Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.
Od kilku miesięcy prowadzone są badania archeologiczne na Starym Rynku. Znajduje się on przy ulicy Zgierskiej, nieopodal kościoła Wniebowzięcia NMP, zwanym łódzkim kościołem mariackim. Grupa archeologów z Uniwersytetu Łódzkiego pracuje pod płytą główną, czyli w punkcie, który według wielu historyków stanowi centrum najstarszego organizmu miejskiego. Obszar Starego Rynku i jego okolice nie był nigdy dotąd badany archeologicznie. - Największym znaleziskiem było odkrycie dawnej studni publicznej, którą widać na archiwalnych zdjęciach. Poza nią archeolodzy znaleźli ślady użytkowania rynku na przestrzeni pięciu minionych wieków. Były to m.in. pozostałości po piwniczkach, kramach, okopu z II wojny światowej oraz szczątki murów nieistniejącej już dziś południowej pierzei rynku Starego Miasta. Do tego doliczyć należy także ponad 1000 przedmiotów, z których przeszło połowa to rzeczy związane z handlem – ołowiane plomby, czyli rodzaj znaku towarowego, wykorzystywane na kolei, poczcie, w podatkach, młynach czy wojsku. Na Starym Rynku archeolodzy znaleźli także ołowiane naboje, pociski i łuski, fragmenty sztućców, ceramikę, szkło, biżuterię, aplikację i guziki – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. Podczas prac wykopaliskowych na Starym Rynku odkryto pozostałości średniowiecznej drogi oraz piec do wypalania ceramiki pochodzący z XVII wieku. Od początku prac w Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego trwa zabezpieczanie zabytków przed dalszą destrukcją i przygotowanie ich do ekspozycji. Opisywany jest także ich stan przed zabiegami zabezpieczającymi. - Już dziś wyniki badań archeologicznych wskazują, że Stary Rynek w Łodzi był miejscem, w którym spotykali się i handlowali przedstawiciele różnych kultur z wielu grup społecznych – podsumowuje dr Magdalena Majorek z UŁ.
Bogate znaleziska zostaną zaprezentowane na wystawach towarzyszących obchodom 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi, które otrzymała od króla Władysława Jagiełły w 1423 roku w Przedborzu.