Reklama

Niedziela Wrocławska

Czuwanie przed Adwentem

W parafii św. Józefa Rzemieślnika o. Krzysztof Piskorz, karmelita poprowadził czuwanie z modlitwą uwielbienia przed zbliżającym się Adwentem.

Marzena Cyfert

O. Krzysztof Piskorz, karmelita

O. Krzysztof Piskorz, karmelita

Czuwanie poprzedziła Eucharystia z okolicznościową homilią, z której zebrani dowiedzieli się, na czym polega istota przyjęcia Dobrej Nowiny. O. Piskorz podkreślił m.in., że bardzo potrzebujemy wierności, która ma być aż do śmierci.

– I o taką wierność trzeba prosić, bo człowiek może być wierzący i praktykujący i tak sobie żyć z dnia na dzień, a kiedy przyjdzie jakiś ucisk, to ani się nie spodziewa, aż może nagle odwrócić się od samego Pana Boga. Bo tak naprawdę czy dobrze siebie znasz? Czy jesteś w stanie powiedzieć, że przetrwasz wszystko? – pytał o. Piskorz.

Zauważył, że wolność człowieka jest nieprzewidywalna, człowiek nie wie, jak się zachowa w ekstremalnej sytuacji.

Reklama

– Dlatego trwamy przy Panu Bogu, bo to trwanie i przychodzenie do Niego, ta świadomość, że ja mam Ciebie, Panie Boże, że słucham Twojego słowa i karmię się Twoim Ciałem, będzie wpływać na nasze decyzje, tak żeby ta wolność sobie poradziła z tym, co będzie dla niej niespodzianką, co będzie nieprzewidywalne, zaskakujące człowieka. Człowiek, trwając przy Panu Bogu, jest w stanie przejść to zwycięsko, by otrzymać wieniec życia – mówił karmelita.

Powołując się na jednego z autorów książki o św. Józefie podkreślił, że scenariusz naszego życia nie jest napisany z góry, on jest pisany jako owoc nieustannego dialogu między człowiekiem a Bogiem, z poszanowaniem ludzkiej wolności.

– Jak ja będę odpowiadał Bogu na Jego Objawienie? Czy przyjmę całym sercem to, co mi daje? Będziemy to rozważać w nadchodzącym Adwencie, razem z Maryją, która wypowiedziała swoje Tak – mówił kapłan.

Zaznaczył, że doświadczamy dzisiaj różnych trudnych rzeczy, które nas zaskakują: pandemia, wojna i przestrzegał, byśmy z tego powodu nie robili z siebie męczenników XXI wieku, bowiem nasi przodkowie przeżywali równie trudne czasy.

– Za chwilę diabeł wymyśli jeszcze coś innego i ty musisz być inteligentniejszy od niego mądrością Pana Boga, żeby nie dać się zwieść z tej drogi i nie wpaść w pułapkę kontemplacji tego, co dzieje się na świecie. To ma być ciągła koncentracja na Panu Bogu i na Jego propozycji Zbawienia – podkreślał o. Piskorz.

Po Eucharystii odbyło się uwielbienie Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

2022-11-23 18:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję