Reklama

Komentarz

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kiepska groteska

Watykańska Pasterka rozpocznie się w tym roku 24 grudnia o godz. 22. W „Niedzieli” wiadomość tę podawaliśmy już kilka tygodni temu. Większość mediów obudziła się dopiero teraz. Europejskie doszukiwały się w tej decyzji dowodów na coraz słabszą dyspozycję fizyczną Papieża. Nasze rodzime stawiały się w roli obrońców katolickiej ortodoksji, przez co materiały w zamierzeniu informacyjne zamieniały się w kiepskiej jakości groteskę. Przynajmniej w odbiorze tych, którzy jeszcze świeżo pamiętają komentarze sprzed miesiąca, po wyroku strasburskiego trybunału w sprawie krzyży we włoskiej szkole. Dzisiejsi obrońcy katolickości byli wtedy gorącymi zwolennikami świeckości państwa.
Kiedyś już przerabialiśmy tego typu oburzenia „po naruszeniu tradycji”. Dziennikarze stanęli wtedy w obronie Wigilii, którą biskupi, przypominając, że w tym dniu nie ma postu, chcieli zniszczyć. Tabloidy rozpoczęły wręcz krucjatę w obronie kapusty z grochem, pierogów z grzybami, kutii, zupy owocowej i reszty z tradycyjnych 12 potraw. Na bok zeszły wtedy losy męczonych w wannach karpi i dalekomorskich śledzi, które - jak pisano - są składane na ołtarzu tradycji. Głupio piszę. Wiem. Pocieszam się, że to nie ja zacząłem.
Ks. Paweł Rozpiątkowski

Znikają kliniki aborcyjne

Reklama

Z mapy USA znikają kolejne kliniki aborcyjne - z satysfakcją informuje organizacja „Operation Rescue” złożona z amerykańskich działaczy pro-life. Przedstawiciele grupy, która znana jest z przeprowadzania pikiet i czuwań modlitewnych pod klinikami aborcyjnymi, twierdzą, że coraz więcej Amerykanów broni życia, a dni przemysłu aborcyjnego są policzone.
Z raportu wynika, że obecnie działa 713 klinik aborcyjnych, podczas gdy w 1991 r. było ich ok. 2,2 tys. - Ruch na rzecz obrony życia poczynił olbrzymie postępy w ujawnianiu prawdy o tych klinikach, ich zamykaniu, a także przyczynił się do zmiany opinii publicznej w kierunku stanowiska pro-life. Rezultatem tego jest mniejszy wskaźnik aborcji - dodaje szef organizacji Troy Newman.
Raport o aktualnej liczbie klinik aborcyjnych w USA zbiega się z inauguracją „Projektu Daniel 5:25”, którego nazwa nawiązuje do tego fragmentu biblijnej Księgi Daniela, w którym prorok odczytywał tajemnicze napisy na ścianie i przepowiadał upadek władców babilońskich i perskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Carl Anderson

Carl Anderson - Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba wydał swoją książkę „Cywilizacja miłości” po włosku. Z tej okazji z uznaniem o książce wypowiedział się Benedykt XVI i jego najbliżsi współpracownicy. W telegramie wystosowanym w imieniu Ojca Świętego kard. Tarcisio Bertone wyraził nadzieję, że książka przełożonego Rycerzy Kolumba rozbudzi w czytelnikach wierność Chrystusowi oraz hojne świadectwo ewangeliczne. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko określił ją mianem podręcznika laikatu katolickiego, który podejmuje trud budowania cywilizacji miłości. Zdaniem rzecznika prasowego Watykanu ks. Federico Lombardiego, dzieło to charakteryzuje się typową dla Amerykanów klarownością i kompetencją. Jest ono bardzo użyteczne w formacji laikatu.
Książka Carla Andersona okazała się bestsellerem w USA. Zawiera syntezę nauki Jana Pawła II i Benedykta XVI na temat cywilizacji miłości i stosuje ją do życia laikatu: w rodzinie, w zglobalizowanym świecie, w dziedzinie etyki rynkowej oraz obrony życia.

W kilku parafiach Korei Południowej całe rodziny służą do Mszy św. jako ministranci. Przyczynia się to do wzmocnienia więzi rodzinnych i umocnienia wiary - pisze agencja UCAN. Pierwszy zdecydował się na taki krok proboszcz parafii Nammok w diecezji Pusan - informuje ks. Justine Jun Dong-ki, dyrektor diecezjalnego wydziału duszpasterstwa.
- Byłem zaskoczony, gdy ksiądz poprosił mnie i całą moją rodzinę, byśmy służyli do Mszy św. - wspomina Athanasius Kim Gi-ho. Choć sam był kiedyś ministrantem, podobnie jak jego dwaj synowie, to dla jego żony była to zupełna nowość, która wymagała kilkudniowych przygotowań przed pierwszą liturgią.
Proboszcz ks. Augustine Kim Weon-seok wyszedł z założenia, że ludzie są dziś tak zajęci, iż ciężko im znaleźć czas dla rodziny. Ponadto zazwyczaj nie uczestniczą razem we Mszy św.

KRÓTKO

- Włoscy senatorowie chcą, by krzyże wisiały w każdym budynku użyteczności publicznej. Zgodnie z projektem ustawy, za ich brak urzędnikom mają grozić kary. W projekcie czytamy, że krzyż jest nośnikiem uniwersalnych wartości cywilizacji i kultury chrześcijańskiej, więc nie można z niego zrezygnować.
- Wielka Brytania wkrótce wypadnie z dziesiątki największych potęg gospodarczych. Jeszcze niedawno synowie Albionu byli na czwartym miejscu. W ostatnim czasie wyprzedziła ich Francja i Chiny. Wkrótce uczynią to Brazylia, Rosja i Indie.
- Polscy żołnierze zakończyli półtoraroczną misję humanitarną w Czadzie. To ostatnia misja, w której polscy mundurowi występowali pod flagą ONZ. Priorytetem dla polskiego wojska jest misja natowska w Afganistanie. `
- Europie grozi załamanie systemu emerytalnego. Za 20 lat nie będzie z czego wypłacać emerytur - alarmuje Bank Światowy. Powodem jest starzenie się społeczeństwa i zbyt mały przyrost naturalny.
- Wybory w Rumunii wygrał niespodziewanie dotychczasowy prezydent Traian Basescu, pokonując o włos kojarzonego z postkomunistami Mirceę Geoanę.
- Austriacki parlament poparł ustawę o związkach homoseksualnych. Nowe prawo, które pozwoli parom tej samej płci cieszyć się przywilejami zarezerwowanymi dotychczas dla par heteroseksualnych, w tym dostępem do rent po śmierci jednego z partnerów i alimentów w przypadku rozstania, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r.
- Wzburzenie w Izraelu wywołał apel UE, by Jerozolima stała się stolicą dwu państw - Izraela i Palestyny. Unia nie uznała i nie uznaje zaboru arabskiej części miasta dokonanego przez Izrael i żąda wstrzymania wszelkich prac budowlanych na terenach okupowanych.
- Brazylijska policja tylko w dwóch miastach Rio de Janeiro i Sao Paulo zabiła w ostatnich sześciu latach 11 tys. ludzi.
- Ponad 120 osób zginęło w pożarze dyskoteki w Permie na Uralu. Rannych zostało ponad 130 osób. Do tragedii doszło z 4 na 5 grudnia. Zapaliły się fajerwerki. Jedyną drogą ucieczki dla uczestników zabawy były wąskie drzwi.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

2025-04-24 08:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Poruszające chwile w bazylice watykańskiej: osobisty pielęgniarz papieża ucałował jego trumnę

Noc przed pogrzebem Ojca Świętego bazylika św. Piotra była już zamknięta dla wiernych. Nie oznacza to jednak, że papież Franciszek pozostał w niej sam. Honorową straż trzymała Gwardia Szwajcarska, a modlitwy prowadzili kanonicy bazyliki watykańskiej i siostry zakonne. Franciszka żegnali także jego najbliżsi współpracownicy. Były to chwile bardzo intymne, a zarazem poruszające.

Przy trumnie papieża modlili się m.in. członkowie jego watykańskiej rodziny. Trzej papiescy sekretarze - księża: Juan Cruz Villalon, Manuel Pellizzon i Fabio Salerno. Obecni byli także świeccy, którzy do ostatnich chwil wspierali Franciszka. Jego osobisty pielęgniarz Massimiliano Strappetti i pomagający mu w codziennych czynnościach - Piergiorgio Zanetti i Daniele Cherubini. Każdy z nich pożegnał się z Ojcem Świętym, całując jego trumnę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: prezydent Ukrainy spotkał się z kardynałami Parolinem i Zuppim

2025-04-27 18:45

[ TEMATY ]

Watykan

Ukraina

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kard. Pietro Parolin

Kard. Pietro Parolin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się 26 kwietnia z dotychczasowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, a także z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Zełenski złożył wyrazy współczucia w związku ze śmiercią papieża Franciszka i zaznaczył, że Ukraina docenia jego modlitwy w intencji swej ojczyzny. Wołodymyr Zełenski i kard. Pietro Parolin zwrócili szczególną uwagę na drogę do sprawiedliwego i trwałego pokoju. Prezydent poinformował o wspólnych z USA, Unią Europejską i innymi krajami świata wysiłkach dyplomatycznych na rzecz ustanowienia pełnego, bezwarunkowego zawieszenia broni, które ma być pierwszym krokiem do pokoju. Podziękował za stanowisko watykańskiego sekretarza stanu w sprawie prawa Ukrainy do samoobrony i niemożliwości narzucania warunków pokoju krajowi, który został zaatakowany. Ukraina liczy, że Stolica Apostolska będzie nadal odgrywać ważną rolę w jednoczeniu międzynarodowych wysiłków na rzecz osiągnięcia pokoju, powrotu nielegalnie wysiedlonych i deportowanych przez Rosję ukraińskich dzieci oraz uwolnienia jeńców.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję