Reklama

Niedziela Legnicka

Spotkanie noworoczne z samorządowcami

Do Domu Słowa w Legnicy (diecezjalny ośrodek ewangelizacyjny) przybyło ponad 100 osób – prezydentów, burmistrzów, wójtów, starostów i radnych reprezentujących różne samorządy lokalne.

2023-01-13 07:14

ks. Waldemar Wesołowski

Jak podkreślił na wstępie ks. Józef Lisowski, kanclerz kurii, witając gości, jest to miejsce doskonałe do takich spotkań, gdzie mogą się zjednoczyć ludzie rożnych opcji politycznych, dla których jednak wspólne są wartości oraz praca na rzecz dobra wspólnego społeczności lokalnych.

– Nowy rok oznacza to, że zmieniła się nie tylko data, ale także coś w naszym myśleniu, myślimy bardziej o przyszłości, o projektach, o tym, co możemy zrobić wspólnie – podkreślił bp Andrzej. Zauważył także, że miejsce i czas pozwalają wznieść się ponad podziały, różne opcje polityczne i spory, które są wyznacznikiem demokracji, ponieważ łączy nas troska o dobro wspólne. – Na plan pierwszy powinien wysunąć się dialog, spotkanie, wspólnota, gdzie możemy myśleć o wspólnym spojrzeniu w przyszłość – zwrócił się do obecnych.

Patrząc na miniony rok, bp Andrzej podziękował za wysiłki i działania, jakie zostały podjęte na poziomie samorządów odnoszące się do ludzi potrzebujących, ubogich. Podkreślił wkład samorządów w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Podziękował także za wkład w troskę o zabytki, których na Dolnym Śląsku, w tym i w diecezji legnickiej jest bardzo dużo. Ksiądz biskup złożył także życzenia na nowy rok. Podkreślił, że przyszłość jest znana tylko Panu Bogu, ale my mamy wkład w jej budowanie poprzez otwarte serca, gotowość do spotkania, współpracy, śmiałego patrzenia w przyszłość. Życzył wszystkim, aby różnice i podziały przeszły na plan dalszy, a na pierwszym miejscy była troska o wspólne dobro i troska o nasze dziś, i nasze jutro.

Reklama

Podczas spotkania był czas na składanie życzeń, łamanie się opłatkiem i spotkanie przy stole, podczas którego dzielono się doświadczeniami.

Więcej w kolejnym wydaniu Niedzieli legnickiej

foto

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Australian Open: Linette przegrała z Sabalenką w półfinale

2023-01-26 14:03

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JAMES ROSS

Magda Linette przegrała z rozstawioną z numerem piątym Białorusinką Aryną Sabalenką 6:7 (1-7), 2:6 w półfinale wielkoszlemowego turnieju tenisowego Australian Open w Melbourne.

30-letnia poznanianka jest trzecią Polką, która walczyła o finał Australian Open. Przed rokiem ta sztuka nie udała się Idze Świątek, a w latach 2014 i 2016 na półfinale zatrzymała się Agnieszka Radwańska.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zamachy terrorystyczne w dwóch kościołach

2023-01-26 14:03

Adobe Stock

Co najmniej jedna osoba zginęła a cztery odniosły rany w wyniku zamachów na dwa kościoły w portowym mieście Algeciras na południu Hiszpanii. 25 stycznia rano mężczyzna, określany jako YK i ubrany w tzw. dżellabę, czyli rodzaj tuniki, noszonej przez mieszkańców Maghrebu (Afryki Północno-Zachodniej), zabił maczetą zakrystianina i ciężko ranił cztery inne osoby, m.in. księdza, który próbował powstrzymać napastnika. Z doniesień prasowych wynika, że policja zatrzymała go i obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie.

Według jednego z księży agresor wszedł najpierw do kościoła św. Izydora, w którym zranił jedną osobę. Następnie udał się do parafii na Plaza de la Palma [obie świątynie znajdują się w centrum miasta] i tam, jeszcze na ulicy zabił zakrystianina, pozostawiając go martwego na ziemi, po czym ranił kilka innych osób.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję