Reklama

Niedziela Częstochowska

Odbył się panel ekumeniczny

Ordynacja kobiet, odniesienie do Tradycji, powołania do służby Bożej, problematyka predestynacji oraz synodalność i rozumienie prymatu Piotra – to tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiadali uczestnicy panelu ekumenicznego, który odbył się 20 stycznia w Wyższym Miedzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Takie spotkania na pewno pomagają nam zrozumieć siebie nawzajem, głębiej spojrzeć na bardzo złożony temat dialogu ekumenicznego. Chodzi również o to, aby poznać własne korzenie, ale również źródła różnic – powiedział otwierając spotkanie ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium.

„Wspólnie możemy wyznawać wiarę w Boga, Ojca i Stworzyciela, który objawił się w Synu, Jezusie Chrystusie, tchnąc Ducha Świętego, który ożywia i uświęca. Nawet, gdy nie przewiduje się w najbliższej przyszłości możliwości przywrócenia pełnej jedności, pozwalają nam one pojąć, pomimo oporów i przeszkód, także bogactwo doświadczeń, życia duchowego i refleksji teologicznych, które stają się bodźcem do coraz głębszego świadectwa” – cytował słowa Benedykta XVI z przemówienia do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marian Florek/Niedziela

Panel poprowadził ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i kierownik Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Odpowiadając na pytanie o ordynację kobiet, bp Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, podkreślił, że „temat ten był już podejmowany w Polsce w Kościele ewangelicko-augsburskim od 30 lat”. – Nie mamy obecnie wątpliwości natury teologicznej, jedynie trwała dyskusja dotycząca statusu kobiet. Również wierni naszego Kościoła uczestniczyli w dyskusjach na ten temat i nic nie zostało narzucone siłą – mówił bp Niemiec.

– Odkrycie roli kobiet w Kościele zajęło nam dużo czasu. Jednak w naszym Kościele od 25 lat kobiety mogą pełnić te same funkcje co mężczyzna. Z gronem uczniów Jezusa wędrowały również kobiety, jak Maria Magdalena. Można również wskazać na to, że wspólnotę chrześcijańską prowadzili Pryscylla i Akwila – dodał bp Semko Koroza, superintendent generalny Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce.

Reklama

Natomiast ks. Szczepan Rycharski z parafii polskokatolickiej Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie zaznaczył, że kwestia ordynacji kobiet w Kościele polskokatolickim nie ma miejsca. – Kobieta oczywiście pomaga w organizowaniu życia parafialnego, różnych wydarzeń kulturalnych – zaznaczył.

Marian Florek/Niedziela


Pytania dotyczyły również porzucenia stanu duchownego. – Jeżeli duchowny rezygnuje ze służby Bożej w Kościele, to formalnie jest skreślony z listy duchownych. Tak samo, jeśli dopuszcza się jakiegoś wykroczenia, specjalnie powołana do tego komisja skreśla go z listy duchownych. Natomiast nie ma czegoś takiego jak pokuta jako środek dyscyplinujący. Wynika to z nauki Lutra, że całe życie chrześcijanina ma być nieustanną pokutą – podkreślił bp Niemiec.

Prowadzący panel ks. Grabowski wskazał na różnice między kwestią ordynacji a teologią sakramentu święceń i przypomniał, że Jezus ustanowił Dwunastu, a w tej wspólnocie nie było kobiet.

Na pytanie o sprawę powołań bp Niemiec zaznaczył, że „powołanie Boże jest pierwsze”. – Modlitwa o powołania jest obecna w Kościele protestanckim – dodał.

– Wszystko w Kościele zaczyna się od powołania – wskazał bp Koroza, a ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, podkreślił, że „bardzo ważne w kwestii powołań jest obudzenie wiary”.

Ważną kwestią poruszaną w panelu był stosunek do Tradycji. – Liczy się to, co jest podstawą wiary. Wszystko jest dopuszczone, także to, co zostało wypracowane w czasach po apostołach, jeśli wynika z Biblii. Cała teologia ma wynikać z Pisma Świętego. Ja sam dużo zawdzięczam św. Augustynowi – zaznaczył bp Koroza.

Marian Florek/Niedziela

Poruszając kwestię jedności interpretacji, podkreślił, że istotą jest to, czego naucza Kościół. – Miłość jest najgłębszą podstawą wszystkiego w Ewangelii – dodał bp Koroza.

Reklama

Jedno z pytań dotyczyło nauki o predestynacji głoszonej przez Kalwina. Odpowiadając na to pytanie, bp Koroza wskazał, że nie chodzi o jakiś determinizm. – Trzeba też wziąć pod uwagę język czasów, w których pisał o tym Kalwin. Nie ma u Boga złej woli co do zbawienia człowieka. Raczej chodzi o Bożą wiedzę o tym, gdzie podąży człowiek – mówił.

Superintendent generalny Kościoła ewangelicko-reformowanego w Polsce przypomniał również nauczanie Karla Bartha, najbardziej znanego teologa ewangelicko-reformowanego, który utrzymywał, że jednym jedynym naprawdę przeznaczonym przez Boga na potępienie był Jezus Chrystus. Jego przeznaczono na potępienie krzyża. Chrystus w Wielki Piątek zajął miejsce grzeszników, co sprawiło, że od tego momentu wszyscy ludzie, grzesznicy, są przeznaczeni do zbawienia. – W świetle teologii Karla Bartha to Bóg przeznaczył siebie do potępienia, bo taką była śmierć na krzyżu, a człowiek został przeznaczony do zbawienia – podkreślił bp Koroza.

Jednym z tematów poruszonych podczas panelu była synodalność w Kościele. – Synod jest uosobieniem Kościoła. Jest też polem do dialogu. Mamy w naszym Kościele księgi wyznaniowe, które interpretują w sposób właściwy Biblię –zaznaczył bp Niemiec. Natomiast bp Koroza dodał, że „synod nie jest traktowany jako maszynka do głosowań”.

Marian Florek/Niedziela

Uczestnicy panelu zapytani zostali również o prymat Piotra. – W kwestii prymatu Piotra odnosimy go do wiary. Chodzi o wiarę Piotra, a nie o jego osobę – odpowiedział bp Niemiec.

– Każdy papież u nas jest uznawany jako pierwszy biskup między równymi. Oczywiście Jan Paweł II był nam jakoś szczególnie bliski – dodał ks. Szczepan Rycharski z Kościoła polskokatolickiego.

Na zakończenie poruszono również kwestię pomocy duchowej uchodźcom z Ukrainy. – Właściwie wszystkie Kościoły chrześcijańskie zorganizowały pomoc nie tylko duchową, ale przede wszystkim materialną mieszkańcom Ukrainy, którzy przybyli do Częstochowy. To jest także znak wiary – zaznaczył ks. Adam Glajcar z parafii luterańskiej w Częstochowie.

Reklama

W panelu wzięli udział wykładowcy i moderatorzy seminarium, klerycy, siostry zakonne, przedstawiciele Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz wierni różnych kościołów chrześcijańskich.

Marian Florek/Niedziela

Panele ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w archidiecezji częstochowskiej mają już swoją tradycję. W 2013 r. odbył się panel z udziałem młodzieży katolickiej i ewangelickiej w parafii luterańskiej w Częstochowie. 21 stycznia 2016 r. w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbył się ekumeniczny panel nt. „Do jakiej jedności dążą chrześcijanie?”. Również 18 stycznia 2017 r. w auli św. Jadwigi w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbył się ekumeniczny panel nt. „Ekumenizm dla ewangelizacji” i panel, który odbył się 21 stycznia 2022 r. w WSD w Częstochowie nt. wyzwań, które przyniosła Kościołom chrześcijańskim pandemia oraz duszpasterstwa młodzieży w różnych Kościołach chrześcijańskich .

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 21 stycznia o godz. 17 w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie (ul. Łukasińskiego 50/68) odbędzie się ekumeniczny koncert kolęd. Wystąpią: chór parafialny i dziecięcy parafii prawosławnej Cudotwórczej Częstochowskiej Ikony Matki Boskiej oraz Chór „Grabarka” z Warszawy.

Następnie 22 stycznia o godz. 17 w kościele parafialnym św. Leonarda Opata w Mykanowie uczestnicy modlitw o jedność chrześcijan zgromadzą się na nabożeństwie słowa Bożego. Kazanie wygłosi ks. Krzysztof Michałek-Góral z parafii ewangelicko-reformowanej w Kleszczowie.

Na zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 25 stycznia o godz. 18 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, będzie przewodniczył w kościele rektorackim Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie (al. NMP 56) Mszy św. o jedność chrześcijan.

Już od 55 lat archidiecezja częstochowska włącza się w modlitwę o jedność wyznawców Chrystusa. Działalność ekumeniczna w archidiecezji skierowana jest głównie do Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, która jest częścią międzynarodowego ruchu ekumenicznego. Referat ds. Ekumenizmu (obecnie Referat Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi) w archidiecezji częstochowskiej został powołany w 1968 r.

2023-01-21 09:26

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Maryi. Sympozjum przed peregrynacją

Przed nami kolejne ważne wydarzenie, które będzie jednym z etapów przygotowań do nawiedzenia Matki Bożej w Kościele częstochowskim.

W sobotę 10 lutego w Instytucie Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie odbędzie się Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczne Polskiego Towarzystwa Mariologicznego przed peregrynacją Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w Archidiecezji Częstochowskiej: „Maryjo! Ocal życie i miłość naszych rodzin”.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

2024-04-18 17:47

[ TEMATY ]

ONZ

Trójmorze

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia podczas sesji otwarcia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych polski przywódca wziął udział w sesji otwarcia wydarzenia na temat budowania globalnej odporności i promowania zrównoważonego rozwoju przez powiązania infrastrukturalne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do młodych: to wy twórzcie przyszłość, razem z Bogiem

2024-04-19 16:20

[ TEMATY ]

młodzi

papież Franciszek

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

To od was zależy przyszłość i wy macią ją tworzyć. Nie możecie być biernymi widzami - mówił papież na audiencji dla uczniów „szkół pokoju”. Przyznał, że istnieje pokusa, by nie myśleć o jutrze, lecz skupić się wyłącznie na teraźniejszości, a troskę o przyszłość delegować na instytucje lub polityków. Dziś jednak, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, potrzeba właśnie brania odpowiedzialności za przyszłość. Potrzebujemy odwagi i kreatywności zbiorowego marzenia - mówił Franciszek.

„Drodzy chłopcy i dziewczęta, drodzy nauczyciele, marzenie to wymaga od nas czujności, a nie snu - mówił papież. - Aby je urzeczywistnić, trzeba pracować, a nie spać, wyruszyć w drogę, a nie siedzieć na kanapie. Musimy dobrze korzystać ze środków, które oferuje informatyka, a nie tracić czas na sieciach społecznościowych. Ale marzenie to urzeczywistnia się również, słuchajcie dobrze, urzeczywistnia się również poprzez modlitwę, czyli razem z Bogiem, a nie jedynie o własnych siłach”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję