Reklama

Wiadomości

Uroczystości i modlitwy w 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

katastrofa

Smoleńsk

katastrofa smoleńska

Stelmasiak Artur

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W całym kraju z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbędą się obchody upamiętniające 4. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Modlitwy w intencji ofiar odprawione zostaną m.in. na Jasnej Górze, w Licheniu, Warszawie, Gdańsku i Radomiu.

Już w przeddzień rocznicy, 9 kwietnia o godz. 18.00 w katedrze polowej WP biskup polowy Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w intencji śp. bp. Tadeusza Płoskiego, bp. Władysława Bandurskiego i ks. płk. Jana Osińskiego z okazji przeniesienia ich doczesnych szczątków do powstałej krypty w podziemiach katedry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

10 kwietnia o godz. 7.00 będzie sprawowana Msza św. w intencji bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego zmarłych w katastrofie smoleńskiej. Zaś o godz. 18.00 bp Guzdek odprawi Mszę św. polecając Bożemu Miłosierdziu zmarłych w katastrofie smoleńskiej, szczególnie Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta RP na Uchodźstwie, biskupów polowych i kapelanów, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy BOR, załogi samolotu oraz towarzyszących im duchownych.

Główne uroczystości związane z upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Początek o godz. 8.25 przed pomnikiem ofiar katastrofy samolotu. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Reklama

Uroczystości rozpoczną się odczytaniem nazwisk ofiar katastrofy. Ok. godz. 8.32 biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek poprowadzi modlitwę, po czym nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Wieniec złoży m.in. Kancelaria Prezydenta RP. O godz. 8.41, w godzinę katastrofy, trębacz odegra utwór "Cisza". Po zakończeniu oficjalnej ceremonii przewidziana jest część prywatna część uroczystości dla rodzin nad grobami bliskich.

O godz. 10.30 w kaplicy Pałacu Prezydenckiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji śp. Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pracowników Kancelarii Prezydenta RP i innych ofiar katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycz weźmie udział Prezydent RP Bronisław Komorowski z Małżonką oraz rodziny ofiar związanych z Kancelarią Prezydenta, w tym także prezydenckiego kapelana śp. ks. Romana Indrzejczyka.

Już w przeddzień rocznicy szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski złożył wieniec pod tablicą na Pałacu Prezydenckim upamiętniającą ofiary katastrofy. Wieniec złożył także wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Na tablicy widnieje napis: "W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa".

Społeczna Uroczystość Uczczenia Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej odbędzie się w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Jej organizatorem jest Karolina Kaczorowska, wdowa po śp. ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, którzy zginął w katastrofie.

Reklama

"Pragnęłabym, aby moje zaproszenie dotarło do wszystkich zainteresowanych P.T. Osób, Instytucji, Organizacji i Środowisk w całym Kraju, które chciałyby wspólnie ze mną uczcić pamięć Ofiar Katastrofy Smoleńskiej" - napisała Karolina Kaczorowska w liście do dziennikarzy, prosząc ich o poinformowanie o uroczystościach.

Program uroczystości obejmie uroczystą Mszę św. o godz. 15.00, której przewodniczył będzie metropolita białostocki abp Edward Ozorowski (Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku). Po Eucharystii nastąpi złożenie kwiatów przy kryptach ofiar katastrofy spoczywających w Panteonie.

Prawo i Sprawiedliwość z prezesem PiS i b. premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele rozpocznie obchody 4. rocznicy katastrofy smoleńskiej udziałem w Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Eucharystia rozpocznie się o godz. 8.00 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca na Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 parlamentarzyści PiS wezmą udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim. W godz. 10.00-16.00 (z przerwą na modlitwę Anioł Pański o godz. 12.00) na specjalnie usytuowanych telebimach będzie tam wyświetlany blok filmowy m.in. z przemówieniami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Reklama

O godz. 16.00 i 17.15 w tym samym miejscu nastąpi pokaz filmów dokumentalnych o śp. prezydencie oraz katastrofie smoleńskiej. W międzyczasie, o godz. 16.50 z przemówieniem do zebranych przed Pałacem Prezydenckim wystąpi Jarosław Kaczyński. O godz. 19.00 uczestnicy obchodów organizowanych przez PiS zgromadzą się w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na wieczornej Mszy św. w intencji ofiar katastrofy. Po Eucharystii nastąpi Marsz Pamięci w kierunku Pałacu Prezydenckiego, gdzie prawdopodobnie ponownie przemówi Jarosław Kaczyński.

Modlitwy podczas Mszy św. o godz. 18.00 "za tych, którzy zginęli oraz ich najbliższych" w czwartą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem odbędą się także w klasztorze ojców dominikanów na warszawskim Służewie. Eucharystii przewodniczyć będzie o. Zbigniew Pajda, a w koncelebrze uczestniczyć będzie wielu ojców dominikanów.

Tradycyjnie obchody rocznicowe odbędą się także w innych częściach kraju.

Na Jasnej Górze w czwartą rocznicę katastrofy smoleńskiej zanoszone będą szczególne modlitwy za tych, którzy zginęli. Na program tegorocznych obchodów rocznicowych złożą się m.in. droga krzyżowa na wałach jasnogórskich o godz. 17.00 i o 18.30 Msza św. w intencji poległych pod Smoleńskiem i ich rodzin. Po Eucharystii zaplanowany jest apel poległych przy Epitafium Smoleńskim oraz zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Epitafium Smoleńskie dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy powstało na Jasnej Górze w 2012 r. Znajduje się niemal na wprost wejścia do kaplicy Matki Bożej. Tablica upamiętnia nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed ponad 70. lat. Epitafium ma 4 i pół metra wysokości i prawie 2 metry szerokości. Płaskorzeźba obrazuje las smoleński i katyński połączone 96 świecami, nad którymi roztacza swój płaszcz Matka Boża Jasnogórska.

Reklama

Każdego roku w rocznicę katastrofy smoleńskiej na Jasną Górę przybywają rodziny ofiar. Zawsze modli się tu Ewa Kochanowska, żona rzecznika Praw Obywatelskich, którego pogrzeb w 2010 r. odbył się w Sanktuarium.

Msza św. w intencji śp. pary prezydenckiej zostanie odprawiona także w bazylice w Licheniu. O godz. 8.41, w czasie modlitwy, na znak czci zmarłym, zabrzmi Maryja Bogurodzica, największy dzwon w Polsce. "Zostaną także poświęcone znicze, które na pamiątkę tego wydarzenia będą później zapalone przy każdym z 96 dębów wzdłuż alei smoleńskiej. Zapalonych zostanie 48 zniczy białych i 48 zniczy czerwonych, które następnie zostaną ustawione przy dębach na przemian” – wyjaśnił ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium.

Po Eucharystii wierni w ciszy udadzą się pod obelisk ofiar smoleńskiej katastrofy znajdujący się w Licheniu na ul. Klasztornej. Tam jesienią 2011 r. zostało posadzonych 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W Gdańsku zaplanowano Marsz Milczenia w intencji ofiar katastrofy, który przejdzie z kościoła św. Brygidy do Bazyliki Mariackiej i zakończy się przy pomniku ofiar. Marsz poprzedzi Msza św. w kościele św. Brygidy o godz. 18.30. Uczestników pochodu organizatorzy - Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego - zachęcają do kupna (w kościele) kwiatów od wolontariuszy Hospicjum św.

Reklama

Wawrzyńca w Gdyni. Zebrane w ten sposób środki zostaną w całości przeznaczone na funkcjonowanie Bursztynowej Przystani - Domu Hospicyjnego dla dzieci w Gdyni. "Podczas tego Marszu, żółte żonkile symbolizujące nadzieję, będą podstawowym symbolem, które każdy z uczestników może złożyć pod Pomnikiem Tragedii Smoleńskiej w Bazylice Mariackiej" - poinformowano także w zaproszeniu na Marsz Milczenia.

Maciej Łopiński, prezes Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego podkreśla, że Marsz ma "charakter obywatelski, ponadpolityczny. Pragniemy zgromadzić wszystkich tych ludzi, którym bliska jest pamięć osób, które poniosły śmierć w wyniku katastrofy w Smoleńsku, a także czują się odpowiedzialne za losy naszego kraju. Planowany przemarsz odbędzie się w milczeniu, chcemy nieść ze sobą flagi narodowe i tylko jeden transparent z hasłem 'Idźmy drogą Prawdy!'" - wyjaśnił.

Organizatorem radomskich obchodów jest tamtejszy Urząd Miejski. 10 kwietnia o godz. 8.41 na cmentarzu komunalnym na Firleju na grobowcu kpt. Artura Ziętka rodzina, przedstawiciele władz miasta i służb mundurowych złożą kwiaty i zapalą znicze. O godz. 9.30 uczestnicy obchodów złożą wiązanki pod płytą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej przy ul. Żeromskiego 53. O godz. 10.00 w kościele garnizonowym odbędzie się uroczysta Msza św. w intencji ofiar. Godzinę później nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich.

Cztery lata temu, 10 kwietnia 2010 roku, polski samolot rządowy TU-154, rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk - Siewiernyj. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja, z prezydentem Lechem Kaczyńskim, zmierzająca na obchody rocznicy mordu, jakiego w 1940 roku NKWD dokonała na oficerach polskich w lasach katyńskich. Wszyscy pasażerowie Tupolewa będący na pokładzie maszyny zginęli.

2014-04-09 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólny apel Kościołów o zwrot szczątków samolotu katastrofy smoleńskiej

[ TEMATY ]

katastrofa

Smoleńsk

Katarzyna Artymiak

Abp Stanisław Budzik

Abp Stanisław Budzik
Postulat wspólnego apelu obu Kościołów katolickiego w Polsce i Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego o zwrot szczątków samolotu katastrofy smoleńskiej, co przyczyniłby się do usunięcia jednej z ważnych przeszkód na drodze porozumienia i pojednania między naszymi narodami - zgłosił abp Stanisław Budzik podczas polsko-rosyjskiej konferencji: „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji”, która odbywa się w Warszawie. Metropolita lubelski wygłosił wykład pt. "Potrzeba wspólnego świadectwa Kościołów w Polsce i w Rosji – pola współpracy".
CZYTAJ DALEJ

Ogień miłości i Ducha przeżywam i w tajemnicach radosnych i bolesnych mego życia

2024-12-13 20:50

[ TEMATY ]

adwent

rozważania

św. Ojciec Pio

Adwent z o. Pio

Red.

„Eliasz już przyszedł” – to, na co czekacie, już się dokonało. A nawet więcej, bo, jak mówi Jezus, „postąpili z nim, jak chcieli”. Cierpienie i męczeńska śmierć proroka Jana Chrzciciela, Eliasza czasów mesjańskich, staje się zapowiedzią zbawiania dokonanego przez przychodzącego Zbawiciela na drzewie krzyża.

Świętego Jana Chrzciciela i Jezusa łączy nie tylko misterium ich narodzenia, objawienia się światu, lecz także cierpienia i śmierci. Jan oddał życie za prawdę, którą głosił i żył. Za prawdę, czyli za Jezusa, który, jak sam powiedział, jest drogą, prawdą i życiem. Jezus był dla Jana wszystkim, sensem życia i misji. On na Niego czekał, Jego wskazywał, Jemu oddał swych uczniów.
CZYTAJ DALEJ

Jutro papież Franciszek udaje się na Korsykę

2024-12-14 15:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Korsyka

Przełomowa wizyta

PAP/EPA

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Na krótko przed swoimi 88. urodzinami papież Franciszek udaje się w niedzielę do Ajaccio na Korsyce. Śródziemnomorska wyspa Korsyka po raz pierwszy powita papieża i będzie miejscem przełomowego momentu dla Kościoła: papież zakończy sympozjum na temat pobożności ludowej w państwach basenu Morza Śródziemnego.

Religia wpleciona w kulturę
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję