Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Świeca, która tworzy polską wigilię

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Tomasz Kopytowski

Od 29 lat nieodłącznym elementem wigilijnego stołu w Polsce jest świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, akcji, którą Caritas w Polsce prowadzi co roku od pierwszej Niedzieli Adwentu. Płonąca na milionach stołów świeca jest znakiem Chrystusa – Światłości świata, który przychodzi do nas w tę noc, ale również znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi pomocy dziećmi w Polsce i na świecie. Zapatrzeni w płomień świecy Caritas przeżywamy cud wcielenia Bożego Syna, który powierza swój człowieczy los w ludzkie ręce. Ten sam płomień jest też dla nas widocznym znakiem konkretnej pomocy, której udzielamy tym, którzy – jak Boże Dziecię – potrzebują czułej troski drugiego człowieka.

70 tysięcy świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafiło do parafii w archidiecezji łódzkiej. Pozyskane w ramach dzieła datki Caritas przeznacza na całoroczne dożywianie dzieci, a także leczenie i rehabilitację, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Część środków pozostaje do dyspozycji parafialnych grup charytatywnych. Wigilijne Dzieło wspiera również dzieci poza granicami naszego kraju. W tym roku 10 groszy z każdej świecy przeznaczane jest na dożywianie 500 dzieci w krajach Afryki i Ameryki Południowej, m.in. na Madagaskarze w placówkach prowadzonych przez księży salezjanów, w Burkina Faso oraz w pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli.

Od 23 lat Dzieło ma charakter ekumeniczny. Obok Caritas uczestniczą w niej: Diakonia Kościoła Luterańskiego i Reformowanego oraz ELEOS Kościoła Prawosławnego. W wielowyznaniowej i wielokulturowej Łodzi tradycją jest już wspólne zapalanie świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez duchownych Kościołów chrześcijańskich.  

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom można również wspierać wpłacając swoją darowiznę dla Caritas. Szczegółowe informacje: www.caritas.lodz.pl

2022-11-24 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Orszak Trzech Króli już za chwilę!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Trzej Królowie na wielbłądzie, w rikszy i w powozie wieźć będą dary dla Nowonarodzonego, jakie złożyli wierni Archidiecezji Łódzkiej podczas akcji charytatywnej towarzyszącej obchodom tegorocznej uroczystości Objawienia Pańskiego w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję