Komentarz
Wielcy i mali
Podczas oficjalnej kolacji zjedli jagnięcinę z dzikim czosnkiem, a na przystawkę szparagi z wyspy Scilly. Pewnie na stołach było nie tylko to. 20 najpotężniejszych przywódców świata spotkało się w Londynie. Każda minuta rozmów Obamy z Brownem, Merkel z Hu Jintao, Sakrozy’ego z Miedwiediewem decydowała w mniejszym lub większym stopniu o życiu ludzi w najdalszych zakamarkach świata. To dlatego to spotkanie było ważne dla wszystkich. Pytanie: Czy przyniosło dobre skutki dla wszystkich?
Przed londyńskim szczytem głos zabrali przedstawiciele wyznań i Kościołów nie tylko chrześcijańskich. Duchowi liderzy Wielkiej Brytanii, Światowa Rada Kościołów, Caritas Internationalis niemal jednym głosem mówili, aby nową ekonomię zbudować, opierając się na fundamentach moralnych, oraz o tym, aby nie zapominać o najuboższych tego świata.
Bogaci mają bowiem tendencję do zapominania o najuboższych. Szczególnie w sytuacji, gdy sami mają kłopoty. W czasach kryzysu jako pierwsze zwijane są sztandary solidarności, a w ich miejsce pojawia się izolacjonizm. Niedawny szczyt węższej grupy G-7, gdzie nie padły żadne słowa o pomocy najuboższym, wykazał prawdziwość tej teorii.
Największymi ofiarami globalnego kryzysu nie są bowiem potężne państwa, które kryzys wywołały, ale ci, którzy są najsłabsi. Oni i bez kryzysu słabo dają sobie radę. W trudnych czasach pomoc dla nich musi być jeszcze większa.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Izrael
Obawy katolików
Reklama
Nowy prawicowy rząd Beniamina Netanjahu rozpoczął urzędowanie w Izraelu. Zagraniczni księża i siostry zakonne pracujące w Ziemi Świętej obawiają się powtórzenia problemów wizowych z lat 90., kiedy to - tak jak od dzisiaj - resortem spraw wewnętrznych kierował członek ortodoksyjnej partii Szas. Niereligijni Żydzi niepokoją się natomiast o rozwiązanie napiętych stosunków Izraela z Hamasem i Iranem.
Ministrem spraw wewnętrznych został Elijahu Jishai, lider Szasu. Kiedy w latach 1992-96 przedstawiciel Szasu kierował tym resortem, osoby duchowne miały olbrzymie problemy z przedłużaniem i otrzymywaniem wiz pobytowych. Księża i siostry zakonne byli traktowani jako „nielegalni cudzoziemcy” i bali się opuszczać Izrael, gdyż przy próbie powrotu mogli nie zostać wpuszczeni. Choć od czasu zawarcia „Umowy podstawowej” 30 grudnia 1993 r. Izrael i Stolica Apostolska toczą wciąż rozmowy dyplomatyczne, sprawy wizowe między oboma państwami nie są nadal ostatecznie rozwiązane.
Żydzi niereligijni, szczególnie dobrze wykształceni, obawiają się o stosunki ich kraju z Palestyńczykami i Iranem. W znanej wypowiedzi Netanjahu odmówił mówienia o „państwie Palestyna” nawet jako o długoterminowej perspektywie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wielka Brytania
Pomnik zburzonych sanktuariów
W Londynie powstanie pomnik upamiętniający zburzenie sanktuariów maryjnych w dobie reformacji. Początkowo miał on stanąć nad Tamizą, w miejscu, gdzie w 1538 r. na polecenie Henryka VIII spalono figury Matki Bożej z 64 angielskich sanktuariów. Pomimo wstępnych ustaleń, władze miejskie wycofały jednak zgodę na budowę pomnika i ostatecznie stanie on przed odrodzonym sanktuarium maryjnym w dzielnicy Willesden. Jego wykonanie powierzono czołowemu brytyjskiemu rzeźbiarzowi Paulowi Day’owi, znanemu twórcy m.in. londyńskiego pomnika Bitwy o Anglię oraz odsłoniętej w lutym rzeźby królowej matki przed pałacem Buckingham. Budowa monumentu potrwa co najmniej pół roku.
Ludzie
Abp Angelo Amato
Reklama
Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych abp Angelo Amato stwierdził, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II postępuje szybko i sprawnie. Watykański hierarcha zapewnił, że sprawa ta nie jest załatwiana normalnym trybem, jak „ponad tysiąc” innych spraw, lecz ma „uprzywilejowaną ścieżkę”. Abp Amato wyjaśnił, że nie wiadomo, ile czasu zajmie analiza positio przez komisję teologów. Potem opinię o niej wydać muszą jeszcze kardynałowie i biskupi, na końcu zaś Papież Benedykt XVI podejmie decyzję o ogłoszeniu dekretu w sprawie heroiczności cnót. Podobnej skrupulatnej procedurze poddany zostanie także domniemany cud, przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych stwierdził: - Zainteresowanie nie tylko szlachetnego narodu polskiego, ale całego Kościoła szybkim postępem sprawy podziela również Ojciec Święty Benedykt XVI i nasza kongregacja.
Cudzysłów
Pod reżimem Saddama mieliśmy bezpieczeństwo, ale nie mieliśmy wolności. Teraz mamy wolność, ale nie mamy bezpieczeństwa.
Abp Louis Sako - metropolita Kirkuku, o wycofywaniu się wojsk koalicyjnych z Iraku
Co dziesiąty mieszkaniec naszego globu jest uzależniony od pornografii. To jedna z głównych przyczyn rozpadu małżeństw.
Robert Peters - szef organizacji „Moralność w mediach”
Nie możemy dać państwu prawa do niszczenia życia bezbronnych. To kwestia solidarności międzyludzkiej, a nie religii.
Kard. Odilo Pedro Scherer
Krótko
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew spotkał się po raz pierwszy z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Uzgodniono, że do końca roku ustalone zostanie porozumienie o redukcji arsenałów strategicznych rakiet jądrowych.
Szaleniec zabił 14 osób, ranił 26. Strzelanina miała miejsce 3 kwietnia w centrum dla imigrantów w Binghamton (w stanie Nowy Jork). Sprawca popełnił samobójstwo. Ofiary tragedii to osoby uczące się do egzaminu na obywatela USA, które były właśnie w trakcie próbnego testu. Do zamachu przyznali się pakistańscy talibowie. Powiadomili, że to odwet za działania amerykańskie w Pakistanie.
Premier Danii Anders Fogh Rasmussen będzie nowym sekretarzem generalnym NATO - ogłosił ustępujący szef NATO, Jaap de Hoop Scheffer. Rasmussenowi pogratulował Radosław Sikorski. Kandydatura budziła kontrowersje w Turcji; w 2005 r., po opublikowaniu w duńskiej prasie satyrycznych rysunków przedstawiających Mahometa, Rasmussen nie chciał za nie przeprosić. Kadencja obecnego sekretarza mija 31 lipca 2009 r.
Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał do ustanowienia 23 sierpnia Ogólnoeuropejskim Dniem Pamięci Ofiar Wszystkich Reżimów Totalitarnych i Autorytarnych. Poparcia większości nie zyskały jednak poprawki wyznaczające 25 maja jako Dzień Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego (rocznica wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu) oraz Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.
Izrael ma nowy rząd. Premierem został po raz drugi Beniamin Netanjahu. Jego gabinet ma największą liczbę ministrów w historii Izraela. Zawiązanie koalicji kosztowało powiększenie Rady Ministrów do 26 tek.
Wojska brytyjskie rozpoczęły wycofywanie się z Iraku. Ostatni z 4100 żołnierzy wyjedzie z Iraku za miesiąc.
Kolejne państwo zezwoliło na zawieranie małżeństw homoseksualistom. Przygniatającą większością głosów odpowiednią ustawę przegłosował szwedzki parlament. Przeciw było tylko 22 deputowanych.
Unia Europejska podjęła zobowiązania dotyczące udzielenia wsparcia finansowego muzeum Auschwitz-Birkenau - poinformował premier Czech Mirek Topolánek w liście przekazanym do europosła Bogusława Sonika.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.