Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Benedykt XVI o grzechu pierworodnym i zbawieniu w Chrystusie

Podczas środowej audiencji generalnej, która odbyła się 3 grudnia w Auli Pawła VI w Watykanie, Benedykt XVI mówił o ukazanej przez św. Pawła w 5. rozdziale Listu do Rzymian relacji między Adamem a Chrystusem, nauce o grzechu pierworodnym i nadziei, którą wnosi Chrystus. Podkreślił, że w nauce św. Pawła znacznie silniejszy akcent położony jest na łaskę, którą otrzymaliśmy w Chrystusie, niż na grzech Adama i jego konsekwencje dla ludzkości. Konkluzją tej nauki są słowa: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska, aby jak grzech zaznaczył swoje królowanie śmiercią, tak łaska przejawiła swe królowanie przez sprawiedliwość wiodącą do życia wiecznego przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego” (tamże, 20-21).
Ojciec Święty zwrócił uwagę, że istniejące w świecie zło traktuje się często jako zjawisko normalne. - Owa sprzeczność ludzkiej natury prowokuje pragnienie odkupienia, aby świat się zmienił, aby panowała sprawiedliwość, pokój, dobro. Ludzie polityki i nie tylko - wszyscy mówią o konieczności przemiany świata. Ów głód wyraża pragnienie odkupienia - zauważył Papież.
Benedykt XVI zachęcił wiernych, aby w okresie Adwentu otwarli się na obecność Chrystusa, oczekiwali Jego przyjścia i nieśli Jego światło.
Papież pozdrowił pielgrzymów w kilku językach zwracając się do Polaków powiedział: - Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. W liturgicznym czasie radosnego oczekiwania na przyjście Pana nasze myśli wybiegają ku przyszłości. Za św. Pawłem wyznajemy wiarę, że jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni. Niech ten Adwent obudzi w nas pragnienie nowego życia z Chrystusem. Niech Bóg wam błogosławi!

„Nie” Watykanu

Furtka do nowej dyskryminacji

Stolica Apostolska nie poprze francuskiego projektu rezolucji w sprawie powszechnej depenalizacji homoseksualizmu. Zapewnił o tym w wywiadzie dla francuskiej agencji I-Media watykański przedstawiciel przy ONZ abp Celestino Migliore. Przypomniał, że Kościół zachęca do unikania jakiejkolwiek dyskryminacji i konsekwentnie opowiada się za ochroną godności każdego człowieka. Jednak inicjatywa Francji „żąda od państw i organizacji międzynarodowych wprowadzenia nowych kategorii osób chronionych przed dyskryminacją, nie licząc się z tym, że w ten sposób dojdzie do nowych przejawów dyskryminacji”. Abp Migliore wyraził obawę, że w tej sytuacji „państwa, które nie zalegalizują związku dwóch osób tej samej płci, zostaną postawione pod pręgierzem i poddane naciskom”.
Stolica Apostolska za swoje stanowisko została gwałtownie zaatakowana przez liberalne media. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi, który zwrócił uwagę, że Stolica Apostolska nie jest osamotniona w swoim sprzeciwie wobec francuskiej propozycji, gdyż do tej pory opowiedziało się za nią niespełna 50 państw, podczas gdy ponad 150 państw jej nie poparło. Jego zdaniem, we francuskiej propozycji chodzi nie tylko o depenalizację homoseksualizmu, ale także o wprowadzenie deklaracji o charakterze politycznym. Może ona mieć odzwierciedlenie w mechanizmach kontroli, na mocy których wszelka norma, nie tylko prawna, ale także regulująca życie grup społecznych czy religijnych, która nie umieściłaby na tym samym poziomie wszystkich orientacji seksualnych, może być uznana za sprzeczną z poszanowaniem praw człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie z przedstawicielami uniwersytetu

Przestroga Papieża

Przed niebezpieczeństwem zamknięcia się w rzeczywistości wirtualnej przestrzegł młodych ludzi Benedykt XVI na spotkaniu z grupą studentów i wykładowców Uniwersytetu w Parmie.
Zdaniem Ojca Świętego, młode pokolenia są dziś wystawione na dwojakie niebezpieczeństwo, związane przede wszystkim z rozpowszechnieniem się nowych technologii w dziedzinie informatyki: z jednej strony z niebezpieczeństwem groźby stałego zmniejszenia zdolności do koncentracji i umysłowego zastosowania na płaszczyźnie osobistej, z drugiej - indywidualnego wyizolowania się w coraz bardziej wirtualnej rzeczywistości. - W ten sposób wymiar społeczny rozbija się na tysiąc fragmentów, osoba ludzka zaś, zajęta sobą, zamyka się na konstruktywne relacje z drugim, innym od siebie. Uniwersytet natomiast ze względu na swoją naturę żyje właśnie mistrzowską równowagą między tym, co indywidualne, a tym, co wspólnotowe, między badaniami a refleksją każdego oraz dzieleniem się i otwartą konfrontacją z innymi w zdecydowanie uniwersalnej perspektywie - mówił Benedykt XVI.

Reklama

Benedykt XVI do Bartłomieja I

Świat potrzebuje wspólnego świadectwa chrześcijan - przypomina Benedykt XVI w przesłaniu do patriarchy ekumenicznego Bartłomieja I. Jednocześnie wskazuje, że umocnienie więzi między Kościołem Rzymu a Patriarchatem Konstantynopola jest znakiem nadziei dla dalszego dialogu ekumenicznego.
Przesłanie Ojca Świętego przekazał patriarsze 30 listopada kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Stoi on na czele watykańskiej delegacji, która - zgodnie z tradycją ubiegłych lat - udała się do Stambułu na patronalne obchody ku czci św. Andrzeja Apostoła.
Życie wewnętrzne naszych Kościołów oraz wyzwania, jakie stawia współczesny świat, pilnie żądają od nas świadectwa jedności wszystkich uczniów Chrystusa - pisze Papież w przesłaniu. Jako dowód postępującego zbliżenia wskazuje wspólną modlitwę i coraz częstsze braterskie spotkania.

Kościół na czele frontu walki z AIDS

Po raz 20. obchodzono 1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS. Jak podkreślił ks. prał. Jean-Marie Musivi Mpendawatu z Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, co czwarta instytucja na świecie zajmująca się chorymi na AIDS należy do Kościoła katolickiego. Przypomniał, że nadal krytykowane jest negatywne stanowisko Kościoła w sprawie prezerwatyw uważanych za środek zapobiegawczy przed zarażeniem wirusem HIV.

Reklama

Nowy sztandar i nowy komendant

Nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej oficjalnie przejął 30 listopada swe obowiązki. Uroczystość zbiegła się z poświęceniem nowego sztandaru gwardii. W swym przemówieniu 36-letni płk Daniel Rudolf Anrig podkreślił, że każdy gwardzista, kładąc rękę na sztandarze, ślubuje wierność papieżowi i posłuszeństwo komendantowi.
Nowy komendant Gwardii Szwajcarskiej przez trzy lata służył przy boku Jana Pawła II. Następnie studiował prawo na uniwersytecie we Fryburgu, gdzie pracował również jako asystent. Był szefem policji kryminalnej kantonu Glarus, a następnie głównym komendantem policji kantonalnej w randze kapitana szwajcarskiej armii.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wierny jest Pan, który umocni was i ustrzeże od złego. Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić. Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej!
(2 Tes 3, 3-5).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Syndrom cesarza

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 30

[ TEMATY ]

Chiny

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Przywódca najliczniejszego państwa i najważniejszej gospodarki na świecie wypaczył wiele zasad, które utrzymywały system społeczno-gospodarczy od ponad 40 lat. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping złamał ustaloną regułę dwóch 5-letnich kadencji, wyeliminował całą opozycję z najwyższych władz partii, a także upokorzył swojego poprzednika – Hu Jintao, przewodniczącego ChRL w latach 2002-12. Na polecenie Jinpinga zasłużony 80-letni polityk został wyprowadzony z sali obrad wbrew własnej woli na oczach ponad 2 tys. uczestników zjazdu oraz mediów z całego świata.

CZYTAJ DALEJ

W związku z uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła zbiórka na tzw. "Świętopietrze"

2024-06-25 07:12

[ TEMATY ]

świętopietrze

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

W związku z przypadającą 29 czerwca w Kościele katolickim uroczystością Świętych Apostołów Piotra i Pawła planowana jest zbiórka na działalność apostolską i charytatywną papieża, nazywana świętopietrzem lub "Obolem św. Piotra".

Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykański dyplomata: prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako "godna" praca

2024-06-25 11:40

[ TEMATY ]

Watykan

Karol Porwich/Niedziela

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucji Specjalistycznych w Genewie podczas 56. regularnego spotkania Rady Praw Człowieka ONZ zdecydowanie potępił wykorzystywanie kobiet i dziewcząt poprzez prostytucję. „Prostytucja jest poważnym naruszeniem ludzkiej godności i podstawowych praw człowieka” - powiedział w arcybiskup Ettore Balestrero.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej sprzeciwił się w szczególności trywializowaniu tego zjawiska jako tzw. „pracy seksualnej”. "Prostytucja nigdy nie powinna być postrzegana jako `godna` praca" - powiedział abp Balestrero, wyjaśniając stanowisko Kościoła. Jest to raczej nadużycie kosztem głównie kobiet i dziewcząt, które znajdują się w sytuacji ubóstwa i wielkiej bezbronności i wierzą, że nie mają innych możliwości. "Ci, którzy wykorzystują takie ofiary, tacy jak syndykaty przestępcze, handlarze ludźmi i inni, tragicznie traktują te kobiety jedynie jako niewyczerpane źródło nielegalnego i haniebnego zysku" - podkreślił abp Balestrero.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję