Reklama

Niedziela Legnicka

Pamięci bohaterów Ojczyzny

Zorganizowano szereg inicjatyw, których celem było uczczenie pamięci niezłomnych bohaterów niepodległościowego podziemia antykomunistycznego.

2023-03-02 09:02

[ TEMATY ]

niezłomni

Lubomierz

Popielówek

Artur Grabowski

Centralnym momentem uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych w Lubomierzu była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Była to okazja, by po raz kolejny wspomnieć śp. Tadeusza Pietrykę i ks. Bernarda Pyclika - naszych lubomierskich niezłomnych bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski.

- Dziś zaproszeni jesteśmy do modlitwy w tym szczególnym dniu pamięci o żołnierzach, którzy nie maszerowali pod rozwiniętymi sztandarami, w zwartych kolumnach, witani triumfalnymi okrzykami, żołnierzach, ale tych, którzy w chwili próby dochowali wierności. Jest to przede wszystkim modlitwa z wdzięcznością wobec Pana Boga za dar Ojczyzny, którą jest Polska - powiedział w homilii biskup Andrzej Siemieniewski.

Po Mszy św. był czas na wystąpienia zaproszonych gości, min. Wojewody dolnośląskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Lubomierz, czy też współgospodarzy tegorocznych obchodów: prezesa Stowarzyszenia Klasztor Lubomierz, które uhonorowało pamiątkowymi statuetkami osoby pielęgnujące pamięć o Żołnierzach Niezłomnych.

Po zakończeniu tej części obchodów ulicami Lubomierza wyruszył Marsz Pamięci, którym zainaugurowana została ostatnia część tegorocznych wojewódzkich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych. Na dziedzińcu przed szkołą można było wziąć udział w pikniku militarnym, zobaczyć uzbrojenie i dowiedzieć się więcej o polskich siłach zbrojnych i innych formacjach mundurowych. Z kolei w auli Zespołu Szkół miał miejsce koncert pieśni patriotycznej, prelekcja popularnonaukowa, a także podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy pomnika w Popielówku (miejsce, gdzie po wojnie osiedlali się Niezłomni). Rozstrzygnięto także konkursy, które specjalnie dla upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych ogłosiło Lubomierskie Centrum Kultury.

Przygotowanie do tych uroczystości rozpoczęło się już 25 lutego. W kościele parafialnym odbył się koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. 27 lutego był dniem muzealnym. Młodzież i nie tylko miała możliwość obejrzenia wystawy Instytutu Pamięci Narodowej ulokowanej w Lubomierskim Centrum Kultury, przedstawiającej sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Tradycją obchodów stał się V już Bieg Niepodległościowy im. Tadeusza Pietryki ps. „Sokół”, który odbył się 28 lutego. Udział w nim wzięła m.in. młodzież z Lubomierza, Pławnej, Biedrzychowic, czy Lubania. Wśród biegaczy nie zabrakło również dorosłych, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć o polskim niepodległościowym martyrologium. Na starcie biegu na dystansie 1963 metrów stawiło się ponad 120 osób.

Reklama

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

foto

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: trwa walka nie tylko o życie, lecz także o dusze

2023-03-27 18:22

[ TEMATY ]

Ukraina

Bp Radosław Zmitrowicz

Adobe.Stock.pl

„Mamy świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem” – powiedział biskup Radosław Zmitrowicz OMI. Biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej jest przewodniczącą Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Jego wypowiedź cytuje portal Credo.

Biskup Zmitrowicz zaznaczył, że Kościół katolicki na Ukrainie nadal robi to, co czynił zawsze: służy ludziom. „Rozmawiałem ostatnio z wieloma księżmi: wszędzie odbywają się rekolekcje wielkopostne. To dobry znak, że mimo trudnej sytuacji w kraju, kapłani dbają także o duchową strawę dla swojej trzody. Kościół wykonuje swoją zwykłą, codzienną pracę, której nie widać, która nie jest niczym rewelacyjnym: Msze święte, katechezy, odwiedziny chorych, odwiedziny rannych w szpitalach, wyjazdy na front, aby spowiadać i rozmawiać z wojskowymi” – wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2023-03-27 14:06

[ TEMATY ]

Błażej Kmieciak

gov.pl

Błażej Kmieciak poinformował w wydanym oświadczeniu, że złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji" ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat. „Niestety aktualnie nie mogę kontynuować misji na tym stanowisku” – zaznaczył. Dodał, że w połowie kwietnia 2023 r. ma mieć miejsce posiedzenie Sejmu, na którym powinien zostać wybrany jego następca.

Szef państwowej Komisji ds. Pedofilii podkreślił: „w związku z wejściem w życie znowelizowanej wersji Ustawy o Państwowej Komisji złożyłem na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z funkcji”. Kmieciak swoje obowiązku będzie wypełniał do 14 kwietnia 2023 r. Powodem jest „konieczność jego udziału w standardowej kontroli Najwyższej Izby Kontroli”.

CZYTAJ DALEJ

Ugody to najlepsze rozwiązanie i dla frankowiczów, i dla banków

2023-03-28 07:25

[ TEMATY ]

kredyt

Adobe Stock

Banki wciąż mają w swoich rękach silne instrumenty, by problem frankowy sprawiedliwie uregulować, czyli ugody. One są obecnie zawierane, ale ich potencjał nie jest wykorzystany – mówi w rozmowie z wtorkową "Rzeczpospolitą" Piotr Patkowski, wiceminister finansów.

"Naszym zdaniem rozstrzygnięcia powinny iść w kierunku rozwiązania, które będzie sprawiedliwe społecznie. Orzecznictwo TSUE pokazuje jednoznacznie, że umowy frankowe były obarczone klauzulami abuzywnymi i konsumentom z tego tytułu przysługuje prawo do złożenia roszczenia względem banku" - wskazał Patkowski odnosząc się do stwierdzenia gazety, że w opinii rzecznika generalnego TSUE frankowicze mogą żądać od banków dodatkowych roszczeń po unieważnieniu umowy, ale banki nie mają do tego prawa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję