Reklama

Niedziela Legnicka

Biskup legnicki odwiedził żydowski dom modlitwy

17 stycznia, z okazji obchodów dnia judaizmu, biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził żydowski dom modlitwy, będący domem przedpogrzebowym. Znajduje się on przy ul. Wrocławskiej, na cmentarzu żydowskim.

2023-01-19 06:17

ks. Waldemar Wesołowski

Anna Lazarek przewodnicząca legnickiej Gminy Żydowskiej powitała bp. Andrzeja. – Bardzo się cieszymy z tej wizyty, to dla nas zaszczyt, że ks. biskup odwiedził naszą mała gminę – powiedziała. Legnicka Gmina Wyznaniowa liczy 39 członków. Są wśród nich osoby starsze, ale w ostatnim czasie przybyli także młodzi, z którymi są związane nadzieje na rozwój gminy.

Witając się ze wszystkimi, bp. Siemieniewski podkreślił, że są co najmniej trzy powody tej wizyty. Pierwszy to obchodzony w Kościele dzień judaizmu, drugi to pragnienie serca, aby spotkać się w tym miejscu, trzeci to wspólne korzenie judaizmu i chrześcijaństwa. – Wiemy, że mamy naturalne powiązania z judaizmem, biblia zawiera nie tylko Nowy Testament, są tam również księgi prorockie, psalmy czy księgi o patriarchach. To jest nasz wspólny skarb – podkreślił.

Ksiądz biskup wyjaśnił znaczenie napisów znajdujących się nad trzema bramami do tego budynku.

Reklama

- Pierwszy napis pochodzi z Księgi Rodzaju i mówi, że „prochem jesteś i do prochu wrócisz”. To zdanie używane jest w Kościele katolickim szczególnie w środę popielcową. To zdanie przypomina nam o przemijalności. Drugi napis wzięty jest z księgi Ezechiela i mówi nam: „Bóg żyjących jest Bogiem żyjącym”. I trzeci znajdujący się nad bramą wychodzącą na ulicę głosi: „tu jest dom spotkania dla wszystkich żyjących”, to zdanie z księgi Hioba. Te zdania powinny być znane wszystkim mieszkańcom, powinny wejść w przestrzeń kultury miasta - wyjaśnił.

Na zakończenie bp Andrzej zaprosił wszystkich do chwili modlitwy w ciszy, zwłaszcza za tych, którzy zostali pochowani na tym cmentarzu. Odmówiona została również modlitwa Kadisz w języku hebrajskim.

foto

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

[ TEMATY ]

czyściec

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

We wszystkich zresztą innych kręgach dusza rwie się ku górze, ku światłu, ku Bogu i cierpi z powodu niemożności zbliżenia się do Niego przez swoje nieodpokutowane jeszcze winy. Żadne pragnienie, do jakiego serce ludzkie jest zdolne, nie może się z tym równać, gdyż jest to pragnienie powrotu do swego Stwórcy i Pana wiedzącej, wyzwolonej już z ciasnoty zmysłów, nieśmiertelnej duszy. Bóg ciągnie ją ku sobie jak olbrzymi o prze-możnej, obezwładniającej sile magnes. Tęsknota za Bogiem jest więc czymś, czego dusza wyzbyć się nie może, tak jak ślepe, bezwolne opiłki metalu nie mogą przestać rwać się ku przyciągającym je biegunom. Tęsknota ta jest więc niejako tłem, na którym zarysowują się rozmaite desenie i zygzaki cierpień, udręczeń i stanów pokutującej duszy.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Młodość to nie wiek, ale stan ducha

2023-01-23 08:02

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Już w Starym Testamencie długowieczność i wielodzietność były uważane za znak szczególnego błogosławieństwa Bożego. Bóg nakazywał szacunek dla ludzi starszych, nawet gdy byli zniedołężniali i uciążliwi. Motyw był często prozaiczny: pamiętaj, że i ty będziesz starszy.

Ale głównie chodziło o zasługi i doświadczenie, którym mogli się dzielić z młodszymi. Sami niewiele już mogli zdziałać, a znów młodzi mieli często niewielkie doświadczenie, choć życie stało przed nimi otworem. Mówi się: gdyby młodzi wiedzieli, a starzy mogli. Współpraca młodych i starych może przynosić wielkie korzyści dla społeczeństwa. A tu się mówi o konflikcie pokoleń. Owszem, jeżeli młodsi chcą na siłę wprowadzać rozmaite nowości, a starsi uporczywie trzymają się swojego sposobu bycia i myślenia, uważając wszelką nowość za szkodliwą, wtedy o konflikt łatwo. Ale życie nie zawsze liczy się z ustalonymi podziałami i formułami. Są młodzi, którzy bardzo wcześnie obejmują odpowiedzialne stanowiska i doskonale dają sobie radę, a są starsi, którzy mówią, że młodość to nie wiek, ale stan ducha i rozwijają się oraz prowadzą rozmaitą działalność już w wieku emerytalnym aż po 80 i 90 lat, a niekiedy udaje się im przekroczyć setkę w nienajgorszej kondycji fizycznej i psychicznej.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję