcją Marcina Wasilewskiego-Kruka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Na początku liturgii w uroczystej procesji wprowadzono relikwie oraz portrety św. Faustyny, św. Jana Pawła II, śś. Zelli i Ludwika Martin oraz bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

– Niech obecność u Matki Bożej Licheńskiej, Bolesnej Królowej Polski będzie dla każdego z was jak obecność u Matki, która nas zawsze prowadzi do Syna, Jezusa Chrystusa. Niech to będzie czas błogosławiony, który da owoc w postaci bliskości naszych serc i spotkania z Bogiem w duchu Maryi. Ona, jako pierwsza chrześcijanka zaprasza nas do drogi. Całe nasze życie jest pielgrzymowaniem – powitał zgromadzonych ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej księży i braci marianów.

Reklama

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Biskup Janusz Mastalski

Biskup Janusz Mastalski

– Jesteśmy tu po to, aby powiedzieć, jesteśmy do dyspozycji, bo mamy wspaniałego orędownika, naszego założyciela, Orędowniczkę, Matkę Bożą i Jezusa, który nas prowadzi – mówił w homilii bp Janusz Mastalski należący do łagiewnickiej Rady 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki.

Podziel się cytatem

Reklama

Hierarcha w swojej homilii nawoływał do radości – Bóg jest Źródłem radości, zadowolenia w doświadczeniach i próbach. Radość będzie pełną od pierwszego spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem. Musimy stąd wyjechać z jeszcze większą wiarą, nadzieją i miłością. Współczesny człowiek potrzebuje wzmocnienia. Czy można sobie wyobrazić Rycerza Kolumba jako człowieka smutnego, załamanego? – pytał ksiądz biskup. Można, ale gdy nie pójdzie śladami Jezusa, Matki Najświętszej, bł. McGivney’a.

Reklama

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Jako „kroplówkę” na obecne czasy bp. Mastalski podał cztery niezbędne życiowe składniki: kochanie radości życia, szacunek dla życia i bycie jego orędownikiem, pomoc dla życia wyrażająca się we wrażliwości na potrzeby innych, ofiarności i służbie oraz troska o życie duchowe (świadectwo, budowanie się wspólnotą).

– Realizacja siebie, to radość z bycia na swoim miejscu. Jakże nie zazdrościć wam, że znaleźliście cel. Wiecie, jaką drogą iść. To odpowiedzialność za innych, jednoznaczność. Świat potrzebuje takich ludzi. Może nie jesteśmy święci, może nam nie wychodzi modlitwa, ale zmierzamy do świętości – wyjaśniał duchowny. Przypomniał także ogromne zaangażowanie Rycerzy Kolumba w pomoc podczas dramatycznych chwil na Ukrainie (Rycerze Kolumba w Polsce przygotowali i wysłali ponad 200 000 paczek na Ukrainę). – Wrażliwość leży u podstaw rycerskości. Uchodźcy potrzebują nie tylko mieszkania, jedzenia, ale też, by ktoś był z nimi, by wysłuchał.

Ks. bp Mastalski zachęcał, by uczestnicy XIII Konwencji Stanowej nigdy nie zrezygnowali z ideałów, jakimi żyją oraz byli ludźmi, którzy afirmują życie i którym dobrze jest ze sobą.

Po Mszy Świętej wyróżniono i nagrodzono najlepsze dzieła rycerskie, Rodzinę Roku, a także wybrano członków Rady Stanowej (krajowego „zarządu” Rycerzy) na następny rok formacyjny.

– Podczas tegorocznej Konwencji raz jeszcze chcemy, za św. Janem Pawłem II, przypomnieć, że naszą zasadniczą Drogą w codziennym życiu musi być Jezus Chrystus, to na Nim musimy budować nasze rodziny, naszą wspólnotę i całe społeczeństwo. Musimy przypominać tę prawdę zwłaszcza młodym, by nie dali się zwieść i budowali na jedynym mocnym fundamencie – wyjaśniał Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Marek Ziętek, Sekretarz Stanowy podkreślał, jak ważnym wydarzeniem dla zakonu jest XIII Konwencja Stanowa, która odbywa się w okresie popandemicznym, w trakcie wojny na Ukrainie, w czasie bezpardonowych ataków na nasze wartości i autorytety. – Rycerze Kolumba, jako największa męska wspólnota katolicka, mają szczególne zadanie do wykonania. To zadanie codziennego świadectwa życia z Chrystusem, co wyraża się zarówno poprzez modlitwę, jak i dzieła miłosierdzia, a szczególnie poprzez niesienie pomocy najsłabszym, zarówno tym bezpośrednio dotkniętym okrucieństwem wojny, jak i tym żyjącym obok nas, w naszych parafiach.

Rycerze Kolumba to największa na świecie organizacja katolickich mężczyzn – w swoich szeregach gromadzą ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 17 lat i liczą ponad 7 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Bł. ks. Michael McGivney w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Zasadami rycerzy działających w kilkunastu państwach świata są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

2023-05-22 08:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najwyższy Kapelan abp Lori z wizytą w Domu ks. McGivneya w Radomiu

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinšek / Rycerze Kolumba

W Radomiu, stolicy diecezji, w której działa najwięcej w Polsce Rycerzy Kolumba, powstaje Dom ks. McGivneya nazwany tak na cześć założyciela Rycerzy Kolumba, XIX-wiecznego amerykańskiego kapłana beatyfikowanego w 2020 roku. Budynek ma być m.in. miejscem integracji uchodźców z mieszkańcami oraz zapleczem infrastrukturalnym dla świadczenia pomocy humanitarnej, a w dalszej perspektywie również przestrzenią dla działalności duszpasterskiej. Dom – wciąż w trakcie budowy – odwiedził w ostatnim dniu swojej wizyty w Europie abp William Lori, Metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

„Specjalne miejsce w moich myślach i w moim sercu zajmuje dziś Ukraina. W ciągu ostatnich kilku dni usłyszałem mnóstwo historii o tym, jak wiele Rycerze Kolumba uczynili dla pokrzywdzonych” – powiedział duchowny. „Dom ten pomoże wielu ludziom, przede wszystkim młodym, którzy noszą w sobie wojenne zranienie. A zatem nie dbacie jedynie o to, by otrzymali schronienie, pożywienie, odzież – choć one są też bardzo ważne – ale też troszczycie się, by zadbać o uzdrowienie z głębokich ran” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

64. rocznica obrony krzyża w Nowej Hucie

2024-04-28 09:40

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Dokładnie teraz mija rocznica wydarzeń które przed laty poruszyły katolicką Polskę . Chodzi o obronę krzyża, którego mieszkańcy nowej, przemysłowej dzielnicy Krakowa postawili na miejscu budowy przyszłego kościoła. Zgoda na jego powstanie została wymuszona na komunistach w wyniku dwóch petycji , podpisanych w sumie przez 19 tysięcy osób.

Gdy rządy „komuny” trochę chwilowo zelżały nowy „gensek” kompartii Gomułka obiecał delegacji z Nowej Huty, że kościół powstanie. Jednak komuniści , jak zwykle nie dotrzymali słowa : cofnięto pozwolenie na budowę, a pieniądze ze składek mieszkańców Nowej Huty (a właściwie Krakowa bo dawali pieniądze również ludzie spoza nowego „industrialnego"osiedla”) zostały skonfiskowane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję