Reklama

Niedziela Lubelska

Kijany. Dla Ojczyzny ofiarna służba

Grzegorz Jacek Pelica

W niedzielę 13 listopada w Kijanach oddano hołd bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Centralnym punktem, zainicjowanych przez samorządowca Piotra Woźniaka i Starostę Powiatowego Krzysztofa Niewiadomskiego obchodów, była Msza Św. w kościele św. Anny. Preludium powiatowych uroczystości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości, było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach niezłomnych bohaterów na cmentarzu parafialnym. Ich pomniki zostały przybrane barwami narodowymi. Mszy św. przewodniczył ks. proboszcz Piotr Melko, zaś okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Karol Bernatek. Kaznodzieja przywołał postać i słowa św. Jana Pawła II, akcentującego swoje umiłowanie Ojczyzny, który klękał na polskiej ziemi i ją całował. Nie tylko symbolicznie okazywał ten szacunek.

Odpowiedzialność i patriotyzm

„Patriotyzm to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej Ojczyźnie oraz chęć ponoszenia dla niej ofiar i pełna gotowość do jej obrony – mówił ks. Karol – Patriotyzm to przedkładanie celów ważnych dla Ojczyzny nad cele osobiste; to gotowość do pracy dla jej dobra; poświęcenia się dla niej – nawet ofiary z życia. To umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznych, wspólnoty kulturowej oraz solidarności, która staje się prawdziwą służbą, poszanowaniem dóbr i drugiego człowieka”. Kapłan wezwał do refleksji nad własnym patriotyzmem; nad kształtowaniem postaw religijnych i patriotycznych; nad wartościami fundamentalnymi: Bóg, honor, Ojczyzna. Przypomniał, że te wartości i relacje kształtowane są w rodzinach, bo wszystko zaczyna się w rodzinie, gdzie formuje się kultura życia. Podkreślił, że szkoła i Kościół mogą wskazywać, wspomagać, urabiać postawy, ale ich kształtowanie ma miejsce w polskiej rodzinie: „Dlatego tak ważne są zdrowe, mądre, szczęśliwe rodziny, żyjące Bogiem i wartościami płynącymi w Ewangelii – mówił kaznodzieja, przestrzegając, aby nie zmarnować potu czoła i krwawej ofiary oraz honoru w miejscu, w którym się jest: Ciężko jest ludziom honoru żyć w tym świecie i trwać. Bo i ten honor zostanie podważony, gdyż nie patrzy się z perspektywy oddania, Bożej miłości, sprawiedliwości, lecz przez pryzmat krzywych zwierciadeł, przez własne ja”, bowiem w codziennym przekazie następuje ucieczka od odpowiedzialności. Przypomniał za J. Piłsudskim o szacunku dla przeszłości, którego brak odbiera prawo do przyszłości.

Piknik militarno-historyczny

Reklama

Po Mszy Św. i modlitwie przed cudownym obrazem Matki Bożej Kijańskiej, uczestnicy przeszli na plac szkolny. Tam miał miejsce piknik militarno-patriotyczny, pokazy sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Jednostka OSP w Januszówce otrzymała, m.in. dzięki staraniom Starostwa, wóz strażacki. Trwała też zbiórka na cele charytatywne. Przybyli przedstawiciele 2 Brygady WOT, środowisk kombatanckich; poczty sztandarowe Poczty Polskiej, Zespołu Szkół Rolniczych w Kijanach, szkół w Milejowie, Charlężu, Januszówce, Zawieprzycach, Stowarzyszenia Chorągwi Zamku w Zawieprzycach; OSP w Januszówce i w Jawidzu, Związku Spadochroniarzy Polskich. I Oddział w Warszawie. Za udział w uroczystości podziękował proboszcz parafii, zachęcając do obrony polskiej i chrześcijańskiej tożsamości przed nihilizmem i kosmopolityzmem.

Relacja także w "Niedzieli Lubelskiej"

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-11-25 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: Śmiertelna ofiara wybuchu gazu; pod gruzami może być jeszcze jedna osoba

2023-01-27 13:57

[ TEMATY ]

Katowice

PAP/Michał Meissner

Ratownicy przeszukujący rumowisko powstałe po wybuchu gazu na probostwie w katowickiej dzielnicy Szopienice odnaleźli pod gruzami ciało jednej z dwóch poszukiwanych osób; zgon potwierdził już lekarz. Trwają poszukiwania drugiej kobiety, która mogła być w budynku w chwili eksplozji. Z gruzów uratowano psa.

"Około godziny 12.30 strażacy odnaleźli w gruzowisku ciało jednej z osób, następnie lekarz stwierdził zgon (...). Akcja ratunkowa jest kontynuowana. Dalej poszukujemy jednej osoby. Wierzymy głęboko, że albo odnajdziemy ją żywą, albo nie znajdziemy tam już nikogo, a ta osoba znajdzie się w innym miejscu" - powiedział na miejscu akcji wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Bosco Talent

2023-01-28 09:18

Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco"

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Salezjański zespół perkusyjny Drumline wzbudza zawsze wiele emocji i radości.

Swojego patrona św. Jana Bosco uczcił Zespół Szkół Salzejańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

31 stycznia obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Jana Bosco, ale już w ten piątek Salez świętował dzień patrona szkoły. Ks. Bosco został wyróżniono w czasie Eucharystii, akademii czy też Bosco Talen. To właśnie święty z Turynu, człowiek wielu talentów i wielkiej miłości do młodych, inspiruje i motywuje wszystkich ludzi związanych ze szkołami salezjańskim po dzień dzisiejszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję