Reklama

Niedziela Legnicka

Zmarła s. Magdalena Karaban. Orędowniczka pamięci o ks. Antonim Dujloviciu

Modlitwie przewodniczył dziekan ks. Stanisław Kusik, a homilię wygłosił ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry.

2023-03-16 17:37

ks. Waldemar Wesołowski

Na modlitwę przybyło kilkunastu księży, z kanclerzem Kurii ks. Józefem Lisowskim. Obecne były siostry zakonne, władze miasta i powiatu bolesławieckiego oraz wielka rzesza wiernych, w pamięci których s. Magdalena pozostawiła trwały ślad. Zmarła Adoratorka Krwi Chrystusa urodziła się w 1940 roku na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, we wsi Gumjera zamieszkałej przez Polaków. To właśnie tam zaczęło kiełkować powołanie zakonne. – Pamiętam siostry Adoratorki, które przyjeżdżały do na kwestę. Jako małą dziewczynka chodziłam z nimi – wspominała za życia s. Magdalena. Głęboką wiarę oraz miłość do Matki Najświętszej i św. Józefa wyniosła z rodzinnego domu. Ważną postacią w jej życiu był chorwacki ksiądz, proboszcz parafii w Gumjerze ks. Antoni Dujlović, który został zamordowany przez czetników. To on przygotowywał s. Magdalenę do I Komunii św. Jego męczeńska śmierć wydała kilka powołań zakonnych i kapłańskich, które zrodziły się w Bośni.

Po powrocie do Polski rodzina zamieszkała w Ocicach, a s. Magdalena zrealizowała swoje powołanie, wstępując do Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu. Jej życie zakonne wypełnione było modlitwą i pracą. Zajmowała się szyciem, haftem, pracą w ogrodzie. Pracowała w kilku domach zakonnych, najdłużej związana była jednak z Bolesławcem. Bardzo wdzięcznie wspominała kilkunastoletni pobyt w Rzymie. Tam w szczególny sposób mogła poznać życie i charyzmat założycieli zgromadzenia, św. Kaspra del Bufalo i św. Marii de Mattias.

Śp. s. Magdalena miała także talent artystyczny. Przygotowywała spektakle teatralne poświęcone świętym założycielom i sławiące Przenajświętszą Krew Chrystusa. Miała też zamiłowanie do historii, zwłaszcza historii Polaków przybyłych do Polski z byłej Jugosławii. W domu zakonnym s. Magdalena założyła muzeum, w którym gromadziła pamiątki związane ze swoim zgromadzeniem, zwłaszcza św. Marią de Mattias oraz z ks. Antonim Dujloviciem. Z czasem do zbiorów dołączyły pamiątki reemigrantów z Jugosławii. S. Magdalena z miłością i radością oprowadzała po muzeum dając również własne świadectwo wiary i pamięci. S. Magdalena Karaban była też jedną z inicjatorek rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Dujlovicia, wytrwale pracując przy gromadzeniu świadectw i dokumentów. To również z jej inicjatywy powstał Dom Pamięci - Kuča ks. Ante Dujlovića – wyjątkowe muzeum, w którym zgromadzono tysiące zdjęć i setki eksponatów.

Reklama

S. Magdalena miała jeszcze wiele pomysłów związanych z tym, jak przekazywać pamięć o Polakach w byłej Jugosławii i o męczeńskiej śmierci ks. Antoniego, jak szerzyć cześć Trójcy Przenajświętszej i Przenajświętszej Krwi Chrystusa. Jej dziedzictwo i pasje będzie musiał przejąć teraz ktoś inny.

S. Magdalenę polecajmy miłosierdziu Bożemu.

O życiu i działaniach s. Magdaleny Karaban obszerne materiały na stronie Radia Plus Legnica

foto

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św Teresa od Jezusa - twierdza wewnętrzna Kościoła

[ TEMATY ]

św. Teresa z Ávila

święci

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Święta Teresa z Ávili[a], właściwie Teresa Sánchez de Cepeda y Ahumada (ur. 28 marca 1515 w Gotarrendura (Ávila) w Hiszpanii, zm. 4 października 1582 w Alba de Tormes w Hiszpanii) – hiszpańska mistyczka, karmelitanka, pisarka kontrreformacji i teolog życia kontemplacyjnego. Była również reformatorką zakonu karmelitów i wraz ze świętym Janem od Krzyża jest uważana za założycielkę karmelitów bosych.

W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV. 27 września 1970 roku papież Paweł VI ogłosił ją doktorem Kościoła nadając jej tytuł „doktora mistycznego”. Jej książki, w tym autobiografia, Księga Życia i jej przełomowe dzieło Twierdza wewnętrzna, są podstawową częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również mistycyzmu chrześcijańskiego i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości. Wspomnienie liturgiczne św. Teresy obchodzone jest w dniu 15 października.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Modlitwa papieża o ustanie pandemii sprzed trzech lat zostanie wysłana w kosmos

2023-03-27 14:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

10 czerwca satelitą wysłany zostanie w kosmos tekst modlitwy papieża Franciszka o ustanie pandemii. Modlitwę papież wygłosił przed trzema laty, gdy samotnie stał na pustym placu Świętego Piotra. Satelita Spei satelles zostanie wystrzelony z Kalifornii.

Inicjatywa, przedstawiona w Watykanie w przypadającą w poniedziałek trzecią rocznicę papieskiej modlitwy to rezultat współpracy między Włoską Agencją Kosmiczną, krajową Radą Badań Naukowych, Politechniką w Turynie oraz watykańską dykasterią do spraw komunikacji.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik Praw Dziecka: Ponad 60 tys. połączeń do Dziecięcego Telefonu Zaufania w 2022 roku

2023-03-28 14:35

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Ponad 60 tys. połączeń telefonicznych i czatów internetowych odebrano w ubiegłym roku w Dziecięcym Telefonie Zaufania - poinformował we wtorek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Zaapelował o popularyzowanie informacji o telefonach zaufania.

Rzecznik Praw Dziecka wziął we wtorek udział w oficjalnym otwarciu Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję